Opieka naprzemienna – czym jest i kiedy się sprawdza?

2
307
zdjęcie poglądowe (materiał partnera)

W Polsce mamy coraz więcej rozwodów. Najczęstszą przyczyną rozstań jest niewierność małżeńska, niezgodność charakterów czy problemy z alkoholem. W przypadku posiadania wspólnego potomstwa, do rozstrzygnięcia pozostaje kwestia sprawowania władzy rodzicielskiej. Popularnym rozwiązaniem wśród rozstających się rodziców jest opieka naprzemienna. Co to właściwie oznacza? Jaka jest rola opieki w kontekście rozwodu lub separacji? Wyjaśniamy.

 

 

Co to jest opieka naprzemienna?

Zdecydowana większość rozwodzących się małżonków staje przed poważnym dylematem. Zastanawia się nad tym, jak dalej sprawować władzę rodzicielską nad małoletnimi dziećmi. W Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym nie znajdziemy definicji opieki naprzemiennej. Pomimo tego uznaje się, że jest niczym innym jak dbaniem o małoletniego potomka przez obojga rodziców. Naprzemienne sprawowanie władzy rodzicielskiej służy także do zapewnienia dziecku komfortu psychicznego oraz ochrony przed potencjalnymi zagrożeniami. Może być ustalone przez sąd lub na drodze porozumienia rodziców.

Naprzemienna opieka nad dzieckiem polega na przyznaniu każdej ze stron prawa do pieczy nad dzieckiem. Niezwykle ważny jest aspekt równości czasu pozwalający na utrzymywanie więzi pomiędzy dwojgiem rodziców. Istotne znaczenie ma zaangażowanie obojga rodziców zarówno pod względem opieki codziennej, jak i decyzji dotyczących wychowania dziecka. Opieka naprzemienna stanowi szansę na utrzymanie zdrowych relacji rodzinnych. Przy jej ustalaniu sąd bierze pod uwagę potrzeby i dobro dziecka. Nie bez znaczenia jest współpraca oraz porozumienie między rodzicami.

Warunki stosowania opieki naprzemiennej

Na pierwszym miejscu jest dobro dziecka. Wprowadzenie w życie opieki naprzemiennej wymaga uwzględnienia stanu emocjonalnego i intelektualnego osoby małoletniej. Szczególne znaczenie ma porozumienie rodziców w zakresie czasu przebywania pod dwoma różnymi adresami. Porozumienie między byłymi małżonkami lub partnerami powinno obejmować zgodne realizowanie praw i obowiązków względem dziecka. Rodzice muszą także uzgodnić kwestie materialne oraz finansowe. Pewne wydatki powinni ponosić wspólnie.

Opieka naprzemienna a alimenty

W przypadku zawarcia porozumienia rodzice mogą dzielić się po połowie kosztami utrzymania dziecka. Tym samym nie muszą precyzować wysokości alimentów. Mogą wskazać, że każde z nich ponosi koszty utrzymania małoletniego dziecka. Jeśli porozumienie rodzicielskie jest niemożliwe, o ustaleniu wysokości alimentów decyduje sąd. Może zasądzić od lepiej sytuowanego rodzica wyższe świadczenie alimentacyjne.

Zalety opieki naprzemiennej

  • Niewątpliwym atutem opieki naprzemiennej jest możliwość zachowania równych relacji dziecka z obojgiem rodziców.
  • Byli małżonkowie mogą zyskać większą przestrzeń na realizację codziennych zadań i życie zawodowe.
  • Do zalet opieki naprzemiennej wymienianej przez psychologów należy poprawa relacji z obojgiem rodziców.
  • Z takiego rozwiązania często korzystają rozwiedzeni małżonkowie, którzy chcą mieć poczucie równomiernego podziału obowiązków.
  • Dzięki opiece naprzemiennej dziecko może uniknąć uczucia stresu oraz syndromu alienacji rodzicielskiej.

Wyzwania i wady opieki naprzemiennej

  • Minusem takiego rozwiązania może okazać się konieczność przemieszczania się dziecka z domu do domu.
  • Wyzwaniem czy też wadą opieką naprzemiennej jest brak stabilizacji dla młodszych dzieci.
  • Życie w dwóch różnych domach może też negatywnie wpływać na poczucie bezpieczeństwa.
  • Jak wygląda opieka naprzemienna? Konieczność ciągłego przemieszczania się przyczynia się do trudności organizacyjnych. Zaliczyć do nich można wymóg zabierania ze sobą przedmiotów codziennego użytku.
  • Należy też mieć na uwadze koszty związane z przystosowaniem przestrzeni dla dziecka, m.in. dotyczy zakupu odpowiednich mebli i aranżacji pokoju dziecięcego.

Profesjonalne wsparcie po rozwodzie lub separacji

W jaki sposób ustanowić opiekę naprzemienną. Z pewnością warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia kancelarii prawnej https://www.lpdlegal.pl/. Dobrym pomysłem jest zwrócenie się po pomoc do adwokata specjalizującego się w sprawach rodzinnych. Nieocenione może okazać się zwłaszcza wsparcie mecenasa, który w swojej praktyce zawodowej często spotyka się z ustalaniem opieki naprzemiennej. Bez wątpienia warto też szukać porozumienia z drugim rodzicem, dzięki któremu można uniknąć długotrwałego procesu sądowego.

Co to oznacza opieka naprzemienna?

Jak wspomniano wcześniej, jest to forma sprawowania pieczy nad dzieckiem w określonym czasie w ciągu roku. Za istotę opieki naprzemiennej uznaje się następujące aspekty: możliwość utrzymania więzi z obiema stronami, promowanie aktywnego zaangażowania obojga opiekunów, ograniczenie ryzyka utraty kontaktu z jednym z rodziców oraz szansa na pozostawienie zdrowych relacji rodzinnych. Niezwykle ważne jest uwzględnienie potrzeb dziecka, zapewnienie mu bezpieczeństwa oraz dobrego samopoczucia.

-/materiał partnera/-wp

2 KOMENTARZE

  1. Dziecko co drugi dzień u każdego z rodziców, a alimenty płaci i tak ojciec. Ot polskie podejście i równouprawnienie. Nie chodzi o to, że dziecku ktoś żałuje, ale niektóre panie z alimentów robią główne źródło utrzymania….a wszystko “dla dobra dzieci”

  2. Nigdy sie nie sprawdza. dzieci powolio zaczynaja lawirowac i kombinowac . Czesto podwojne standardy inne w domu matki inne w domu ojca. Zalet dla dziecka raczej nie ma . Dla rodzicow – nikt nie placi alimentow.
    Unikac jak ognia.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj