Osiedle domków, hotel, sklepy, spa, …

4
1926
zdjęcie poglądowe (pexels)

Wyjątkowe położenie gminy Lubomierz, urok i zabytki miasta, ale także zapierające dech w piersiach krajobrazy sprawiają, że ta staje się coraz atrakcyjniejsza dla inwestorów.

 

Lubomierz to architektoniczna perła Dolnego Śląska. Niezniszczony przez II wojnę światową zachował kształt śródmieścia charakterystyczny dla średniowiecznych osad targowych. Miasto miało się dobrze, dopóki w większych ośrodkach nie rozwinęły się bawełniane manufaktury i przemysł odzieżowy. To wówczas miasteczko popadło w stagnacje, której nie przerwało nawet pociągnięcie linii kolejowej w 1885 roku. Tę z powodu braku opłacalności po stu latach zamknięto.

W Lubomierzu zachowało się wiele zabytków. Miasto do dziś ma swój niepowtarzalny urok, który to skłonił filmowców do wykorzystania go, jako plener licznych filmów, w tym kultowej już trylogii Sylwestra Chęcińskiego. „Sami Swoi” zapewnili Lubomierzowi promocję w kraju. Na festiwal filmów komediowych ściągają tu tłumy gości. Turystów nie brakuje także w ciągu roku, co pokazują wyniki odwiedzin w lubomierskim muzeum Kargula i Pawlaka.

Jednak popularność ta nie przekładała się na zewnętrzne inwestycje. Dopiero w ostatnim czasie widać w tym temacie ożywienie.

W styczniu 2022 roku redakcja Lwówecki.info informowała o planach prywatnego inwestora związanych z budową okazałego hotelu w centrum miasta, w którym miałoby powstać także spa. To wówczas poznaliśmy koncepcję budowy. Inwestor zainteresowany jest także modernizacją Złotego Rogu, jednego z budynków w centrum, który od lat popada w ruinę. Tam miałby powstać obiekt restauracyjno- hotelowy.

Jednak nie tylko urok samego miasteczka jest doceniany, ale także lubomierskie sołectwa. Z tych, bowiem rozciągają się przepiękne widoki na Karkonosze. Mieszkańcy wielkich miast marzą o tym, by móc obudzić się i zobaczyć panoramę Karkonoszy w świetle wschodzącego słońca. Dziś w gminie Lubomierz funkcjonuje już kilka agroturystyk, które są chętnie odwiedzane przez turystów.

Ukryty potencjał turystyczny gminy Lubomierz dostrzegł kolejny z inwestorów. Wszak przez gminę Lubomierz przebiega droga krajowa, a cena nieruchomości jest tu znacznie niższa niż w Świeradowie, Czerniawie, czy Szklarskiej. Ponadto te kurorty nie mogą zapewnić turystom takich niepowtarzalnych widoków, jak te rozciągające się z Popielówka, Pokrzywnika, Maciejowca, Pasiecznika, Janic, czy Chmielenia.

I to właśnie w tym ostatnim sołectwie prywatny inwestor kupił dużą działkę, na której to chce wybudować osiedle domków, hotel, sklepy, spa, …

Pan Adam Skrzydłowski Wiceburmistrz Lubomierza potwierdza nam, iż inwestor odwiedził już burmistrza, z którym rozmawiał o swoich planach. Jak zapewniał nas Pan Skrzydłowski władze Lubomierza są otwarte na nowe inwestycje. Jak mówił, to dzięki inwestycjom gmina będzie miała większe wpływy do budżetu i będzie mogła więcej inwestować w drogi, wodociągi, kanalizacje, …

Do wbicia pierwszej łopaty droga jeszcze daleka. Skoro jednak deweloper powiedział „A” kupując działkę, trudno przepuszczać by teraz łatwo się zniechęcił. Można zatem za niemal pewnik przyjąć, iż wkrótce w Chmieleniu „na górce” powstanie piękny tętniący życiem zakątek.

4 KOMENTARZE

  1. Od gadania do czynu droga daleka. A świat idzie ku gorszemu, szybujące ceny materiałów budowlanych, prac budowlanych , za niedługo żywności, zubożenie społeczności i oby nie okazało się tylko pustym gadaniem, bo idą czasy niepewne, a ludzie poprostu inwestują pieniądze w ziemię by nie stracić na inflacji.

  2. Zazwyczaj robi się na odwrót, najpierw są inwestycje w infrastrukturę jak drogi i kanalizacja, a potem dzięki tym inwestycją liczy się na przyjście inwestorów…

    • Dokładnie ściemniają ludzi niby że coś rabią, inwestorzy -kto ma kasę to jest dla nich inwestor, działkę kupi przekształci, podzieli na mniejsze działki i będzie sprzedawał, tak się zarabia i żyje jak Hrabia.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj