Lwówek Śląski: Miejsce idealne na wypoczynek

7
2027
zdjęcie nadesłane przez czytelnika - dziękujemy

W Lwówku Śląskim jest wiele dostosowanych do potrzeb mieszkańców i turystów miejsc, w których ci mogą odpocząć. Wśród tych godnym uwagi jest Wzgórze Kombatantów.

 

Wzgórze Kombatantów – Bucholc

Bucholc był niegdyś miejscem szczególnym, wyjątkowo urokliwym i reprezentacyjnym. „Park założony przez podskarbiego Scholza w 1813 jako reprezentacyjne miejsce spotkań i spacerów. Otoczenie parku stanowiły rozrzucone po okolicy ławeczki, muszla koncertowa z okazałym pawilonem, pomnikami i altaną zwaną Świątynią Dumania (niem. Tempel)” – możemy przeczytać na Wikipedii. Po II wojnie światowej niemiecki Buchholz przemianowano na Wzgórze Kombatantów.

Zapomniane miejsce w Lwówku Śląskim

Ostatnie dekady dla tego urokliwego miejsca nie były łaskawe. Z braku infrastruktury, promocji popadło one w zapomnienie. Wprawdzie w 2018 roku przy okazji realizacji jednego z projektów związanych z poprawą wykorzystania potencjału turystycznego miast partnerskich: Chrastava i Lwówek Śląski, poprzez poprawę publicznej infrastruktury turystycznej na pograniczu czesko – polskim władze Gminy przystąpiły do modernizacji infrastruktury na pobliskiej Szwajcarii Lwóweckiej. To wówczas ustawiono tam m.in. słynne biało- czerwone barierki. Przy okazji na Bucholcu stanęły wiaty z ławostołami. Wartość robót wyniosła 126.444 zł. Jednak jedna jaskółka wiosny nie czyni.

O stanie tego miejsca, zakresie realizacji tego projektu, czy braku tu faktycznych działań redakcja Lwówecki.info pisała w lecie 2020 roku w materiale pt.: „Co słychać na Bucholcu? Co tam promują?”. Do dziś niewiele się zmieniło. O działaniach władz świadczyć może nadal puste miejsce w ramie na tablicę.

zdjęcie nadesłane przez czytelnika – dziękujemy

Idealne miejsce na wypoczynek

Każdy, kto choć raz był na Wzgórzu Kombatantów, kto miał okazję pospacerować po okolicy z pewnością przyzna, iż jest to idealne miejsce na wypoczynek. Jednak ktoś chyba nie do końca zrozumiał, co znaczy „miejsce na wypoczynek”, lub zbyt dosłownie wziął to sobie do serca. Jak poinformowali nas czytelnicy, ktoś porzucił tam stary materac z łóżka.

Apelujemy do lokalnych władz i służb o zadbanie o to miejsce, o przywrócenie mu blasku a do mieszkańców zwracamy się z prośbą, by w przyszłości materace oddawali do PSZOK-u.

7 KOMENTARZE

  1. Wzgórze Kombatantów od dawna jest miejscem zapomnianym przez władze miasta. Najgorszy widok dla spacerujących jest w bliskiej odległości od placu na wypoczynek. Teren po campingu z ruinami domków z eternitu , nie tylko szpeci teren, ale również może szkodzić zdrowiu wypoczywających. Bardzo dobrym pomysłem jest zainstalowanie lunety , piękny widok w pogodne dni , ale dlaczego wysokość tylko dla 10 -12 latków. Nawet osoby niskiego wzrostu muszą przyjmować bardzo niewygodną pozycję przy oglądaniu.
    Może ktoś opracuje ciekawy projekt na zagospodarowanie tego terenu i będzie szansa na środki z Unii Europejskiej ??? dopóki jeszcze jesteśmy.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here