Jarmarki bożonarodzeniowe mają długą tradycję, sięgającą późnego średniowiecza. Pierwsze z nich pojawiły się w Niemczech i szybko stały się symbolem świątecznej atmosfery. Tradycje jarmarków kultywuje Wilthen, miasto partnerskie Lwówka Śląskiego, które na odbywające się w weekend wydarzenie zaprosiło partnerów z Polski.
W Jarmarku Bożonarodzeniowym w Niemczech udział wzięli przedstawiciele EKO TARGU w Lwówku Śląskim. Stworzony przez pasjonatów; Sylwię Bøilerehauge prowadzącą w Mojeszu „Dom Cukiernika”, Joannę Troszczyńską- Giera – „Warzywnik Joanny” z Radomiłowic oraz Justynę i Jacka Skrucha z Rybnej Chaty w Gradówku EKO TARG, szybko stał się jednym z najważniejszych punktów na mapie proekologicznych wydarzeń Dolnego Śląska. Teraz ruszył z promocja w świat.
Jak zaznaczają organizatorzy EKO TARGU, obecność na międzynarodowych wydarzeniach, takich jak jarmark w Wilthen, to nie tylko okazja do wymiany doświadczeń, ale także szansa na rozszerzenie zasięgu i nawiązanie nowych kontaktów. Sukces EKO TARGU pokazuje, jak ważna jest szeroka promocja, by mógł on docierać do nowych odbiorców i inspirować innych do wspierania lokalnych producentów.
– Na zaproszenie burmistrza Wilthen, Pana Michael Herfort, mieliśmy zaszczyt zapoznać naszych sąsiadów z bogactwem naszego regionu, oferując produkty ekologiczne, manufaktury regionalnych producentów zdrowej żywności oraz możliwości nawiązania nowych kontaktów, a być może także pozyskania nowych wystawców. – wspominają organizatorzy lwóweckiego EKO TARGU i dodają:
– Cieszymy się z cudownego przyjęcia naszego EKO TARGU, gościnności oraz wspaniałej atmosfery.
Oprócz EKO TARGU na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Wilthen gościł również Burmistrz Lwówka Śląskiego Dawid Kobiałka, bractwo Walończyków, KGW Kotliszczanki oraz Sołectwo Mojesz.