Powiat lwówecki objęty restrykcjami związanymi z ptasią grypą

9
2601

Wojewoda Dolnośląski wydał rozporządzenie, które obejmuje restrykcjami związanymi z wysoce zjadliwą grypą ptaków (HPAI) m.in. powiat lwówecki.

 

 

Na zakażenie wirusami grypy ptaków podatne są prawie wszystkie gatunki ptaków zarówno domowych (drób), jak i dzikich wolno żyjących. Wirus grypy ptaków może zachowywać aktywność w środowisku kurnika przez 5 tygodni, zatem istotne jest przy podejrzeniu lub stwierdzeniu choroby, zabezpieczenie pomieszczeń, sprzętu, nawozu oraz dokładne ich oczyszczenie i odkażenie. Wirusy grypy są wrażliwe na powszechnie stosowane środki dezynfekcyjne oraz detergenty. Niszczy go również obróbka termiczna (smażenie, gotowanie).

Zakażenie następuje głównie drogą oddechową i pokarmową. Najbardziej prawdopodobnym źródłem zakażenia drobiu domowego jest bezpośredni lub pośredni kontakt z wędrującymi ptakami dzikimi, zwykle ptactwem wodnym. Rozprzestrzenienie wirusa może następować również poprzez zanieczyszczoną paszę, wodę, nawóz, ściółkę, sprzęt i środki transportu. Bardzo ważną rolę w rozprzestrzenianiu wirusa grypy ptaków odgrywa człowiek, który poprzez zanieczyszczone ubranie, obuwie, sprzęt i produkty może przyczynić się do rozprzestrzeniania choroby.

 

 

Wysoce zjadliwa grypa ptaków w powiecie lwóweckim

W dniu 7 marca 2023 roku Wojewoda Dolnośląski wydał rozporządzenie w sprawie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie miasta Jelenia Góra, powiatu karkonoskiego, powiatu lwóweckiego oraz powiatu złotoryjskiego.

W rozporządzeniu tym, na podstawie przepisów o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt w odniesieniu do przepisów dotyczących zapobiegania niektórym chorobom, w związku z wystąpieniem wirusa H5S1 u dzikiego ptactwa – łabędzia niemego na terenie miasta Jelenia Góra, Łabędzi Staw im. Mickiewicza, przy ulicy Głowackiego, na wniosek Dolnośląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii wyznaczył strefę objętą zakażeniem.

 

 

„Wyznacza się strefę objętą zakażeniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) obejmującą obszar miasta Jelenia Góra i powiatu karkonoskiego, powiatu lwóweckiego i powiatu złotoryjskiego.” – czytamy w rozporządzeniu.

Na obszarze objętym zakażeniem nakazuje się utrzymywanie drobiu lub innych ptaków w odosobnieniu, w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach budowlanych lub w innym zamkniętym miejscu w gospodarstwie oraz karmienie i pojenie drobiu w zamknięciu lub miejscu osłoniętym, które w dostateczny sposób uniemożliwia dostęp dzikiego ptactwa i tym samym zapobiega kontaktowi dzikiego ptactwa z pokarmem i wodą przeznaczoną dla drobiu.

9 KOMENTARZE

  1. A kto pozamyka wszystkie dzikie ptaki? Przecież one pozarażają się od siebie i wymrą. Już nie będzie żadnych dzikich ptaków w ww powiatach.
    Może przestańcie straszyć ludzi. Przestańcie wybijać hodowle małych rolników na polecenie wielkich zagranicznych korporacji. Ktoś kiedyś Was wszystkich rozliczy.

  2. Kolejna ściema aby pozbawić ludzi możliwości wyżywienia się bez udziału korporacji. Następnym krokiem będzie zakaz uprawiania owoców i warzyw ciekawe tylko jaką teorię wymyślą aby to legalnie wprowadzić… ekologia, klimat, unikanie płacenia podatków?

  3. Kilka lat wstecz kolega mi opowiadał jak w okolicy Białej Podlaskiej jego brat leśnik znalazł z kolegami dzika z Asf i co ciekawe dzik był w środku jeszcze zamarznięty, a to było pod koniec czerwca.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj