Panie ministrze, chcemy więcej pieniędzy!

4
816

Władze Lwówka Śląskiego zamierzają zwrócić się z apelem do ministra finansów o zmianę podziału środków europejskich.

 

Jeszcze kilka dni temu czytaliśmy coś o złodziejach i takim jednym, który kradnie a drugim, który oddaje. Dziś kolejna odsłona problemu z podziałem środków europejskich dla naszego województwa. Tym razem to lwóweccy radni mają zwrócić się z apelem do Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej dotyczącym konieczności zmiany zaproponowanego budżetu unijnego dla Dolnego Śląska w ranach RPO na lata 2021 – 2027. Na urzędowej stronie pojawił się już projekt uchwały. Czytamy w niej, iż Rada Miejska w Lwówku Śląskim wyraża głębokie zaniepokojenie i sprzeciw, nie zgadza się na tak drastyczne różnice, nie akceptuje drastycznego zmniejszenia środków, zaznacza, że nieuprawnionym jest łączenie środków i wnosi z zwiększenie całkowitej alokacji dla Dolnego Śląska. Czy minister posłucha się lwóweckich radnych i zmieni alokację środków?

Warto zaznaczyć, iż w ubiegłym tygodniu Wojewoda Dolnośląski informował o sukcesie negocjacyjnym. „Więcej środków dla naszego regionu – nowa perspektywa finansowa dla Dolnego Śląska na lata 2021-2027” – informował wojewoda a podczas konferencji prasowej Minister Michał Dworczyk zaznaczał, iż suma środków dla naszego regionu wyniesie ponad miliard euro. Ponadto rządzący zapewnili, iż będą chcieli wynegocjować dla naszego województwa łącznie kwotę powyżej 2,2 mld euro na lata 2021-2027. Wśród flagowych przedsięwzięć i inwestycji, które zostaną zrealizowane w ramach nadchodzącej perspektywy budżetowej ma być zakup 20 nowych, elektrycznych pociągów dla Kolei Dolnośląskich, modernizacja dróg wojewódzkich, rewitalizacja linii kolejowych, budowa Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu i oddziału pediatrycznego w Wałbrzychu oraz wsparcie dolnośląskich spółek uzdrowiskowych.

Z takiego podziału środków wiele osób nie jest zadowolona. Trudno się temu dziwić, gdyż z tych pieniędzy korzystać będzie każdy z nas. A od tego ile ich będzie zależy to w jakim stopniu. Dziś nie sposób wymienić inwestycje, które w ostatnich latach zostały zrealizowane z dofinansowaniem ze środków europejskich. I chyba każdy samorządowiec przyzna, że gdyby nie te pieniądze, to większości z nich nie udałoby się z gminnych budżetów zrobić. Dlatego tak istotnym jest, żeby nasze województwo nie było na szarym końcu tego podziału. A niestety jak na razie takim jest! Chcą to zmienić lwóweccy radni.

W przygotowanym projekcie uchwały czytamy, iż Rada Miejska w Lwówku Śląskim wyraża głębokie zaniepokojenie i sprzeciw wobec propozycji Ministerstwa Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej podziału funduszy z Unii Europejskiej dla Dolnego Śląska w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-27. W propozycji budżetu unijnego dla Dolnego Śląska w RPO na lata 2021-27 przewidziano ok. 4 mld zł (czyli 870 mln euro). Oznacza to, że w nowym rozdaniu środków z Unii Europejskiej na lata 2021-2027 Dolny Śląsk otrzymałby 6 mld zł mniej.

Województwo Dolnośląskie ma w skali całego kraju jedno z największych wewnętrznych, subregionalnych zróżnicowań rozwojowych. Podkreślenia wymaga fakt, że oba subregiony sudeckie, zamieszkane przez ponad 1,2 mln ludności, notują najniższe wskaźniki rozwojowe PKB per capita w stosunku do średniej unijnej (dane za 2017 r.: Subregion Jeleniogórski 54%, Subregion Wałbrzyski 51%), porównywalne z województwami Polski Wschodniej.

Tymczasem Dolny Śląsk ma najniższy poziom przyznanych środków w przeliczeniu na mieszkańca – ok. 300 euro. Trzeba jasno zaznaczyć, iż w stosunku do obecnego okresu programowania nastąpił tu ogromny spadek (w okresie 2014 – 2020 wskaźnik ten wynosił ponad 700 euro na mieszkańca). Wyższy wskaźnik przydziału środków na mieszkańca będą mieć województwa Polski Wschodniej, objęte dodatkowo Programem Krajowym Polska Wschodnia, mające PKB per capita na poziomie porównywalnym do obu subregionów sudeckich!” – czytamy w projekcie chwały.

Rada Miejska w Lwówku Śląskim zaznacza, iż nie zgadza się na tak drastyczne różnice w alokacji środków – ponad 3 razy mniej w przeliczeniu na mieszkańców województw Polski Wschodniej i Mazowsza oraz 2,5 razy mniej w przeliczeniu na mieszkańców sąsiednich województw: lubuskiego i opolskiego. Ponadto stanowczo zaznacza, iż nieuprawnionym jest łączenie środków kompensacyjnych z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji przeznaczonych na łagodzenie skutków niezakończonej transformacji gospodarczej obszarów węglowych (w Rozporządzeniu PE i Rady o ustanowieniu FST zasięgiem tego funduszu został objęty Subregion Wałbrzyski), ze środkami strukturalnymi, przeznaczonymi w ramach alokacji dla całego Województwa Dolnośląskiego.

W związku z powyższym Rada Miejska w Lwówku Śląskim wnosi z zwiększenie całkowitej alokacji w ramach RPO Województwa Dolnośląskiego, z uwzględnieniem nie tylko wskaźników statystycznych i statusu regionu przejściowego, ale przede wszystkim wyzwań społeczno- gospodarczych i realnych potrzeb rozwojowych mieszkańców obu subregionów sudeckich.

Rada Miejska w Lwówku Śląskim nie akceptuje drastycznego zmniejszenia środków alokacji dla Województwa Dolnośląskiego w obecnym programowaniu 2021-2027 aż o 61,4% w stosunku do okresu poprzedniego”. – czytamy w projekcie uchwały.

Apel ten ma być przyjęty na najbliższej sesji a następnie trafi do ministra. Panie tylko, czy na jego biurko, czy do szuflady, czy do …? Co o tym myślicie?

Warto także dodać, iż dwa tygodnie temu z podobnym apelem wyszedł sejmik województwa dolnośląskiego. Tam większość radnych była za, jednak sprzeciw wobec takiego projektu wyrazili radni Prawa i Sprawiedliwości.

Czytaj koniecznie:
Dolny Śląsk na szarym końcu? Zobacz, jak głosowali radni?
Politycznych przepychanek ciąg dalszy. Kto kradnie?

4 KOMENTARZE

  1. Szkoda słów, ale przecież jest tak pięknie… A tamci nic nie dawali a ci dają… a wy pełowcy tego nie rozumiecie. Kaczyński na cmentarzu,Szumowski na Teneryfie, Piecha na Kubie, Emilewicz z dziećmi na stoku, Pawłowicz w hotelowym SPA… mój kraj taki piękny

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj