Policyjny pościg zakończony sukcesem

1
2071

Mieszkaniec powiatu lwóweckiego zamiast zatrzymać się do kontroli drogowej postanowił uciec policjantom. Jak się okazał, nie było to takie proste, jak mu się wydawało. 44- latek został zatrzymane i wyszło na jaw, dlaczego uciekał.

 

Art. 178b Kodeksu karnego brzmi: kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności do lat 5.

Pamiętajmy, że niezwłoczne zatrzymanie pojazdu nie jest tożsame z zatrzymaniem natychmiastowym, bowiem kierujący pojazdem mechanicznym, z uwagi na względy bezpieczeństwa, powinien zatrzymać pojazd w miejscu, w którym nie zagraża on bezpieczeństwu ruchu. Kierujący może również otrzymać, od funkcjonariuszy, polecenie jazdy za radiowozem.

Niestety wciąż zdarzają się kierujący, którzy z różnych powodów, nie zatrzymują się do kontroli drogowej i próbują uciekać. Takie osoby nie dość, że popełniają przestępstwo, to jeszcze narażają siebie i innych użytkowników dróg na niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia.

Do kolejnego takiego niebezpiecznego zdarzenia doszło na terenie powiatu lwóweckiego w środę 26 czerwca br. Chwilę po godzinie 18. Patrolujący rewir w miejscowości Płóczki Dolne dzielnicowi zwrócili uwagę na pojazd marki Renault, który postanowił zatrzymać do kontroli.

Niestety, kierujący samochodem ani myślał, by zastosować się do policyjnych poleceń i mimo wydanych przez nich sygnałów świetlnych jak i dźwiękowych ruszył w szaleńczą ucieczkę.

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim natychmiast podjęli pościg za pojazdem, który szybko zakończył się sukcesem.

Za kierownicą osobówki siedział 44-letni mieszkaniec powiatu lwóweckiego, który jak się okazało znajdował się po użyciu alkoholu.

Badania alkomatem wskazało blisko 0,4 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Ponadto mężczyzna ma dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów oraz jest osobą poszukiwaną przez wymiar sprawiedliwości celem odbycia kary pozbawienia wolności w wymiarze ponad dwóch miesięcy. – wyjaśnia sierżant sztabowy Olga Łukaszewicz oficer prasowa KPP w Lwówku Śląskim.

Poszukiwany trafił już do aresztu. Oprócz odsiadki zaległego wyroku czeka go teraz jeszcze wizyta na sali sądowej, gdzie zapadnie wyrok za niezatrzymanie się do kontroli drogowej, kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu oraz bez wymaganych uprawnień.

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here