Nie bez powodu właśnie na tej stacyjce nakręcono wiele scen do kultowych filmów w gwiazdorskiej obsadzie. Dziś nikt nie dba o ten zabytkowy obiekt, stacyjka popadła w ruinę i stała się składowiskiem odpadów.
Dworzec kolejowy Pilchowice Zapora
Położony na nieczynnej dziś linii kolejowej nr 283 Jelenia Góra – Wleń – Lwówek Śląski dworzec kolejowy w Pilchowicach to niewielka stacyjka o drewnianej konstrukcji, z której rozciąga się przepiękny widok na jezioro pilchowickie oraz na szczyty Karkonoszy. Szczególnie pięknie jest tu wiosną, kiedy robi się ciepło i zielono, po jeziorze pływają żaglówki, a w oddali widać zaśnieżony szczyt Śnieżki.
Dworzec Pilchowice Zapora w filmie
Bajkową scenerię stacyjki wielokrotnie wykorzystywali filmowcy. Tu spacerował Stanisław Mikulski z Beatą Tyszkiewicz w filmie Skąpani w ogniu reżyserii Jerzego Pasendorfera. W pobliżu kręcone były ujęcia do kultowego już filmu „Jak rozpętałem drugą wojnę światową” w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego z Marianem Kociniakiem, (jako Franek Dolas) roli głównej. Dworzec pojawia się także w “Ikonach srebrnego ekranu”.
Dworzec kolejowy w Pilchowicach jest chętnie wybierany przez młode pary do ślubnych sesji zdjęciowych. Uroczą stacyjkę uwieczniają niemal wszyscy turyści odwiedzający Pilchowice, jezioro, zaporę wodną, czy słynny dziś w całym świecie most kolejowy.
Rejestr zabytków – Narodowy Instytut Dziedzictwa
W wykazie zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków, według stanu na 30 czerwca 2020 r. pod numerem nr rej.: A/5884/1-3 z 2.08.2013 nadal znajduje się tam zespół stacji kolejowej Pilchowice – Zapora. Całość datowana jest na 1909 rok. W skład zespołu zabytków wchodzą: budynek dworca o konstrukcji szachulcowej wraz z wiatą peronową o konstrukcji drewnianej oraz dom mieszkalny i mur. Skoro obiekt znajduje się w rejestrze zabytków, to znaczy, iż jest pod ścisłą opieką Konserwatora Zabytków, który nadzoruje jego stan techniczny i który ma narzędzia do tego, żeby przymusić właściciela do zadbania o niego.
Stacja melina
Dwa lata temu redakcja Lwówecki.info pokazywała, jak wygląda ten zabytkowy dworzec, który stał się prawdziwą meliną pełną butelek po alkoholu z dziurawym dachem i intensywnym zapachem moczu wokół. Niestety, dla gospodarza tego obiektu najwyraźniej dbanie o zabytek nie jest priorytetem, a wręcz chciałby się powiedzieć, że ten najchętniej zapomniałby o tym, że ma dbać o najpiękniejszy dworzec kolejowy w kraju.
Ruiny zabytkowego dworca
W ubiegłym tygodniu ponownie odwiedziliśmy dworzec kolejowy w Pilchowicach. Na jednej stronie dach sam zawalił się do wewnątrz. Na drugiej ktoś niechlujnie przybił papę. Zabytkową drewnianą konstrukcję wzmacniają płyty OSB, wiele z elementów zostały zniszczonych. Spływająca z resztek dachu końcówkami rynien woda podmywa drewniane słupy, które wkrótce zapewne złamią się pod swoim ciężarem. Smutny obraz Polski.
Zabytkowy dworzec – składowisko odpadów
Ta przepiękna zabytkowa stacja kolejowa stała się też składowiskiem odpadów. Oprócz puszek i butelek po alkoholach jest tam kilkanaście opon samochodowych, folii, papierów a wszystko to w otoczeniu zgnilizny zabytkowej konstrukcji.
Gdzie są osoby odpowiedzialne? Gdzie jest PKP, gdzie jest Konserwator Zabytków, gdzie jest nadzór budowlany, gdzie jest prokuratura? Czy wszyscy czekają aż dojdzie w tym odwiedzanym codziennie przez dziesiątki, a w słoneczne weekendy i setki turystów miejscu dojdzie do tragedii?
Chcieliśmy się dowiedzieć od Dolnośląskiego, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, czy a jeżeli tak, to jakie działania podejmował DWKZ w związku z popadaniem w ruinę zabytkowej wiaty peronowej stacji Pilchowice Zapora, jednak ten jest tak zajęty, iż od dwóch tygodni nie ma czasu na odpowiedź.
Ton nie zwykle żule to żule premium whisky pili
Franek Golas rozpętał wojnę na zupełnie innej stacji kolejowej. Innych filmów nikt już nie zna. Stacja nawet w Bolesławcu jest ładniejsza, dworzec we Wrocławiu, są setki ładniejszych w Polsce.
Ekipa filmowa zostawiła nieporządek.
Eko-opony jest opał na zimę. Jesteśmy uratowani.
Tak sie zastanawiam kto wypisuje takie glupoty ? Tych wiele scen w wielu kultowych filmach to o ile pamietam jedna scena w filmie ” Skapani w ogniu “. Druga Wojne Swiatowa strzelec Franciszek Dolas rozpetal na stacji Pilchowice Nielestno oddalonej o kilka kilometrow . No i to co najwazniejsze . Stara , ochydna, drewniana buda ,przypominmajaca kurnik u biednego rolnika ma byc najpiekniejsza stacja w Polsce ??? Troche dziwne poczucie piekna .