Nowy wóz strażacki dotarł do Ubocza

8
2147

To wielki dzień nie tylko dla samych strażaków ale wszystkich mieszkańców Ubocza. Po latach starań dziś do sołectwa dotarł nowy wóz bojowy.

 

Powitanie nowego wozu strażackiego

Wprawdzie z uwagi na epidemię koronawirusa i obowiązujące obostrzenia strażacy nie mogli zorganizować planowanej wcześniej wielkiej uroczystości, jednak nie przeszkodziło to mieszkańcom, żeby wyjść na ulicę i powitać wjeżdżających nowym samochodem druhów.

Najpierw gorące powitanie zgotowali mieszkańcy Ubocza Górnego, gdzie wstęgę przecięli Senator Pan Rafał Ślusarz, Radny Marek Niebylski i Pani Sołtys Joanna Czerwiec. Chwilę później równie ciepło strażaków witali mieszkańcy, którzy przyszli pod remizę.

Wśród mieszkańców nie zabrakło także radnych Rady Gminy i Miasta Gryfów Śląski: Marka Niebylskiego, Krzysztofa Szczerbickiego, Kamila Kowalonek, Mateusza Królak, Urszuli Maga, Mariusza Dragan, Antoniego Łozińskiego oraz Senatora Rafała Ślusarza. Strażaków niestety z powodu choroby nie mógł dziś powitać Burmistrz Gryfowa Śląskiego Olgierd Poniźnik, jednak w rozmowie telefonicznej z nami nie krył on radości

– Jest to historyczna chwila dla Ubocza. Dzisiejszy dzień (6.11.2020 r) zapisze się złotymi zgłoskami. – mówił Burmistrz Poniźnik, który żałuje, iż nie może w tym dniu być z mieszkańcami, ze strażakami, ale zapewnia, że na oficjalną uroczystość przyjdzie jeszcze czas.

Finansowanie zakupu nowego wozu strażackiego?

Długo zakup nowego samochodu to była sfera marzeń, jednakże w miarę upływu czasu temat stawał się priorytetem. Wreszcie w maju tego roku dotarła do nas wiadomość o dofinansowaniu do zakupu samochodu. Burmistrz Olgierd Poniźnik przyznaje, iż dofinansowania nie udałoby się zapewne pozyskać bez nieocenionej pomocy Senatora Rafała Ślusarza.

Pan Senator wsparł przydział tego samochodu, bo nie było łatwo i chcemy z tego miejsca serdecznie podziękować Panu Senatorowi za wsparcie w zakupie tego samochodu. – mówi Burmistrz Gryfowa Śląskiego, który słowa podziękowań kieruje także do gryfowskich radnych za zgodę na przesunięcie w budżecie pieniędzy, które pozwoliły dofinansować ten zakup. Z gminnego budżetu przeznaczono łącznie kwotę 200 tysięcy złotych.

Pan Senator do sprawy podchodzi skromnie. – Na pewno burmistrz przecenia mój wkład w tę inicjatywę, bo ona już długi czas trwała, natomiast rzeczywiści w pewnym momencie trzeba było przekonywać jak dobra jest ta nasza Ochotnicza Straż Pożarna w Uboczu i te moje argumenty trafiły, ale można powiedzieć, że ja byłem tylko ich „przekaźnikiem” a nawet nie adwokatem tej sprawy, bo opowiedzenie o tym jak strażacy są zorganizowani, jak świetnie działają przełamało ewentualne zastrzeżenia i ten samochód tutaj trafił. – mówi Senator Rafał Ślusarz i dodaje: – Ja cieszę się, że mogłem się przysłużyć ale zasługa jest po stronie tych ludzi, strażaków.

Wartość wozu to ok. 770 tys. zł. Na ten cel złożyła się także dotacja Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, środki z rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych, dotacja Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, dofinansowanie z MFOŚiGW i środkami z budżetu Gminy Gryfów Śląski. Do wyposażenia samochodu, zakupu drabiny dołożył się także Powiat Lwówecki.

Nowy wóz strażacki i nowy garaż

W maju, kiedy dotarła do wszystkich wiadomość o otrzymaniu dofinansowania do zakupu nowego wozu bojowego radość strażaków mieszkała się z dylematem, gdzie ten wóz zaparkować, bo w remizie się nie mieścił. Ochotnicy szybko jednak uporali się z tym problemem. Dzięki własnemu zaangażowaniu, wsparciu burmistrza, rady sołeckiej oraz wielu ludzi dobrej woli i lokalnych firm ruszyła budowa nowego garażu.

Najważniejsze, że jest chęć i zapał nie tylko władz straży, Państwa Kownackich, którzy dowodzą tą strażą, ale również innych. Jestem pełen uznania za ich inicjatywę. – przyznawał nam Pan Olgierd Poniźnik, który dodawał: – Strażacy kwotę 30 tysięcy otrzymali z funduszu sołeckiego a do tego strażacy jeszcze sami zarobili pieniądze ze zbiórki złomu.

Burmistrz Gryfowa Śląskiego mówi, iż bez zaangażowania i pomocy wielu ludzi nie udałoby się tego zrobić i składa wszystkim zaangażowanym serdeczne podziękowania. – Dziękuję Panu Prezesowi OSP w Uboczu Ryszardowi Karczunowi, a także naczelnikowi Andrzejowi Kownackiemu i sekretarzowi Mariuszowi Kownackiemu. Dziękuję także osobom, które wspierały strażaków, dziękuję radnym z Ubocza, radnemu Markowi Niebylskiemu i Krzysztofowi Szczerbickiemu oraz Pani Sołtys Joannie Czerwiec. Dziękuje także Panu Zbigniewowi Mickiewiczowi, który bezpłatnie zrobił projekt tego garażu i nadzorował jego wykonanie. – dziękuje Burmistrz Poniźnik.

Dziś nowy boks garażowy już stoi. Tak więc radość jest podwójna. – Samochód wjeżdża do nowego garażu. Staraniami strażaków przed remizą stanął także maszt na flagę. Doświetlony został także plac przed remizą. – wyjaśnia Burmistrz. 

Nowy wóz strażacki w Uboczu

W nowym garażu zaparkował już nowy wóz bojowy. Teraz pozostały jedynie formalności i strażacy będą mogli go używać w swoich akcjach. Jednak jak sami mówią, oby ten samochód miał jak najmniej pracy.

Niech on dobrze służy strażakom i mieszkańcom – mówi Burmistrz Gryfowa Śląskiego.

 


8 KOMENTARZE

  1. Gratulacje dla OSP Ubocze nabycia nowego wozu bojowego. Mam nadzieję że będziecie go używali jak najmniej do działań. Życzę wam druhowie oraz druhny wszystkiego najlepszego. Na was zawszę można liczyć. Pozdrawiam

  2. Wielkie podziękowania dla wszystkich którzy przyczynili się do pozyskania nowego auta strażackiego jesteście super widać że zależy wam na bezpieczeństwie nas wszystkich. Wszystkiego najlepszego

  3. Nie wiem jaki jest sens takiego dofinansowania jednostki z 20.stoma wyjazdami w roku!!Trzeba bylo pozbyc sie Stara w Gryfowie i przeznaczyc pieniadze na zakup chociazby konkretnego „ciezkiego” albo dodatkowo lekkiego SRT. W Uboczu zdecydowanie wystarczylby lekki samochod gasniczy na podwoziu Craftera, Sprintera czy tez Iveco.Nie mam pytan, widac partyjne korzenie burmistrza. Ale mimo wszystko zycze OSP Ubocze, aby sprzet Wam dobrze sluzyl.

  4. „Gryfowianko” takie zbędne komentarze zostaw dla siebie, na dzień dzisiejszy widząc starania OSP Ubocze można powiedzieć ze jest to jednostka która zasługuje na podziękowania za ich prace i zaangażowanie do wyjazdów. To co napisałaś jest bezsensowna zazdrością. Pozdrawiam 🙂

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here