Nauka o finansach i przedsiębiorczości w szkole – jakie materiały naukowe wybrać?

0
219

Podstawy przedsiębiorczości to niedoceniany przedmiot, który w rzeczywistości ma ogromne znaczenie dla rozwoju dorastających uczniów. Dziedzina ta pozwala poznać podstawowe zagadnienia z zakresu finansów w przystępny i łatwy do zrozumienia sposób. Dlaczego tak ważna jest nauka przedsiębiorczości i jak zadbać o swoje bezpieczeństwo finansowe?

 

Dlaczego nauka przedsiębiorczości jest istotna?

Dorosłość oznacza mierzenie się ze skomplikowanymi kwestiami takimi jak podatki, sprawy urzędowe i bankowe, oszczędzanie, zarabianie czy inwestowanie, czyli rozmaitymi operacjami zarządzania pieniędzmi. Ze względu na duże zaległości w tym zakresie, wiele osób wchodzących w samodzielne życie, nie radzi sobie w odpowiedni sposób, co naraża ich na rozmaite problemy takie jak nieumiejętność załatwienia wielu spraw, długi, podatność na oszustwa. Podstawową formą, której zadaniem jest uchronić młodych ludzi przed zagrożeniami oraz zapoznać ich z podstawowymi kwestiami finansowymi jest właśnie wprowadzenie do przedsiębiorczości.

Jakiej wiedzy można się spodziewać na tym przedmiocie? Przede wszystkim dziedzina ta porusza tematy umożliwiające samodzielne podejmowanie takich działań jak wypełnianie pitu, tworzenie CV czy szukanie pracy. Są to umiejętności niezbędne w dorosłym życiu. Podstawy przedsiębiorczości to także zorientowanie ucznia w rozmaitych procesach zachodzących w gospodarce i na rynku – to wiedza o inflacji, podaży i popycie czy produktach bankowych.

Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo finansowe w młodym wieku?

Przede wszystkim warto postawić na rozwój wiedzy teoretycznej z zakresu finansów. Od jakich materiałów zacząć? Jednym z proponowanych podręczników dla uczniów jest tytuł “Podstawy przedsiębiorczości 1″ wydawnictwa Operon. Warto rozszerzać też zakres materiałów o książki z zakresu oszczędzania i inwestowania, bo właśnie to jest kluczem do osiągnięcia bezpieczeństwa finansowego.

Odkładanie pieniędzy jest istotne ze względu na stopniowe budowanie kapitału, który w przyszłości pozwoli osiągać większe stopy zwrotu z tak zwanego procentu składanego. Jednak równie istotne jest inwestowanie w rozwój osobisty i poszerzanie kompetencji, co pozwoli nam na zwiększanie zarobków i w konsekwencji oszczędzanie większej ilości pieniędzy. Pomocne jest także prowadzenie budżetu domowego, który pozwoli skutecznie kontrolować wydatki i nie dopuszczać do wydawania pieniędzy w sposób nieprzemyślany. Taki budżet to doskonały sposób na zorientowanie się, na co wydajemy zbyt wiele i skorygowanie tego stanu rzeczy.

-/materiał partnera/-mm

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here