Pociągiem do Lwówka Śl., Wlenia, Mirska, Świeradowa- Zdroju a nawet Lubomierza?

12
748
fot.: Mateusz Marchalewicz

W czwartek sejmik dolnośląski podjął bardzo ważną uchwałę, w której deklaruje chęć udziału w rządowym programie Kolej Plus i realizacji przedstawionych w nim inwestycji kolejowych znajdujących się na terenie naszego województwa. Co więcej, sejmik chce, żeby rząd potraktował Dolny Śląsk jako poligon doświadczalny dla rewitalizacji regionalnej i lokalnej infrastruktury kolejowej. Samorządowcy z Wrocławia proponują, by na pierwszych liniach przejmowanych przez samorząd województwa został przeprowadzony pilotaż tego programu – tak, by prace mogły się rozpocząć jeszcze w tym roku.

W uchwale Sejmiku Województwa Dolnośląskiego czytamy: „Podstawowym celem realizowanych przedsięwzięć inwestycyjnych na terenie województwa dolnośląskiego winno być zapewnienie bezpośrednich relacji łączących stolice województwa lub główne ośrodki subregionalne z miastami oraz ważnymi obszarami turystycznymi, przyrodniczymi, czy zabytkowymi o znaczeniu ponadregionalnym, które są obecnie pozbawione obsługi transportem kolejowym

Za priorytetowe działania uznajemy rewitalizacje:

2) infrastruktury kolejowej łączącej bezpośrednio Legnicę z powiatem złotoryjskim, lwóweckim, lubańskim, jeleniogórskim i miastem Jelenia Góra, zapewniającej bezpośredni dojazd do miast: Złotoryja, Lwówek Śląski, Wleń, Lubomierz, Gryfów Śląski, Mirsk, Świeradów Zdrój, Mysłakowice, Karpacz a także do Karkonoskiego Parku Narodowego oraz Gór Izerskich, w tym realizacje przewidzianego w Programie ciągu linii kolejowych Legnica-Złotoryja-Lwówek Śląski-Jelenia Góra/Świeradów Zdrój

Największym zaskoczeniem na liści miejscowości do powstania nowej infrastruktury kolejowej jest Lubomierz, który z koleją pożegnał się bardzo dawno temu. Na kolejowym szlaku z Lwówka Śl. powstała ciesząca się dużą popularnością ścieżka rowerowa a na dworcu w mieście dzięki staraniom lokalnych władz powstały mieszkania. Lubomierscy samorządowcy zabiegają także o powstanie ścieżki rowerowej z Pławnej do Lubomierza. Niejednokrotnie słyszeliśmy także o planach budowy infrastruktury rowerowej łączącej Lubomierz z Gryfowem Śl. właśnie z wykorzystaniem starego szlaku kolejowego.

Wybrane relacje zapewnią jednocześnie obsługę transportem kolejowym obszarów o olbrzymiej atrakcyjności turystycznej”. – czytamy w uchwale sejmiku – Pilne uruchomienie takiegoż pilotażu na przejmowanych przez samorząd Województwa Dolnośląskiego liniach kolejowych pozwoli na rozpoczęcie prac rewitalizacyjnych jeszcze w bieżącym roku budżetowym”.

Jaki podaje portal www.rynek-kolejowy.pl, na Program Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej (Kolej Plus) rząd zamierza przeznaczyć 6-7 mld zł. Ma on doprowadzić do odbudowy linii kolejowych do mniejszych miejscowości lub budowy całkiem nowych szlaków (razem 20 odcinków). Realizacja programu zaplanowana jest na lata 2019-2023.

Dolny Śląsk ma szanse uzyskać co najmniej 370 mln zł na kolej i poddać rewitalizacji w ramach Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej ok. 275 km linii – pisze na Facebooku Piotr Karwan, radny sejmiku województwa dolnośląskiego.

Zapoznaj się z pełną treścią uchwały (pdf):
Uchwała w sprawie przyjęcia stanowiska w sprawie udziału Województwa Dolnośląskiego w Rządowym programie Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej

12 KOMENTARZE

  1. Z pewnością dla rozwoju turystycznego Lubomierza będzie to bardzo korzystne. Prawdopodobnie zamysł jest taki, że szynobus kursowałby na odcinku Świeradów Zdrój – Lubomierz skomunikowany z pociągami w Gryfowie. Wbrew pozorom przy odpowiedniej promocji Lubomierz może być atrakcyjny turystycznie. Zwłaszcza teraz kiedy rynek zostanie odnowiony. W takim przypadku warto również pomyśleć o budowie ścieżki rowerowej od Lubomierza w kierunku Pławnej.

  2. Te działania wynikają z tego, że nagle UMDW zauważył ile potrzeba pieniędzy rzeczywistych żeby rewitalizować linie. Wcześniej pletli głupoty, które im przekazał pan Piotr M. nie wspominając o jednym najaktywniejszym radnym. Prawda jest taka, że gdyby chcieli już dawno mogli w ramach RPO reaktywować wiele linii w tym tą do Lwówka. Sprawa własności to sprawa drugorzędna. Teraz wygląda to tak, że przejmują od państwa (PKP, PKP PLK) linie żądając jednocześnie od państwa pieniędzy. Równie dobrze można to było załatwić w obecnych strukturach ale czym tu się potem chwalić ?

  3. W UMWD plotą już takie głupoty, że sami na nimi nie panują. Odbudowa linii do Radkowa, Krzeszowa, Lubomierza, Srebrnej Góry… A na co to komu, kto tam będzie jeździł? A na remonty ważnych i potrzebnych linii do Lwówka, Karpacza czy Kowar nie ma pieniędzy. I takie bajki plotą od początku urzędowania Przybylskiego a nie robią nic. Remont linii do Lwówka był już zaklepany z programu rządowego Kolej Plus, teraz jak łapy na tym położy UMWD to obawiam się, że zaczną się cyrki i w konsekwencji nic z remontu nie wyjdzie. Zresztą w UMWD mają kasę, ale woleli wszystko wydać na nikomu niepotrzebną linię przez Sobótkę i Świdnicę do Jedliny po samych wyludnionych wiochach, gdzie nawet mieszkańcy sprzeciwiają się powrotowi pociągów. W sumie to będzie kosztować pół miliarda, za tę kasę można by wyremontować z 10 innych linii na Dolnym Śląsku. W tym do Lwówka, gdzie po zawieszeniu pociągów przez Koleje Dolnośląskie 2 lata temu remont torów powinien być zrobiony jak najszybciej, bo infrastruktura była jeszcze w miarę dobrym stanie. Za kilka lat koszty będą dziesięciokrotnie wyższe. Ale jak się nie ma zielonego pojęcia o kolei w regionie to najłatwiej wydać całą kasę na jedną linię i mieć spokój. A teraz skomlą do państwa o pieniądze na inne linie, bo nie mają. Takich władz się doczekaliśmy na Dolnym Śląsku. Rządzenie “po wrocławsku”, gdzie kasę wywala się na głupoty a potem nie ma pieniędzy na potrzebne inwestycje. Zresztą Michalak, do niedawna wicemarszałek odpowiedzialny za kolej to przecież pionek Dutkiewicza. Gorszej rekomendacji nie można mieć.

  4. Zgadzam się z przedmówcą i też bardziej ufam w rządowe projekty niż samorządowe obietnice. Było kilka lat temu spotkanie w Lwówku i jak pamiętam samorządowcy mówili o kwotach remontu stanowiącym 1/5 prawdziwej kwoty podanej przez przedstawiciela PKP PLK. Teraz się okazuje że to kolej ma rację a koszty są dużo wyższe. Jak można ufać w zapewnienie tych samych władz UMWD ?

  5. Jeśli chodzi o linię kolejową do Lwówka to prawda jest taka, że Urząd Marszałkowski NIE CHCE wyremontować tej linii. Napisałem “nie chce” bo osobiście zbadałem grunt wysyłając pisma do przeróżnych instytucji w tym także do Ministerstwa Infrastruktury, Urzędu Marszałkowskiego. Drugi z Urzędów wielokrotnie utrzymywał że dąży do wyremontowania linii, jednak Ministerstwo Infrastruktury w piśmie z przed dwóch miesięcy kategorycznie zaprzeczyło jakoby takie plany były intencją UMWD we Wrocławiu.

    W piśmie jakie otrzymałem z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa z dnia 07.10.2016 czytamy:

    “Ze względu na fakt, że linia kolejowa nr 283 ma charakter regionalny, prace inwestycyjne mogą być finansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, np. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014 – 2020 (dalej: „RPO WD”). Jednocześnie należy zaznaczyć, że przedmiotowa linia nie została zarekomendowana przez Urząd Marszałkowski do wsparcia ze środków dostępnych w ramach RPO WD, a także nie została uwzględniona w liście intencyjnym zawartym 26.06.2015r. pomiędzy Województwem Dolnośląskim a PKP PLK SA w sprawie przygotowania i zrealizowania priorytetowych liniowych projektów inwestycyjnych.”

    Chwilę wcześniej (05.08.2016) Urząd Marszałkowski w odpowiedzi na zapytanie dot. Przedmiotowej linii odpisał.

    “Równolegle nadal trwa analiza projektów kolejowych, możliwych do realizacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) dla Dolnego Śląska. Jednym z rozważanych projektów jest rewitalizacja linii z Jeleniej Góry do Lԝóԝka Śl. Należy jednak podkreślić, że rewitalizacja taka była by możliwa w ramach RPO pod warunkiem efektywnego wykorzystania przez Polskie Linie Kolejowe SA dostępnych w alokacji środków dla realizacji innych projektów.”

    Jak widać wrocławski magistrat postanowił sprytnie umyć ręce od sprawy stanu technicznego linii 283 uzależniając przyznanie dotacji od alkokacji środków PKP PLK i jednocześnie nie rekomendując remontu tej linii w MIiB w Warszawie.

    Więcej: http://www.marczow.bnx.pl/news.php?readmore=826

  6. @Zorientowany – dzięki za ciekawy wpis! To stawia w zupełnie innym świetle intencje Urzędu Marszałkowskiego. Bardzo możliwe, że chcą przejąć tę linię po to, żeby… zablokować jej remont! Ciekawe że przejmują ją akurat wtedy gdy zostały już zaklepane pieniądze z programu rządowego Kolej Plus. Skoro pieniądze na remont się znalazły, to po co to przejęcie? Chyba po to, żeby utrudnić i skomplikować to, co zaczęło już być na dobrej drodze.

  7. Łolaboga, znowu Lwówek, największa metropolia na Dolnym Śląsku, z najpiękniejszą linią kolejową w Polsce i całym Wszechświecie, skąd tłumy turystów walą co tydzień drzwiami i oknami, żeby zobaczyć atrakcje turystyczne zapisane do UNESCO i parku narodowego im. sołtysa Lwówka….

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj