Most w Lwówku Śląskim został zamknięty. Jest objazd

5
4246

Długo trwały przygotowania do remontu mocno zniszczonego mostu w Lwówku Śląskim. Dziś został on definitywnie zamknięty, a samochody i piesi zostali skierowani na objazdy. oficjalnego przecięcia wstęgi dokonali: Andrzej Kredkowski – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Piotr Tyniec – kierownik działu mostów w DSDiK Wrocław i Tomasz Pieńkowski – kierownik budowy w firmie Probudowa com

 

Kiedy powstał most?

Most powstał w 1930 roku. Zlokalizowany jest w ciągu drogi wojewódzkiej nr 364 Lwówek Śląski – Złotoryja, ulicy Betleja w Lwówku Śląskim. Ma on typową dla wznoszonych w pierwszej połowie XX wieku konstrukcji, kiedy to pozytywne doświadczenia budowy pierwszych mostów w konstrukcji z zastosowaniem betonu przyniosły ożywienie budownictwa mostowego. Most jest o tyle oryginalny, iż jego twórcy nie skrywali materiału i technologii wykonania jego konstrukcji, w przeciwieństwie do wielu innych konstrukcji mostowych, żelbetowych powstałych z początkiem XX wieku, gdzie żelbetowe konstrukcja zyskuje kamienne licowanie.

Wymiary mostu

Długość mostu to 38,40 metra, a szerokość to 8,16 metra. Natomiast wysokość całkowita ostu wynosi 6,25 metra w tym światło 4,40. Szerokość jezdni dotychczas wynosiła 5,85 metra a szerokość chodników 1,15 metra.

Stan techniczny mostu

Od kilku lat stan techniczny mostu szybko się pogarszał. Zarządca drogi na przełomie 2013 / 2014 roku wprowadził na nim zwężenie i ruch wahadłowy. Wówczas rozpoczęły się też przygotowania do jego remontu, który wiąże się z jego wyłączeniem z ruchu i koniecznością wyznaczenia objazdów.

W maju 2020 roku w związku z katastrofalnym stanem technicznym mostu Dolnośląska Służba Dróg i Kolei w trybie awaryjnym wprowadziła zmianę organizacji ruchu i wyznaczyła objazd dla pojazdów powyżej 3,5 tony.

Most zastępczy. Ulica Rybna – zajezdnia PKS

Pod koniec czerwca ruszyły prace związane z budową mostu zastępczego. Stalowa konstrukcja została przerzucona przez rzekę w odległości zaledwie kilkudziesięciu metrów od starego mostu. Most zastępczy połączył ulicę Rybną z zajezdnią PKS-u.

Otwarcie mostu zastępczego.

Oficjalnym przecięciem wstęgi w piątek, 17 lipca 2020 roku most zastępczy w Lwówku Śląskim został oddany do użytku. Teraz drogowcy mogą przystąpić do remontu mostu głównego, na którym w czerwcu wprowadzono ograniczenia tonażowe. Wprowadzenie zakaz wjazd na most samochodów o masie powyżej 3,5 tony było wykluczeniem biznesu uważa Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego – To było jak gdyby tym motorem, żeby szybko działać. – tłumaczy Andrzej Kredkowski.

Most zastępczy powstał w celu kontynuacji utrzymania ruchu na drodze wojewódzkiej wyjaśnia Piotr Tyniec, kierownik działu mostów w DSDiK Wrocław – Most zastępczy powstał, żeby mieszkańcy nie mieli utrudnionego ruchu, a dwa żeby tranzyt mógł też dalej korzystać z drogi wojewódzkiej.

Drogowcom udało się faktycznie bardzo szybko ukończyć inwestycję. – Cała inwestycja została przeprowadzona w niecałe cztery tygodnie łącznie z uzgodnieniami – mówi Tomasz Pieńkowski kierownik budowy w firmie Probudowa com – W skład tego tymczasowego objazdu wchodzą dwa obiekty mostowe tymczasowe, jeden 15 metrów drugi 30 metrów – dodaje.

Jest to bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców Lwówka Śląskiego, powiatu lwóweckiego i Dolnego Śląska – zauważa Pan Andrzej Kredkowski, który tłumaczy, iż to, co nie udawało się dyrektorom urzędu marszałkowskiego udało się dopiero po jego interwencji. Dopiero wówczas dokumenty zostały podpisane i most mógł stanąć.

Kiedy zakończy się remont mostu?

Teraz przed drogowcami kolejne wyzwanie, czyli remont mającego już 90 lat mostu głównego w ciągu drogi wojewódzkiej 364 w Lwówku Śląskim. ma on trwać około roku, jednak w chwili obecnej DSDiK czeka jeszcze na pozwolenie na budowę.

więcej w materiale wideo:

5 KOMENTARZE

  1. Rzeczywiście wyczyn w 4 tygodnie . Chińczycy w 10 dni zbudowali potężny szpital .
    Poza tym nie trwało to 4 tygodnie tylko 4 lata bo tyle były ograniczenia na tym moście. Była informacja że remont mostu się wydłuża bo most w pielgrzymce się demonstruje, a wyczyn niby ta nowa przeprawa miała by przeszkadzać.
    A tak poza nawiasem dobrze .że mamy radnego wojewódzkiego w naszym mieście -miał kto wstęgę przeciąć . Jeszcze trochę to po skoszeniu trawników w mieście będą uroczyste zakończenie organizować.

    Myślę. Że na otwarcie głównego mostu przyjedzie sam prezydent Duda .A może i prezes.

  2. Dziwne że duchownego nie było.Mi się wydaje że 6 lat były ograniczenia ale może tylko mi się wydaje.Skoro 4 tygodnie starczyło do zrobienia takiej przeprawy,to może udało by się zrobić ten mostek szybciej niż rok. A znając życie potrwa więcej.Dobrze że posluchali się Pana Kredkowskiego i zabrali się za robotę. Bo ja już sam nie wiem co to było.Przecięcie wstęgi to już standard i powiew starych czasów.

  3. Byłem na spotkaniu w Urzędzie Gminy w sprawie mostu i Pan Kredkowski obiecał że postara się przyspieszyć budowę mostu tymczasowego. Najprawdopodobniej gdyby nie jego interwencja to most tymczasowy powstałby dopiero na jesień. Nie taki ten PiS straszny jak go malują, przynajmniej potrafią coś załatwić.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj