Poseł Obaz: To skandaliczne. Widać tu intencje PiS

3
583

Szanowni Państwo,

Na wniosek Pani Marszałek Elżbiety Witek zostało w czwartek zwołane posiedzenie Sejmu. Ze względu na ogłoszony stan epidemiczny na terenie całego kraju konieczne było dokonanie zmian w regulaminie Sejmu, które zabezpieczałyby przede wszystkim ponad 1000 pracowników obsługujących posłów w czasie tradycyjnych posiedzeń.

Nawet w czasie trwania epidemii konieczne jest, by władza ustawodawcza podejmowała się tworzenia prawa, które ma na celu przede wszystkim zabezpieczenie życia i zdrowia Polek i Polaków. Dlatego Lewica zgłaszając poprawki do regulaminu Sejmu działała w taki sposób by żaden z filarów naszego bezpieczeństwa nie został naruszony a normy prawa w tym także konstytucyjne były przestrzegane w tak trudnym dla nas wszystkich okresie.

W momencie czwartkowych głosowań nad regulaminem Sejmu opozycja, co należy podkreślić miała większość. Nie można mieć pretensji do posłów, którzy się nie pojawili w Sejmie. Wśród nich są także osoby z grupy ryzyka o czym często zapominamy. Mają rodziny o których zdrowie powinni zadbać. Dlatego nie chcąc narażać swojego i swoich bliskich zdrowia nie pojawili się na posiedzeniu Sejmu.

Dla wszystkich posłów opozycji jasne było od początku, że głosowania nad tak zwaną Tarczą Antykryzysową zaproponowaną przez rząd Mateusza Morawieckiego odbędą się w piątek. Lewica jako klub parlamentarny od dawna przygotowywał się na gorącą debatę w tym zakresie oraz stworzenie takich rozwiązań, które zapewniałyby bezpieczeństwo finansowe pracownikom i przedsiębiorcom.

Lewica złożyła w piątek ponad 200 poprawek do ustawy rządowej w tym tak ważne dla nas jak:

1. Gwarancję utrzymania wysokości wynagrodzeń – tak aby państwo finansowało 75% wynagrodzenia pracowników, do wysokości przeciętnego wynagrodzenia w 2019 roku.
2. Rozszerzenie praw pracowniczych na wszystkie typy umów – w tym wprowadzenie zasiłku opiekuńczego dla wszystkich pracujących, w tym samozatrudnionych, na dzieci do 13. roku życia oraz na dzieci z niepełnosprawnością do 24. roku życia.
3. Finansowanie kosztów stałych przedsiębiorcy (energii elektrycznej, gazu, czynszu, opłat leasingowych i innych) przez 6 miesięcy, do kwoty nieprzekraczającej 50 tys. złotych miesięcznie.
4. Powołanie Komitetu Antyspekulacyjnego: szefowie UOKiK, KNF i Minister Rozwoju wspólnie koordynują działania dotyczące przeciwdziałaniu lichwie oraz nieuzasadnionemu wzrostowi cen.
5. Dotacja dla jednostek samorządu terytorialnego w wysokości 50% utraconych przychodów z PIT i CIT na podstawie przychodów z 2019 roku.

Wszystkie nasze propozycję w tym także te zawarte powyżej zostały odrzucone głosami koalicji rządzącej. Zamiast tego tak zwana Tarcza Antykryzysowa wprowadziła rozwiązania, które uderzają w prawa pracownicze oraz pensje milionów polskich pracowników. Od samego początku Lewica mówiła jednoznacznie: nie poprzemy rozwiązań, które będą godzić w ludzi pracy. Nie przyłożymy ręki by pozostawić osoby na umowach śmieciowych bez żadnego wsparcia. Dlatego nie mogliśmy zgodzić się na:

1. Liberalizację kodeksu pracy w tym obniżeniu wynagrodzeń oraz skróceniu czasu odpoczynku dla pracowników
2. Zbyt niskiemu dofinansowaniu opieki zdrowotnej na poziomie 7,5 mld zł
3. Na dysproporcje w finansowaniu sektora bankowego a pomocą zaproponowaną przez rząd dla przedsiębiorców
4. Braku wsparcia dla osób zatrudnionych na umowach poza kodeksowych

Za skandaliczne należy uznać także wprowadzenie niespodziewanej przez żaden klub parlamentarny poprawki nr 177, która zmieniała kodeks wyborczy. Jest to naruszenie wszelkich norm stanowienia prawa w naszm kraju. Nie może być tak, że pod osłoną nocy partia rządząca na mniej niż 6 miesięcy przed wyborami dokonuje zmian w kodeksie wyborczym. Widać w tym wypadku intencje Prawa i Sprawiedliwości, to nie dobro Polek i Polaków jest na pierwszym miejscu, ale zapewnienie wygranych wyborów Prezydenckich i kontynuacja władzy. Szokujące dla nas jest głosowanie posłów Koalicji Obywatelskiej, którzy wiedząc jakie rozwiązania przygotował rząd w tym wprowadzenie poprawki, która godzi w porządek konstytucyjny państwa zagłosowała za ustawą o Tarczy Antykryzysowej. Tym samym posłowie największego klubu opozycji w parlamencie przyłożyli rękę do psucia prawa i otworzyli furtkę do przeprowadzenia niebezpiecznych w tych warunkach dla zdrowia i życia nas wszystkich wyborów w dniu 10 maja 2020r.

 

Robert Obaz, Poseł na Sejm RP

3 KOMENTARZE

  1. Czarna księga komunizmu – wydanie polskie z 1999 r. ( wydanie francuskie z 1997 r. – )
    Liczba ofiar komunizmu od 1917 r. wg autora wynosi 150 000 000. Obecnie chyba dużo więcej.
    Gdy150 000 000 podzielimy przez 100 lat to otrzymujemy 1 500 000 ofiar rocznie.
    Rok ma 365 dni to dziennie było ponad 4 000 ofiar komunizmu.
    I nie dziwię się,że obecnie lewica tak usilnie dba o zdrowie i życie ludzkie.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here