Najserdeczniejsze życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

3
1733

Podczas uroczystego apelu z okazji Dnia Edukacji Narodowej podziękowano Nauczycielom, Pedagogom, Dyrekcji i wszystkim Pracownikom szkoły za ich trud i ciężką pracę.

 

Na przestrzeni wieków pojęcie „nauczyciel” przeszło istotne zmiany, choć zasadnicza funkcja tej roli pozostaje niezmienna – kształcenie młodych ludzi. To nauczyciele posiadają umiejętność nie tylko przekazywania wiedzy, ale także inspiracji i rozwijania umiejętności uczniów. Dzięki ich pracy dzieci i młodzież uczą się nie tylko matematyki, historii czy języków obcych, ale również wartości takich jak empatia, szacunek, odpowiedzialność i współpraca, uczą się myślenia krytycznego, analizowania problemów i szukania rozwiązań, uczą się życia.

Wyrazem szacunku dla Nauczycieli, ale także wszystkich Pracowników placówek oświatowych, którzy wspierają ich ciężką pracę dydaktyczną i wychowawczą, jest ustanowiony w 1972 roku Dzień Edukacji Narodowej. Uroczysty apel z okazji „Dnia Nauczyciela” w poniedziałek, 14 października odbył się w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lwówku Śląskim.

– Dzisiejsze święto, to taki symbol takiego oddania, takiej potrzeby, jaką mamy w sobie, jako nauczyciele, niesienia tego kaganka oświaty. To święto jest przecież pamiątką powstania pierwszego w Polsce „Ministerstwa Edukacji”, czyli Komisji Edukacji Narodowej w 1773 roku. I tak naprawdę to święto jest potrzebne, chociażby żeby zwrócić uwagę na to, że “Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie.” – wskazywał Pan Paweł Piecyk nauczyciel ZSOiZ w Lwówku Śląskim a także Dyrektor Powiatowego Ośrodka Rozwoju Edukacji.

Przybyłych na uroczystość gości, nauczycieli, pracowników szkoły oraz licznie zgromadzoną młodzież powitał Dyrektor Pan Andrzej Bielak.

– Dzień Edukacji Narodowej, zwany jest „Dniem Nauczyciela” i nie bez powodu, ponieważ część Waszego młodego życia, ktoś obliczył, że nawet jedną trzecią spędzacie w szkole z nauczycielami, pedagogami, którzy pracują z Wami razem na rzecz Waszego rozwoju. Ale Dzień Edukacji Narodowej, to nie tylko „Dzień Nauczyciela”, bo edukacja zaczyna się od rodziców, bo to rodzice są pierwszymi nauczycielami. I Wam drodzy rodzice bardzo serdecznie dziękuję. – mówił witając gości Dyrektor Andrzej Bielak, którzy podkreślał, że to święto wszystkich osób związanych z oświatą.

Uroczystość swoją obecnością zaszczycili: Zbigniew Grześków Wicestarosta Lwówecki, Jacek Żojdzik Radny Rady Powiatu Lwóweckiego, Jarosław Trościanko Prezes Zarządu Koła Związku Sybiraków w Lwówku Śląskim, Marcin Siemiątkowski Przewodniczący Rady Rodziców, Michalina Horbanowicz reprezentująca Bibliotekę Publiczną w Lwówku Śląskim i Paweł Piecyk Dyrektor PORE w Lwówku Śląskim.

Wszystkim tym, którzy mają swój wkład w edukację młodego pokolenia podziękowania i życzenia przekazał Wicestarosta Lwówecki.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej czuję się zaszczycony mogąc przekazać Wam podziękowanie i wdzięczność za Waszą pracę. Wdzięczność za pracę, którą to wykonujecie w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych Lwówku Śląskim.

Dzień Edukacji to jest nie tylko „Dzień Nauczyciela”, to jest dzień wszystkich pracowników, wszystkich ludzi, którzy właśnie przyczyniają się do rozwoju młodego pokolenia. To jest wyjątkowa okazja żeby podziękować właśnie wszystkim tym, którzy są zaangażowani w jakiś sposób, którzy rozwijają edukację w powiecie lwóweckim, w tym oczywiście w tej szkole, w naszej szkole.

Drodzy nauczyciele, to Wy jesteście przewodnikami młodych ludzi do dorosłego życia. To dzięki Waszej pracy, przekazywanej wiedzy, młodzież poszerza horyzonty, młodzież może się rozwijać, młodzież otwiera sobie drzwi do dalszej edukacji. Życzę Wam żebyście mieli tą radość z pracy, którą wykonujecie. W otoczeniu szacunku i uznania, na który na pewno zasługujecie. Także pracownikom oświaty, pracownikom administracji, których praca może nie jest tak widoczna jak praca nauczycieli, ale jakże ważna. Tak przyjemnie jest, jak jest ciepło w szkole, jak szkoła jest dobrze zorganizowana. To właśnie Wy stwarzacie warunki do prawidłowego rozwoju młodego pokolenia do odpowiednich warunków pracy dla nauczycieli. I bohaterowie dzisiejszego spotkania. Drodzy uczniowie, to wszystko jest robione dla Was. Doceńcie tę wiedzę, która jest skarbem, która otwiera właściwie wszystkie drzwi współczesnego świata. Drodzy rodzice, opiekunowie, to Wy przyczyniacie się, tak jak wspomniał pan dyrektor, do rozwoju młodego pokolenia. Wszystkim Państwu z okazji Dnia Edukacji Narodowej życzę samych sukcesów i satysfakcji zarówno z przekazywanej wiedzy, jak i przyjmowanej wiedzy, zdrowia i wszelkiej pomyślności – życzył Wicestarosta Zbigniew Grześków.

Dzień Edukacji narodowej, to także okazja do zwrócenia uwagi na problemy, z którymi borykają się nauczyciele.

– Nieodzowną częścią naszej pracy, to są ciągłe reformy. Cały czas coś się zmienia. Te postawy programowe są wprowadzane właściwie z roku na rok. I nie ma możliwości takiej pracy systematycznej. Cały czas nauczyciel musi stawiać czoła wszystkim zmianom, reformom, zmianie strukturalnej, programowej, … Myślę, że to jest takie najtrudniejsze, jeżeli chodzi o taki aspekt prawny. Natomiast, jeżeli chodzi o taki aspekt społeczny, to szkoła dzisiaj powinna troszkę się zmienić i otworzyć na nowoczesne technologie. Musi dostrzec, że obok tego świata codziennego jest też świat wirtualny, w którym ta młodzież dzisiaj żyje mocno. I najważniejsze jest to żeby nauczyć dzieciaki, młodzież krytycznego myślenia, bo dzisiaj już szkoła nie jest depozytariuszem wiedzy. Wiedza jest na wyciągnięcie ręki, w smartfonie, w telefonie, w internecie. I najważniejsze jest to, żeby nauczyć tych modnych ludzi, żeby potrafili korzystać z tej wiedzy, którą mogą zdobyć w internecie czy mass mediach w taki sposób żeby wiedzieli, że nie wszystko, co gdzieś tam pojawia się jest prawdą. To chyba najważniejsze. I ta szkoła dzisiaj to niekoniecznie wiedza, ale właśnie ta umiejętność krytycznego myślenia. – podkreślał Pan Paweł Piecyk.

O Nauczycielach i pracownikach szkoły, tak tych obecnych, jak i tych emerytowanych nie zapomnieli także uczniowie ZSOiZ. Były kwiaty, były życzenia, padło wiele ciepłych słów.

Poniedziałkowa uroczystość była także okazją do przyjęcia do społeczności szkoły uczniów klas pierwszych, którzy złożyli uroczyste ślubowanie. A na zakończenie apelu młodzież zaprezentowała krótki program artystyczny.

Wszystkim Nauczycielom i Pracownikom ZSOiZ w Lwówku Śląskim z okazji Waszego święta życzymy, aby polityka nie przeszkadzała w wychowywaniu kolejnych pokoleń młodych ludzi, by samorząd stale dostarczał nowoczesnych narzędzi do pracy i by każdy dzień pracy z młodzieżą był czystą przyjemnością a efekty nadal były ponadprzeciętne.

3 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj