Był agresywny, wulgarny, szarpał swoją partnerkę i popychał ją. Stwarzał realne zagrożenie dla jej zdrowia i życia. 32- latek wydmuchał ponad 3 promile. Grozi mu do 5 lat wwiezienia.
„Niebieska Karta”, to dokument sporządzany w sytuacji zaistnienia przemocy w rodzinie. Sporządzenie niniejszego formularza, wszczyna całą procedurę – ogół czynności podejmowanych i prowadzonych nie tylko przez Policję, ale i przez zespół osób będących przedstawicielami jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, oświaty i ochrony zdrowia, w związku z uzasadnionym podejrzeniem istnienia przemocy w rodzinie.
Z danych statystycznych Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie wynika, iż rocznie w naszym kraju zakładanych jest blisko 100 tysięcy „Niebieskich Kart”. Około 70 procent z nich zakładanych jest przez Policję. Reszta przez pozostałe jednostki.
Problem przemocy w rodzinie to domena nie tylko wielkich aglomeracji. Również w powiecie lwóweckim dochodzi do aktów przemocy – najczęściej wobec kobiet, rzadziej wobec dzieci, najrzadziej wobec mężczyzn, ale zdarzają się i przypadki przemocy wobec rodziców.
Kolejne zgłoszenie o przemocy domowej w rodzinie funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim otrzymali w poniedziałek 10 czerwca 2024 roku z jednego z sołectw gminy Wleń. Na miejsce natychmiast zadysponowany został patrol.
Funkcjonariusze, którzy przybyli na miejsce ustalili, że doszło tam do awantury między partnerami. Mężczyzna był wulgarny, agresywny, szarpał swoją partnerkę i popychał ją. 32-letni mieszkaniec gminy Wleń swoim zachowaniem stwarzał realne zagrożenie dla życia i zdrowia domowników.
Mężczyzna ten był pod znacznym wpływem alkoholu. Jak przyznają lwóweccy policjanci wydmuchał on ponad trzy promile alkoholu! 32- latek został zatrzymany.
– Kolejnego dnia po wytrzeźwieniu mężczyzna usłyszał zarzuty znęcania się fizycznego i psychicznego nad osobą najbliższą. – wskazuje sierżant sztabowy Olga Łukaszewicz oficer prasowa lwóweckiej policji, która dodaje, iż funkcjonariusze korzystając ze swoich praw zastosowali wobec mężczyzny nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia, a także zastosowali zakaz zbliżenia się do wspólnie zajmowanego mieszkania, jak również zakaz zbliżania się do partnerki oraz dzieci.
Mieszkańcowi gminy Wleń grozić może do 5 lat pozbawienia wolności. O jego dalszym losie zadecyduje sąd.
Warto pamiętać, że brak reakcji, to ciche przyzwolenie. Szybka reakcja może ograniczyć poczucie bezkarności agresora i dalszy rozwój konfliktu.
Jeśli jesteś osobą doznającą przemocy domowej lub jej świadkiem, nie wahaj się powiadomić o tym. Można to zrobić dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Osoby krzywdzone przez najbliższych powinny znaleźć w sobie siłę, by zgłosić się po pomoc i doprowadzić do ukarania sprawcy. Wsparcie i porady otrzymamy od operatorów m.in. Telefonu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” (tel. 800 120 002), telefonu Zaufania dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie (tel. 800 120 226), czy Linii Pomocy Pokrzywdzonym (tel. 222 309 900).
Ile jeszcze takich pseudo bokserów łazi po tym świecie,takich to powinno się do ciężkich robót wysyłać bez jedzenia i picia,mamusie bąbelki.
OK, wszystko jasne. Dostał zakaz zbliżania się, nakaz opuszczenia lokalu. Należało mu się. A jak to wygląda w kwestii formalnej w takim wypadku? Nakazuje mu się opuścić wspólne mieszkanie i gdzie ląduje na noc w takim wypadku delikwent? Nie może pozostać bezdomnym, bez opieki wg prawa, prawda? Co wtedy z takim typem? OK, na jedną noc do izby wytrzeźwień, za którą zapłaci. Ewentualnie na 48h na dołek. A co potem?
…a potem to jego problem. To są tzw. konsekwencje własnych działań.
dokładnie
Oczywiście że powinien agresor ponosić konsekwencje. Pytanie dotyczy jak jego ewentualne pozbawienie dachu nad głową w trybie nagłym i natychmiastowym wygląda w świetle prawa i obowiązujących przepisów. Jak to jest uregulowane.
W tym przypadku zasadnie był pijany agresywny nawet podczas interwencji. A w ilu przypadkach jest Niebieska Karta i art 207 sposobem Pań na korzystne wyjście że związku? Zero interwencji policji, zeznania koleżanek i juz po 2 tygodnie po założeniu Karty zamieszkiwanie z Nowym partnerem. W wielu przypadkach poza uzasadnionymi całe te procedury są dobrym sposobem na odwrócenie uwagi od kurę….I obłowienie się i niszczenie drugiego człowieka. Nie ujmując tym którym te procedury pomogły naprawdę.