Powiat Lwówecki pozyskał blisko 5 milionów złotych

12
2503
Zbigniew Grześków Wicestarosta Lwówecki (fot. archiw. Lwówecki.info)

Dzięki determinacji Zarządu Powiatu Lwóweckiego możliwe było pozyskanie środków unijnych, dzięki którym trzy lwóweckie szkoły przejdą prawdziwą metamorfozę.

 

Kilka dni temu władze Powiatu Lwóweckiego otrzymały wspaniałą nowinę. Otóż przygotowany i złożony wniosek otrzymał akceptację. Do Powiatu trafi ze środków unijnych blisko 6 milionów złotych, które przeznaczone zostaną na inwestycje w trzech powiatowych szkołach średnich, to jest w: Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lwówku Śląskim, Zespole Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich oraz Zespole Placówek Edukacyjno- Wychowawczych w Lwówku Śląskim.

Szacunkowy koszt całego projektu: 5 914 791,77 zł, w tym dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na wartość: 4 964 754,60 zł.

 

Będzie to czwarta, co do wielkości inwestycja w historii Powiatu Lwóweckiego, tuż po niedawno zrealizowanej przebudowie bloku operacyjnego (6,7 mln zł) oraz modernizacji trzeciego budynku internatu w szkole w Rakowicach Wielkich (6,44 mln zł) i największej inwestycji, jaką była zrealizowana w 2013 roku termomodernizacja budynków użyteczności publicznej (9,88 mln zł).

– Potrzeba była tą motywacją, która doprowadziła nas do skutecznego aplikowania – przyznaje dziś Pan Zbigniew Grześków Wicestarosta Lwówecki, który wspomina, iż cała procedura była pracochłonna i czasochłonna.

Trzy lata temu Zarząd Województwa ogłosił konkurs. To w odpowiedzi na jego ogłoszenie władze Powiatu postanowiły szczegółowo zdiagnozować potrzeby w jednostkach oświatowych i te okazały całkiem spore. Po konsultacjach z dyrekcjami placówek oraz nauczycielami postanowiono do projektu wpisać modernizację 25 sal lekcyjnych, dzięki czemu będzie można podnieść komfort i jakość nauczania. Jednak w pierwszym rozdaniu wniosek przepadł. Zabrakło mu zaledwie kilku punktów. Ale to jak się okazuje nie był powód do zmartwień, bo już w kolejnym naborze wniosek ten uzyskał akceptację.

W międzyczasie, znając już dokładnie potrzeby, władze Powiatu przystąpiły do realizacji najpilniejszych zadań ze środków własnych. Przykładem takim jest dobiegająca końca modernizacja w ZPEW w budynku nr 5. Co ważne, to teraz koszty tej modernizacji będzie można ująć w kosztach tego projektu, więc inwestycja zostanie zrealizowana ze środków unijnych a przeznaczone na nią środki własne wrócą do budżetu Powiatu.

– Dzięki naszej determinacji oraz przychylności Zarządu Województwa doszło do tego, że mamy okazję zrobić gigantyczny skok do przodu, co do klasy pomieszczeń w naszych jednostkach oświatowych. – przyznaje Pan Wicestarosta, który nie kryje, iż jeszcze niedawno wzorem dla nas mogły być np. bolesławieckie szkoły, ale teraz to one będą mogły nam zazdrościć.

Przedmiotem projektu jest przeprowadzenie prac remontowych oraz kompleksowe wyposażenie pracowni w trzech zespołach szkół kształcenia zawodowego znajdujących się na terenie powiatu lwóweckiego.

Pierwsza część zadania to prace remontowe i zakup wyposażenia dla ZSE-T w Rakowicach Wielkich obejmujące łącznie 13 sal. Zadanie to obejmuje przeprowadzenie niezbędnych prac remontowych infrastruktury placówki kształcenia zawodowego, celem poprawy jej stanu technicznego oraz dokonanie zakupu niezbędnego wyposażenia i mebli dla następujących pracowni:

ZSE-T w Rakowicach Wielkich
  • pracowni konstrukcji maszyn i obróbki ręcznej;
  • pracowni pojazdów samochodowych;
  • pracowni hotelarstwa;
  • pracowni logistyki i środków transportu;
  • pracowni geograficznej;
  • pracowni maszyn rolniczych i przepisów ruchu drogowego;
  • pracowni komunikacji w języku obcym – języka niemieckiego, branżowego języka obcego zawodowego;
  • pracowni komunikacji w języku obcym – języka angielskiego, branżowego języka obcego zawodowego (dwie sale);
  • pracowni matematycznej (dwie sale);
  • pracowni architektury krajobrazu;
  • pracowni biologicznej

Druga część zadania to prace remontowe i zakup wyposażenia dla ZPEW w Lwówku Śląskim przy ul. Parkowej 9 obejmujące 5 sal. Zadanie to obejmuje przeprowadzenie niezbędnych prac remontowo- budowlanych infrastruktury placówki kształcenia zawodowego, celem poprawy jej stanu technicznego oraz dokonanie zakupów niezbędnego wyposażenia i mebli dla następujących pracowni:

  • pracowni biologiczno- chemicznej w Branżowej Szkole I stopnia w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym (SOSW);
  • pracowni geograficznej w Branżowej Szkole I stopnia (SOSW);
  • pracowni matematyczno- przyrodniczej w Branżowej Szkole I stopnia w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii (MOS);
  • sali egzaminacyjnej (gastronomicznej) w Branżowej Szkole I stopnia w MOS;
  • pracowni gospodarstwa domowego w Szkole Specjalnej przysposabiającej do pracy.

Ponadto w ramach tego zadania planowane jest także utworzenie w Szkole Specjalnej przysposabiającej do pracy nowej łazienki oraz remont istniejącej z dostosowaniem ich dla osób niepełnosprawnych, utworzenie pracowni gospodarstwa domowego oraz remont Sali gimnastycznej. Dodatkowo zaplanowano remont łazienki w SOSW oraz remont pracowni gastronomicznej w MOS.

Trzecia część zadania to prace remontowe i zakup wyposażenia dla ZSOiZ w Lwówku Śląskim obejmujące łącznie 7 sal. Zadanie to obejmuje przeprowadzenie niezbędnych prac remontowo- budowlanych infrastruktury placówki kształcenia zawodowego, celem poprawy jej stanu technicznego oraz dokonanie zakupów niezbędnego wyposażenia i mebli dla następujących pracowni:

  • pracowni komputerowej;
  • pracowni fizycznej;
  • pracowni matematycznej (dwie sale);
  • pracowni biologicznej;
  • pracowni geograficznej;
  • pracowni technika reklamy

W ramach tego zadania planowane jest także przeprowadzeni niezbędnych prac związanych z dostosowaniem toalety na parterze dla osób z niepełnosprawnościami. Ponadto w zakres prac wchodzi tu także remont dachu.

W najbliższych dniach podpisana zostanie umowa z władzami Województwa. Prace powinny ruszyć w połowie roku. Ich zakończenie wstępnie planowane jest na koniec wakacji 2023 roku.

12 KOMENTARZE

  1. Brawo za upór w aplikowaniu. Szkoda, że wśród beneficjentów nie znalazła się szkoła z Gryfowa Śl.
    Oby wykonawcy zmieścili się z realizacją w zaplanowanym terminie. Trzymamy kciuki. Powodzenia i dobrego zdrowia.

  2. Znowu Rakowice najwięcej. Ale orłów nie wypuszczaja~widać po maturze. Zpew jest w opłakanym stanie Liceum też a Rakowice najlepiej wyposażeni najwięcej kasy z powiatu i co? Jskie brawo Zbyszek. .Co wniosek napisał? Wątpię! A zarząd cały nie się weźmie do roboty bo Grydow ska Szkoła też powiatowa i kilometry drog! Drogi to żenada, utrzymanie i remontowanie to prawie nie istnieje. To są fakty!

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj