Podpisanie umowy na rewitalizację linii kolejowej 284

9
4605
dworzec stacja Lwówek Śląski

Ma to być pierwszy krok, który w dłuższej perspektywie może połączyć Lwówek Śląski z Legnicą a później i z Jelenią Górą.

 

 

We wtorek 14 marca 2023 roku miało miejsce podpisanie umów na: „Budowę bazowej infrastruktury do uruchomienia Wrocławskiej Kolei Metropolitalnej. Poprawa jakości połączeń z Legnicy do Wrocławia na odcinku Środa Śląska – Wrocław”, „Rewitalizację linii kolejowej Zgorzelec – Bogatynia w celu włączenia Bogatyni do sieci regionalnego wojewódzkiego transportu kolejowego” oraz „Rewitalizację odcinka Legnica – Złotoryja – Jerzmanice-Zdrój w celu włączenia Złotoryi oraz powiatu złotoryjskiego do sieci regionalnego wojewódzkiego transportu kolejowego”. Przed południem podpisano pierwsze umowy dotyczące stolicy Dolnego Śląska, a po południu na dawnym dworcu kolejowym w Złotoryi podpisano umowę, która ma duże znaczenie dla mieszkańców naszego regionu.

W spotkaniu udział wzięli m.in. Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, Tymoteusz Myrda – członek zarządu województwa a także Andrzej Bittel – Sekretarz Stanu, pełnomocnika rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu oraz Burmistrz Złotoryi Robert Pawłowski a także parlamentarzyści.

 

 

– Dolny Śląsk mocno stawia na kolej. Trudno szukać drugiego polskiego regionu, który inwestuje w kolej tak mocno jak nasz region. Oprócz linii, które województwo przejmuje na własność wspieramy również modernizacje linii, które są w posiadaniu PKP PLK. Uczestniczymy również w Programie Kolej Plus, dzięki któremu pociągi wrócą do Bogatyni, Złotoryi i uruchomiony zostanie dla pociągów wrocławski Dworzec Świebodzki – mówił dziś Cezary Przybylski Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

– Kolejowe serce całej Polski bije dziś na Dolnym Śląsku. Chcemy łączyć mniejsze miasta z metropoliami i dzisiejsze wydarzenie wpisuje się w ten plan. To kolejne pole współpracy z Województwem Dolnośląskim. Jestem pewien że dzięki tym działaniom skorzystają nie tylko mieszkańcy regionu ale także całej Polski oraz turyści spoza granic kraju – dodawał Andrzej Bittel Sekretarz Stanu, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

– To dobra wiadomość dla Dolnego Śląska i historyczna chwila dla Wrocławia. Dzięki podpisanym dziś umowom kończymy wieloletnią debatę na temat tego czy dworzec Świebodzki powinien zostać przywrócony dla pasażerskiego ruchu kolejowego. Przebudowa układu torowego i peronów wraz z przebudową stacji w Środzie Śląskiej to początek budowy kolei aglomeracyjnej na Dolnym Śląsku – mówi w nawiązaniu pierwszej z podpisywanych umów Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

fot.: UMWD

 

Podpisanie umowy otworzy drogę do ogłoszenia przetargu na prace modernizacyjne, a w rezultacie – pozwoli na przywrócenie połączeń pasażerskich realizowanych przez Koleje Dolnośląskie. Ma to duże znaczenie dla Złotoryi, która jest dotknięta zjawiskiem wykluczenia kolejowego – jako jedno z nielicznych miast powiatowych na Dolnym Śląsku nie posiada połączeń pasażerskich (przestały funkcjonować w 2009 r.).” – wskazuje Burmistrz Robert Pawłowski.

Planowana rewitalizacja linii 284 ma być również pierwszym etapem do przywrócenia w przyszłości ruchu pasażerskiego z Legnicy do Lwówka Śląskiego.

Warto przypomnieć, iż samorząd województwa zadeklarował uruchomienie od września połączeń autobusowych, jako komunikacji zastępczej dla linii kolejowej relacji Legnica – Złotoryja – Lwówek Śląski – Wleń – Jelenia Góra, o czym pisaliśmy w materiale pt.: „Autobusem KD z Legnicy przez Złotoryję i Lwówek Śląski do Jeleniej Góry”.

9 KOMENTARZE

  1. Ale się uśmiałem . Tu w naszym rejonie wszystko jest w PRZYSZŁOŚCI planowane a cała para idzie na Wrocław . Pan Marszałek chyba nie był nigdy we Lwówku i nie jechał drogą do Jeleniej Góry przez Pasiecznik . Tam też jest wielkie planowanie a tymczasem tak jak zwykle będą łatać dziury w drodze.

    • Zawsze mozesz jechac na Bialorus skoro tesknisz – tam pewnie wszystko dziala.
      W Czechcch dziala bez komuny , ale poskie buraki jak sie do opli kadetow przesiedli , to pociag juz nie byl potrzebny – normalnie Pany.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here