Policjanci na ogródkach działkowych

1
1385
policja działki Lwówek

Policjantki z Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim spotkały się z seniorami na terenie rodzinnych ogrodów działkowych w Lwówku Śląskim, aby przypomnieć im o zagrożeniach związanych z oszustwami na szkodę osób starszych. Była to też okazja do zwrócenia uwagi na właściwe zabezpieczenie mienia pozostawianego w altankach.

 

Pogoda w ostatnich dniach co raz bardziej zachęca do prac w ogrodzie, a co za tym idzie coraz więcej osób można spotkać na działkach. Dlatego też lwóweccy policjanci, wyszli z inicjatywą, aby spotkać się z mieszkańcami na wolnym powietrzu i porozmawiać o bezpieczeństwie.

Mundurowi rozmawiali z działkowcami przede wszystkim o zagrożeniach związanych z oszustwami na szkodę osób starszych, przybliżali metody działania przestępców i wskazywali na właściwe postępowanie w przypadku telefonu od fałszywego wnuczka, czy policjanta. Wciąż bowiem, pomimo apeli, osoby starsze dają się zmanipulować i przekazują znaczne kwoty pieniędzy bezwzględnym oszustom. Dlatego lwóweccy policjanci kontynuują prewencyjne działania w ramach wojewódzkiego programu pn.: “Wzorowy Senior”.

Funkcjonariusze podczas rozmów z mieszkańcami zwracali też uwagę na właściwe zabezpieczenie mienia pozostawianego w altankach oraz podkreślali, jak ważna jest wzajemna sąsiedzka współpraca.

Działkowcu pamiętaj:

 • Na działce nie zostawiaj wartościowych przedmiotów (narzędzi, sprzętu) podczas swojej nieobecności. Jeśli to możliwe, zabieraj je ze sobą do domu.
 • Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką. Zabezpiecz należycie drzwi i okna w swoim domku, załóż dobre zamki.
 • Zanotuj marki i typy posiadanych urządzeń, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne. Te, które nie posiadają numerów, oznacz swymi inicjałami lub np. numerem telefonu albo datą urodzenia (w przypadku kradzieży lub zagubienia łatwiej będzie można je rozpoznać i udowodnić, że są naszą własnością).
 • Zwracaj uwagę na kręcących się w pobliżu działki ludzi. Zainteresuj się nimi, zapytaj kogo szukają, przyjrzyj się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą zaś spostrzeżenia mogą być przydatne Policji, gdyby doszło do włamania.
 • Sprawdzaj, w miarę możliwości, tożsamość i wiarygodność obcych osób, przychodzących na działkę w sprawie odkupienia starych zegarów lub książek, niezbędnej naprawy urządzeń, skoszenia trawy, czy pomocy w jakimkolwiek innym zajęciu związanym z pracą na działce. Nie wpuszczaj bez uzasadnionych powodów nieznanych osób. Z policyjnych doświadczeń wynika, że prawie połowa kradzieży miała swój początek i źródło w nawiązywanych wcześniej tego typu kontaktach. Tacy niby-znajomi, nawet jeśli sami nie dokonują kradzieży, mogą przeprowadzać tzw. wywiad i dzielić się ustaleniami z grupą, która dokonuje włamań.
 • Współdziałaj z sąsiadami. Zwracaj uwagę także na ich domek. Podczas ich nieobecności interesuj się ludźmi kręcącymi się w pobliżu ich działki. Zwracaj uwagę na hałasy, niecodzienne odgłosy, wynoszenie mebli lub sprzętów przez osoby obce, którym nie towarzyszy nikt ze znanych sąsiadów.
 • Opuszczając na dłużej swój ogródek działkowy nie zostawiaj widocznych oznak swej nieobecności. Poproś sąsiada, by otworzył na krótko okna, wieczorem włączał na jakiś czas światło w domku, czy w miarę możliwości skosił trawę lub zagrabił liście.
 • Ubezpiecz swój domek na działce, by w razie nieszczęścia chociaż częściowo mieć zrekompensowane straty.
 • O włamaniu jak najszybciej powiadom Policję dzwoniąc pod numer 112. Nie dotykaj niczego w domu, żeby nie zatrzeć śladów złodziei. Jeżeli to możliwe zapamiętaj, jak najwięcej szczegółów, które pomogą policjantom w znalezieniu sprawców włamania.

-/sierżant Olga Łukaszewicz, KPP Lwówek Śl./-

1 KOMENTARZ

 1. Już kiedyś w Gryfowie policjanci byli na działkach , to ich w SuperExpresie opisali .
  Ale to za rządów innego . . . .
  Co za pomysły wtedy były , ojoooojoooj . . .

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here