Pożar na Bahama Wake

14
1902

W poniedziałkowe popołudnie na terenie żwirowni w Rakowicach Małych doszło do pożaru nieużytków. Na miejscy pracują strażacy z KP PSP w Lwówku Śląskim.

 

Tylko w 2023 roku w Polsce strażacy interweniowali 21.206 razy przy pożarach traw i nieużytków rolnych, w tym na terenie województwa dolnośląskiego aż 2.202 razy. Niestety, jak wynika ze statystyk podawanych przez Komendę Główną PSP, w 2023 roku w pożarach traw i nieużytków śmierć poniosło 3 osoby, a 36 zostało rannych. Suma strat popożarowych szacowana jest na bagatela blisko 69 milionów złotych.

Jak wskazują strażacy za ponad 94% pożarów nieużytków odpowiedzialny jest człowiek. Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Od pokoleń wśród wielu ludzi panuje bowiem przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie. Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza.

Nie brakuje także podpaleń dokonywanych przez osoby, które robią to „dla zabawy”. Niestety, konsekwencje takich zdarzeń ponosimy my wszyscy.

Do kolejnego pożaru nieużytków doszło w poniedziałkowe popołudnie 17 czerwca 2024 roku w powiecie lwóweckim. Ze zgłoszenia, jakie otrzymał Dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania wynikało, iż palą się zarośla w Rakowicach Małych, w pobliżu popularnego niegdyś Bahama Wake.

Na miejsce dysponowano dwa zastępy z JRG PSP w Lwówku Śląskim. Strażacy szybko uporali się z zagrożeniem.

Należy pamiętać, że wypalania traw zakazują przepisy ustaw o ochronie przyrody i o lasach, a kodeks wykroczeń przewiduje za to karę nagany, aresztu lub grzywny, której wysokość może wynieść nawet 20 tys. zł. Co więcej, jeśli w wyniku podpalenia traw dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie życia wielu osób albo zniszczenia mienia dużych rozmiarów, sprawca podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

14 KOMENTARZE

  1. Ostatnio to dużo się złego tam dzieje …
    Czekamy, aż pan Kobialka tam zrobi obiecane miejsce na imprezy dla młodzieży…Wakacje już tuż, tuż a obiecane było 🙂

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here