Marek Szramowiat wystartuje w TOR450 – Tor des Glaciers. Trzymamy kciuki!

3
1153
TOR450 - Tor des Glaciers Marek Szramowiat
zdjęcie Marek Szramowiat

Mieszkaniec Lwówka Śląskiego wystartuje w morderczym biegu wytrzymałościowym na dystansie 450 kilometrów we Włoskich Alpach!

 

Odbywający się w Dolinie Aosty w północno-zachodnich Włoszech Tor des Glaciers to imponujący biegu wytrzymałościowy. Jego trasa powstała, by upamiętnić 10. rocznicę Tor des Geants. Jak przyznają jego organizatorzy, to test wytrzymałości zarezerwowany wyłącznie dla 200 biegaczy wybranych do zmierzenia się z mało znanymi szlakami i grzbietami Valle d’Aosta. Do tego elitarnego grona zawodników i zawodniczek dostać się mogą tylko i wyłącznie osoby, które wcześniej już pokonały TOR330 – Tor des Géants® i to w czasie krótszym niż 130 godzin.

Podczas biegu TOR450 wsparcie dla zawodników dostępne jest tylko ze schronisk mijanych po drodze. Dlatego niezbędna jest doskonała siła fizyczna i psychiczna, a także wiedza i doświadczenie w środowisku wysokogórskim.

W tym elitarnym gronie jest czwórka Polaków. Jedna kobieta i trzech mężczyzn a wśród nich, mieszkaniec Lwówka Śląskiego, Marek Szramowiat, który w ubiegłym roku dotarł do mety TOR330.

Pan Marek Szramowiat ma 45 lat i pochodzi z Lubomierza, ale od 17 lat mieszka w Lwówku Śląskim. Dziś życie dzieli pomiędzy pracę i obowiązki domowe – gdzie czekają na niego żona i córka oraz pasję, którą jest sport.

Jego przygoda z bieganiem zaczęła się 11 lat temu od zwykłego zakładu ze znajomymi. Wówczas podjął się pokonania całego dystansu w biegu w Złotoryi. Jak nam wspominał, po pierwszym treningu na stadionie i pokonaniu dwóch okrążeń mało nie wyzionął ducha, ale zawziął się i stanął na starcie biegu i … dobiegł do mety. To zmotywowało go do kolejnych wyzwań. Mieszkaniec Lwówka Śląskiego w następnym roku ponownie wystartował w biegu w Złotoryi, później zaczął profesjonalny, świadomy trening.

„Zmieniłem nawyki żywieniowe, przebiegłem pierwszy półmaraton a następnie maraton. Zdobyłem koronę maratonów polskich i po przebiegnięciu kilkudziesięciu biegów zameldowałem się na pierwszym biegu górskim w Karpaczu: 3 x Śnieżka = 1 x Mont Blanc.” – wspominał nam podczas rozmowy w ubiegłym roku Marek Szramowiat, który po każdy pokonanym dystansie stawiał sobie poprzeczkę coraz wyżej.

W 2021 roku mieszkaniec Lwówka Śląskiego podjął się morderczej próby i wystartował w elitarnym biegu TOR330 – Tor des Géants 2021 we Włoskich Alpach. To ultramaraton na dystansie 330 km. I oczywiście dobiegł do mety! Wówczas wydawać się mogło, że zdobył już wszystko, ale w tym roku nadarzyła się wyjątkowa okazja i niebywałe wyzwanie.

Marek Szramowiat dotarł do mety TOR330. WIDEO

 

„Po zdobyciu kwalifikacji za ukończenie w ubiegłym roku TOR330, nadszedł czas na coś jeszcze większego.” – przyznaje nam Pan Marek Szramowiat, który już jest we Włoszech, gdzie się aklimatyzuje i sprawdza ekwipunek.

Start w TOR450 – Tor des Glaciers odbędzie się 9 września. Zawodnicy na pokonanie całego dystansu mają zaledwie 190 godzin, czyli niespełna 8 dni! Trasa biegu jest nieoznaczona, a zawodnicy poruszają się według wskazań GPS.

Trzymamy kciuki na sukces Pana Marka, któremu życzymy wytrwałości i zdrowia!

O starcie i kolejnych pokonanych kilometrach będziemy Was informować na bieżąco

3 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here