Najwyższa emerytura na Dolnym Śląsku to ponad 30 tysięcy złotych

7
818
© Lwówecki.info

Na Dolnym Śląsku mamy ponad 510 tys. seniorów, którzy co miesiąc dostają emeryturę z ZUS. W całym kraju jest ich ponad 6,1 mln. Najwyższą emeryturę na Dolnym Śląsku dostaje Wrocławianin, który aktywność zawodową zakończył w wieku 78 lat. Najniższą natomiast – Wałbrzyszanka, która na umowie zleceniu przepracowała w całym swoim życiu zaledwie sześć miesięcy. W Polsce najwyższa emerytura przekracza 40 tys. złotych. 

 

 

Lada moment te kwoty wzrosną w wyniku corocznej, marcowej waloryzacji, która w tym roku, jak podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wyniesie 112,12 proc. Wysokość emerytury zależy od tego ile pieniędzy zgromadzimy na emerytalnym koncie, dlatego praca „na czarno” lub na umowę o dzieło, od których nie odprowadza się składek dają w efekcie groszowe emerytury. 

– Także bezpłatne urlopy i ciągłe zwolnienia lekarskie są gwarancją niskiej emerytury. Tylko wieloletnie gromadzenie składek na indywidualnym koncie emerytalnym zapewnia wysokie wypłaty z ZUS po przejściu na emeryturę – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Zawsze, gdy młody człowiek pyta mnie, jaką będzie miał w przyszłości emeryturę wtedy odpowiadam mu, że taką, jaką sobie wypracuje – dodaje.

 

 

Rzeczniczka wyjaśnia, że kiedy składamy wniosek o emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego wtedy kwota, jaką zgromadziliśmy na indywidualnym koncie emerytalnym jest dzielona przez ilość miesięcy naszego dalszego życia.  Jasno z tego wynika, że kwota emerytury jest wynikiem prostego działania matematycznego. Staż pracy brany jest przez ZUS pod uwagę tylko wtedy, gdy z wyliczeń wychodzi kwota emerytury niższa niż gwarantowana, która jeszcze do końca lutego wynosi 1588,44 zł brutto. 

Jeżeli kobieta pracowała minimum prze 20 a mężczyzna przez 25 lat wtedy ZUS będzie im wypłacał kwotę gwarantowaną minimalnej emerytury. Jeśli tego stażu ktoś nie ma dostanie tyle emerytury ile nazbierał na koncie emerytalnym podzielone przez dalszą średnią trwania życia – mówi Kowalska-Matis. 

Rzeczniczka wyjaśnia, że bardzo niskie kwoty emerytur mają te osoby, które pracowały bardzo krótko lub pracowały „na czarno” i do ZUS nie wpływały żadne składki.

– 22 grosze dostaje Wałbrzyszanka, który przeszła na emeryturę w wieku 60 lat a przepracowała w ciągu swojego życia, na umowie zlecenia tylko sześć miesięcy – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis. – Najwyższą emeryturą może się cieszyć Wrocławianin. Co miesiąc przelewamy na jego konto ponad 30 tys. zł – dodaje.

Dane ZUS jasno pokazują, że długa i legalna praca są gwarantem tego, że wypłacana na starość emerytura jest wysoka.

– To z racji tego, że środki gromadzone na indywidualnym koncie emerytalnym są dłużej odkładane, a statystyczna średnia długość życia się skraca – wyjaśnia Kowalska-Matis. 

Czy przeliczenie emerytury jest możliwe?

Przeliczenie wysokości emerytury jest możliwe tylko w ściśle określonych sytuacjach. Wniosek o przeliczenie można złożyć wtedy, gdy senior, który osiągnął powszechny wiek emerytalny i przeszedł na emeryturę, ale nadal pracuje i odprowadza składki do ZUS lub dostarczy nowe dokumenty potwierdzające zatrudnienie, które nie były wcześniej uwzględnione podczas wyliczenia kwoty emerytury.

Przeliczenie jest możliwe, gdyż nowe dokumenty potwierdzające pracę mogą podwyższyć kapitał początkowy a gdy emeryt pracuje do ZUS wpływają nowe składki na ubezpieczenie społeczne. W sytuacji, gdy ktoś tylko siedzi i czeka na emeryturę z ZUS składanie wniosków o przeliczenie nie ma podstaw gdyż na koncie emerytalnym seniora nic się nie zmienia – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Rzeczniczka zapewnia, że emeryt, który ani nie pracuje ani nie dostarczy nowych dokumentów – po złożeniu wniosku o przeliczenie dostanie odmowę a samo składanie wniosków jest bezcelowe i generuje tylko niepotrzebną „papierologię” – dodaje.

Najwyższe i najniższe emerytury na Dolnym Śląsku 

Gdzie Kwota Zawód Wiek przejścia na emeryturę Płeć
MAX        
Wrocław 30 172,20 zł Lekarz 78 lat M
Wrocław 22 455,93 zł Nauczyciel 83 lata K
Wałbrzych 18 221,35 zł specjalista ds. doskonalenia organizacji 61 lat, 9 m-cy M
Wałbrzych 22 415,58 zł starszy maszynista,  56 lat, 5 m-cy M
Legnica 19 418,13 zł kierownik wydziału,  68 lat M
Legnica 20 164,62 zł Wychowawca  78 lat M
MIN        
Wrocław 0,62 zakład karny 66 M
Wałbrzych 0,22 Umowa zlecenia 60 K
Legnica 0,49 Umowa zlecenia 60 K

Jak podaje Iwona Kowalska-Matis przeciętna emerytura na dolnym Śląsku w 2023 roku wynosiła 

3 492,47 zł, przy średniej emeryturze w kraju 3 457,00 zł*. 

Najwyższe średnio emerytury są wypłacane w województwie śląskim: 4 029,45 zł.

Najniższe średnio emerytury są wypłacane w województwie podkarpackim: 3 118,12

Ilość emerytów na Dolnym Śląsku: 510 252

Ilość emerytów w kraju: 6 158 873

W naszym regionie już prawie 83 procent seniorów wybiera przelew na bankowe konto zamiast comiesięcznej wizyty listonosza – mówi.

Według rzeczniczki, to stuprocentowa gwarancja punktualnych wypłat i bezpieczeństwa pieniędzy seniorów.

 *wszystkie podane kwoty są kwotami brutto

7 KOMENTARZE

 1. Warto dodać że emerytury są płacone z bieżących składek, czyli nasze emerytury za 20-30 lat będą płacone przez dzisiejszą młodzież. Patrząc na demografię istnieje duże prawdopodobieństwo że te emerytury będą znacznie niższe. Chyba lepiej samemu oszczędzać na emeryturę, np. na koncie IKE lub IKze.

  • W artykule pisze jak byk, że mamy tyle emerytury ile naskładaliśmy składek i nie pleć szkodliwych bzdur że inni pracują na nasze emerytury. Jak przez takich jak ty mądrali złodzieje dostaną się do władzy to może dojść do okradania emerytów.

   • Składki emerytalne, które są pobierane od osób pracujących, dzielą się na dwie części. Pierwsza część trafia na indywidualne konto w ZUS (FUS). Środki te są bezpośrednio wykorzystywane do wypłaty bieżących emerytur. System ten działa na zasadzie rozrachunku repartycyjnego, co oznacza, że składki płacone przez osoby pracujące dzisiaj finansują emerytury osób, które już są na emeryturze.

    Druga część składki jest przekazywana na indywidualne konto emerytalne w Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE) lub – po zmianach w przepisach, które nastąpiły w ostatnich latach – może być również przekazywana do ZUS i zarządzana w ramach tzw. subkonta w Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD).

 2. Wyborca PIS rusz szare komórki i się doucz. Tak, zus księguje wpłacone składki na twoim koncie (skarbiec) i podlegają one kwartalnej i rocznej waloryzacji, z tak nagromadzonych składek wypłacana jest emerytura. Bieżąco wpłacane składki przez ubezpieczonych służą wypłacie emerytur, jeżeli wpłaconych składek jest za mało na wypłatę emerytur to zus otrzymuje od rządu, z budżetu państwa, z naszych podatków, ( co jest jego obowiązkiem) odpowiednią dotację. Pieniędzy na wypłatę emerytur nigdy nie zabraknie, chyba że wyborcy, w tym emeryci, do władzy dopuszczą totalnych złodziei.
  Z wpłaconymi do zus pieniędzmi jest tak jak z pieniędzmi wpłaconymi do bank, są na twoim koncie i są w obiegu, obrocie. Nikt nie trzyma ich fizycznie w banknotach lub monetach w twojej odrębnej indywidualnej skrytce, sejfie.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here