Przybywa pojazdów elektrycznych w powiecie lwóweckim

3
449

Dziś w powiecie lwóweckim mamy nie tylko samochody z wtyczką, ale przybywa nam również jednośladów na prąd. Liczby jak na razie nie są oszałamiające, ale rozwój elektromobilności postępuje.

 

 

Ile samochodów jest w Polsce?

Według danych z końca grudnia 2023 r., w Polsce było zarejestrowane łącznie 36 milionów pojazdów silnikowych, w tym 27 milionów samochodów osobowych, 3,8 miliona samochodów ciężarowych i niemal 2 miliony motocykli. Wzrost liczby pojazdów w ostatniej dekadzie jest naprawdę imponujący, bo przybyło nam łącznie niemal 10 milionów pojazdów. Najszybciej rozwija się tu rynek motocykli, których wzrost względem 2014 roku, to aż 161 proc.

Ile w Polsce jest samochodów elektrycznych?

Wśród tych wszystkich pojazdów nie brakuje także elektryków, aczkolwiek rozwój elektromobilności w naszym kraju nie postępuje z tak zawrotną prędkością jak można by się było tego spodziewać.

Według danych z końca ubiegłego roku po naszych drogach jeździło 57 tysięcy samochodów osobowych o napędzie elektrycznym (BEV). Do tego zarejestrowanych było 1,2 tysiąca elektrycznych autobusów, 5,8 tysiąca samochodów dostawczych z wtyczką i 20 tysięcy elektrycznych motocykli i motorowerów. Warto zwrócić uwagę także na pojazdy z napędem hybrydowym typu plug-in (PHEV, ang. plug-in hybrid electric vehicles), których według Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez PZPM i PSPA na koniec ubiegłego roku było 50 tysięcy sztuk.

Liczba samochodów elektrycznych w województwach

Z danych Mapy elektromobilności niekwestionowanym liderem w skali kraju jest województwo mazowieckie, gdzie zarejestrowanych jest 30 procent wszystkich elektryków w Polsce. Z 31,3 tysięcy samochodów z wtyczką nieco ponad 52 procent stanowią samochody w pełni elektryczne BEV (battery electric vehicle). Co ciekawe, to 25,3 tysiąca elektryków zarejestrowanych jest w samej Warszawie.

Na drugim miejscu pod względem rozwoju elektromobilności w Polsce, z ponad 10,7 tysiąca wtyczkowozów jest województwo wielkopolskie, a tuż za nim z 10,2 tysiącami aut na prąd jest województwo śląskie.

Na drugim biegunie są takie województwa: lubuskie, opolskie, świętokrzyskie, czy warmińsko- mazurskie, gdzie liczba samochodów na prąd w każdym z nich oscyluje w okolicach 1,5 tysiąca.

Liczba samochodów elektrycznych na Dolnym Śląsku

Województwo dolnośląskie pod względem rozwoju elektromobilności zajmuje czwarte miejsce w kraju. Zarejestrowanych jest tu już nieco ponad 7 tysięcy samochodów z wtyczką (BEV + PHEV), z czego 5 tysięcy w samym Wrocławiu.

Najpopularniejsze marki samochodów elektrycznych

TOP10 najpopularniejszych marek pojazdów elektrycznych (BEV) otwiera koncern stworzony przez Elona Muska. Tuż za Teslą uplasował się Nissan, następnie BMW, Mercedes i Volkswagen.

Najpopularniejsze modele pojazdów samochodów elektrycznych

Najchętniej kupowanym w naszym kraju modelem samochodu elektrycznego (BEV) jest Nissan Leaf, dopiero na drugim i trzecim miejscu uplasowały się modele amerykańskiego koncernu Tesla – Model 3 i Model Y. Tuż za podium znalazł się mały elektryk z Niemiec – BMW i3 a dalej Renault ZOE.

Najpopularniejsze marki pojazdów hybrydowych (PHEV)

TOP10 najpopularniejszych marek pojazdów typu plug-in hybrid electric vehicle otwiera BMW wyprzedzając Mercedesa, Volvo, południowokoreańską Kia i Audi.

Najpopularniejsze modele pojazdów hybrydowych (PHEV)

W gamie modeli aut spalinowych z możliwością ładowania baterii Polacy najchętniej kupują
Volvo XC60, przed BMW i3, Mitsubishi Outlanderem, Volvo XC90 i BMW 5.

Pojazdy elektryczne w powiecie lwóweckim

Coraz chętniej samochody elektryczne kupują mieszkańcy naszego powiatu. Aczkolwiek nadal nie ma ich zbyt wiele. Jak podawała redakcja Lwówecki.info w lipcu 2021 roku na terenie powiatu lwóweckiego zarejestrowany był tylko jeden elektryk i był to model amerykańskiego koncernu Tesla.

Po trzech latach postanowiliśmy sprawdzić, jak szybko rozwija się elektromobilność w powiecie lwóweckim. Z danych Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Lwówku Śląskim wynika, że w tym czasie przybyło tak samochodów z wtyczką, jak i jednośladów na prąd.

Na dzień 14 czerwca 2024 r. na terenie powiatu lwóweckiego zarejestrowano 20 samochodów elektrycznych i 18 motorowerów elektrycznych.

Koniec samochodów spalinowych

Przyjęte 28 marca 2023 roku unijne przepisy zakładają stopniowe ograniczanie emisji spalin z pojazdów do 2030 roku. I choć początkowo po 2035 miał obowiązywać całkowity zakaz produkcji i sprzedaży nowych samochodów z silnikiem spalinowym, to ostatecznie wprowadzone przepisy nie zakazują sprzedaży nowych aut spalinowych, jednak producenci będą zobowiązani dostosować się do produkcji pojazdów na tzw. e-paliwo. Samochody na tradycyjną benzynę, ropę, czy gaz nie będą już dostępne.

Rynek wtórny pojazdów spalinowych

Unijne prawo dopuszcza po 2035 roku rejestrację pojazdów z konwencjonalnym napędem z rynku wtórnego, aż do momentu ich wyrejestrowania bądź złomowania. Przyglądając się jednak rozwojowi elektromobilności czy to w naszym powiecie, czy w kraju mamy poważne obawy, czy będziemy na to gotowi.

3 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj