Przed wyjazdem na urlop zapewnij opiekę swojemu zwierzakowi

0
97

Czas wakacji to okres wyjazdów i odpoczynku. Kiedy ludzie chcą wyjechać zwierzęta bywają przeszkodą i to właśnie w okresie letnim najczęściej są porzucane lub krzywdzone.

 

Policjanci każdego roku w okresie wakacyjnym spotykają się z przypadkami porzucania zwierząt, najczęściej psów i kotów. Przyczyną takich zdarzeń są plany urlopowe właścicieli, które kolidują z opieką na zwierzęciem.

 

Bolesławieccy policjanci przypominają, że porzucenie zwierzęcia przez właściciela bądź przez inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje, jest prawnie uznane za znęcanie się nad zwierzęciem. Przez znęcanie się należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności: np. zranienie lub okaleczenie zwierzęcia, bicie zwierząt, przeciążanie zwierząt, transport zwierząt powodujący ich zbędne cierpienie i stres, złośliwe straszenie lub drażnienie zwierząt, utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania, w tym w stanie rażącego zaniedbania lub niechlujstwa, bądź w pomieszczeniach albo klatkach uniemożliwiających im zachowanie naturalnej pozycji, porzucanie zwierzęcia.

 

Obowiązkiem właściciela jest zapewnienie odpowiednich warunków oraz pokarmu i wody.

 

Jeżeli widzimy, że ktoś porzuca zwierzę, wyjechał i pozostawił je bez opieki i nikt do niego nie zagląda, zwierzę zostało przywiązane do drzewa, błąka się, wygląda na zagubione, a także inne przypadki, kiedy zwierzęciu dzieje się krzywda powinniśmy zawiadomić Policję, Straż Miejską, czy inne odpowiednie służby.

 

asp.szt.A.Kublik-Rościszewska, KPP Bolesławiec

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here