Jakie konkretnie rozwiązania wsparcia dla przedsiębiorców wprowadziły, bądź zamierzają wprowadzić władze naszych gmin?
Złotoryjski ratusz wyciąga pomocną dłoń do przedsiębiorców dotkniętych skutkami pandemii. W ubiegłym tygodniu Burmistrz Robert Pawłowski ogłosił pakiet pomocy dla lokalnych firm. Proponuje im odroczenie podatków płaconych do kasy miejskiej, rozłożenie na raty zobowiązań wobec miasta, a nawet umorzenie czynszu. Więcej (tutaj).
Z podobną inicjatywą wyszedł Bolesławiec. „W związku z panującą epidemią, w celu ograniczenia wpływu kryzysu gospodarczego i ekonomicznego, w tym ochronę miejsc pracy, w przygotowaniu jest projekt uchwały Rady Miasta Bolesławiec, który umożliwi prezydentowi Bolesławca obniżenie czynszu najmu lokali użytkowych które są w zasobach miasta.
Pomoc taka nie będzie wymagała składania jakichkolwiek wniosków, nie będzie pomocą publiczną, ani nie spowoduje konieczności zwiększania przychodu. Obniżenie czynszu (z propozycją od 1 kwietnia) będzie dotyczyło wszystkich lokali użytkowych będących w zasobach miasta z wyjątkiem garaży i komórek” – czytamy na stronie bolesławieckiego urzędu.
Czy w naszym regionie włodarze gmin wyjdą z propozycjami wsparcia przedsiębiorców? Takie pytania skierowaliśmy do lokalnych magistratów. Czekamy na odpowiedzi?
Już wczoraj rano otrzymaliśmy odpowiedź od władz Lubomierza.
„Obecnie czekamy na rozwiązania prawne przygotowane przez rząd i na podstawie tych przepisów będziemy podejmować decyzje.”.
Władze Lubomierza nie złożyły jeszcze (dane na poniedziałkowy poranek) wniosku o pieniądze z rządowego projektu, w ramach którego samorządy mogą pozyskać środki na zakupy laptopów oraz dostęp do internetu dla uczniów i nauczycieli.
„Obecnie nie, gdyż jeszcze nie ma wskazanych warunków ubiegania się o wsparcie (01.04). natomiast w naszej ocenie ważniejszym, niż problem sprzętowy jest ograniczenie dostępu do Internetu. Obecnie Gmina jest w trakcie projektu „Lepszy start – rozwój kompetencji w Gminie Lubomierz” i doposażania w sprzęt komputerowy tj. 40 laptopów dla uczniów i 6 laptopów dla nauczycieli, które lada dzień powinniśmy otrzymać.”
Nadal czekamy na odpowiedzi pozostałych samorządów.
Obniżyć do zera czynsz kanjpie w ratuszu !!! Po co się z tym kryć skoro wszyscy to sami swoi, znajomi królika albo curki leśnika
Obniżyć podatek za środki transportu
Proponuję 2000+ dla bezrobotnych, od pisu dostały matki, emeryci, górnicy to dlaczego bezrobotni mają być poszkodowani? Ja jestem bezrobotnym od 16 lat i to jest niesprawiedliwe. Jak mam przeżyć za 600 zł miesięcznie?
Od 16 lat bezrobotny hm.to może czas najwyższy to zmienić,pracy nie brakuje tylko chęci.Wstyd.
W ciągu 16 lat ciężko było znaleźć pracę? Dziwne!
Od 16 lat bezrobotny??? Było dość czasu znaleźć pracę i zacząć zarabiać. Byłoby więcej, niż 600 zł.
“Obecnie czekamy na rozwiązania prawne przygotowane przez rząd i na podstawie tych przepisów będziemy podejmować decyzje” – czyli dajcie nam kasę i decydujcie co robić, a my się samorządzimy z wyborami? A jeśli procedura ustanawiania komisarza opóźni przyznanie środków to burmistrz zrzuci się z oszczędności?
O czym my tu piszemy? Przecież rozwiązania miał dać rząd. Panie redaktorze może napisać co mogą otrzymać przedsiębiorcy, prowadzący działalność w tym jednoosobowe firmy? Co daje rząd ? Jaki ulgi i gdzie się starać?
Tylko daj i daj……jprd…..zaciśnij dupę i przeczekaj. Jak nie masz oszczędności, to znaczy że nie potrafisz zarabiać odpowiednich pieniędzy na swoim biznesie. No bez przesady, żeby całość społeczeństwa musiała dokładać do prywatnych biznesów, które czasowo mają ograniczenia działalności.
Ja też teraz muszę siedzieć w domu, nie mogę pracować w normalny sposób, a co za tym idzie nie otrzymam pieniędzy, które mógłbym zarobić w normalnych warunkach, ale nie płaczę i nie krzyczę, żeby mi dali…..