Rośnie liczba zachorowań na grypę

1
947
ulotka WSSE w Katowicach

Od kilku tygodni wszyscy żyjemy koronawirusem. Przysłonił on szczyt zachorowań na grypę, z powodu, której tylko w ostatnim tygodniu lutego w naszym kraju zmarło osiem osób.

Grypa to ostra choroba zakaźna wywoływana przez wirus grypy, który atakuje drogi oddechowe. Grypy nie można lekceważyć, ponieważ może ona stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Choroba jest szczególnie niebezpieczna zwłaszcza dla dzieci i osób z grup podwyższonego ryzyka np. dla osób po transplantacji narządów, z przewlekłymi chorobami np. serca i płuc, a także dla cukrzyków, osób starszych, kobiet w ciąży i dla pracowników ochrony zdrowia.

W okresie od 23 do 29 lutego 2020 r. zarejestrowano w Polsce ogółem 215.994 zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę. Średnia dzienna zapadalność wynosiła 80,4 na 100 tys. ludności. Odnotowano 8 zgonów z powodu grypy” – wynika z meldunku Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru Pracowni Monitorowania i Analizy Sytuacji Epidemiologicznej.

W ostatnim tygodniu ubiegłego miesiąca tylko na terenie województwa dolnośląskiego odnotowano 10.450 przypadków zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę.

W jednym tygodniu z powodu grypy w naszym kraju zmarło osiem osób. Zgody odnotowano w województwie lubelskim – 1, mazowieckim – 4, śląskim – 2 i wielkopolskim – 1. Na terenie województwa dolnośląskiego w ostatnim tygodniu lutego nie odnotowano zgonów z powodu grypy, natomiast w całym miesiącu lutym z powodu zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę zmarły trzy osoby.

Skutecznym sposobem zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy są szczepienia. Są one szczególnie ważne dla osób o wysokim ryzyku wystąpienia poważnych powikłań pogrypowych, a także dla ludzi z otoczenia osób z grupy wysokiego ryzyka oraz ich opiekunów. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca szczepienia przeciwko grypie sezonowej:

• zalecenia o najwyższym priorytecie:
– kobiety w ciąży
• zalecenia priorytetowe (kolejność dowolna):
– dzieci w wieku 6-59 miesięcy
– osoby starsze
– osoby przewlekle chore
– pracownicy służby zdrowia

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj