Lwówek Śląski ma otrzymać nową karetkę pogotowia

1
379
zdjęcie poglądowe

Umowę na dostarczenia do Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze nowej karetki, która będzie służyła mieszkańcom powiatu lwóweckiego w środę, 11 września w Lwówku Śląskim podpisali Waldemar Kraska Wiceminister Zdrowia i Nikolaj Lambrinow Dyrektor jeleniogórskiego pogotowia.

Cieszę się, że możemy dzisiaj tu razem podpisać tę umowę. Mam nadzieję, że ta karetka będzie służyła nie tylko lekarzom i ratownikom, ale głównie mieszkańców Lwówka Śląskiego – mówił Waldemar Kraska Wiceminister Zdrowia, który życzył wszystkim, aby jak najrzadziej nowy ambulans musiał być wykorzystywany.

Nikolaj Lambrinow Dyrektor jeleniogórskiego pogotowia i Waldemar Kraska Wiceminister Zdrowia

Środki na zakup nowych samochodów pochodzą z Ministerstwa Zdrowia. Do placówek służby zdrowia na Dolnym Śląsku jeszcze w tym roku ma trafić 16 nowych samochodów, w tym trzy do Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze. Jedna karetka będzie służyła w powiecie lwóweckim, jedna w lubańskim i jedna w kamiennogórskim.

Na dzień dzisiejszy mamy zarejestrowanych w akcji 13 zespołów, z tym, że samych ambulansów mamy troszkę więcej, bo musimy mieć samochody zastępcze na wypadek awarii. Ambulansów mamy w tej chwili 17. – tłumaczy Arkadiusz Kawka Zastępca Dyrektora ds. Medycznych Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze, który przyznaje, iż co najmniej jeden z samochodów nadaje się już do wycofania ze względu na fakt, iż ma już przejechane ponad 600.000 km.

Arkadiusz Kawka Zastępca Dyrektora ds. Medycznych Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze

Zakup karetki pogotowia to spory wydatek dla jednostek, z którym ze skromnych środków jakie posiadają sobie nie radzą. – Z racji tego, że jest to drogi sprzęt, więc my staramy się go utrzymywać możliwie jak najdłużej. – przyznaje Arkadiusz Kawka, który wyjaśnia, iż przez te ostatnie lata tak de facto to wsparcie w tym zakresie było niewielkie. Ostatnie zakupy były ze środków województwa. – Ze środków własnych to pogotowie ostatni raz zakupiło karetkę przed ośmiu albo dziewięciu laty. A tak to zakupy były ze środków współpracy transgranicznej, czyli środków unijnych, gdzie były zakupione trzy ambulanse a ostatnie lata to były zakupywane z dotacji wojewody. – tłumaczy Zastępca Dyrektora ds. Medycznych, który dodaje, iż biorąc pod uwagę ilość przejechanych kilometrów i zużycie sprzętu to rocznie należałoby wymieniać dwa ambulanse, bo rocznie samochody jeleniogórskiego pogotowia robią wszystkie razem przejeżdżają w okolicy 500-600 tysięcy kilometrów.

W tym roku do jeleniogórskiego pogotowia mają trafić trzy samochody, co chyba wszystkich cieszy a w szczególności dyrekcję pogotowia. – Bardzo cieszą. – przyznaje Arkadiusz Kawka, który tłumaczy, iż będący np. na stanie w Lubaniu ambulans ma już przejechane prawie 450.000 kilometrów, więc otrzymanie nowego wozu będzie spełnieniem marzeń nie tylko dyrekcji, ale także ratowników medycznych i lekarzy, którzy na co dzień korzystają z tych samochodów, ale będzie to także większy komfort i bezpieczeństwo dla pacjentów.

Nowe karetki będą częściowo doposażone. – Te karetki będą doposażone w taki podstawowy sprzęt, to znaczy nosze, natomiast część wyposażenia my będziemy musieli dokupić. – wyjaśnia Zastępca Dyrektora ds. Medycznych Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze, który dodaje, iż w tej chwili taka kompletna karetka ze sprzętem kosztuje w granicach 550.000 złotych.

Radości z podpisania umowy i tego, że w naszym powiecie ma się pojawić nowy ambulans nie kryje także Starosta Lwówecki Pan Daniel Koko – Podpisanie umowy to już jest więcej niż deklaracja. Jestem przekonany, że w ślad za tym pójdzie nowy sprzęt, nowy samochód. Cieszymy się, gdyż pogotowie Jelenia Góra obsługuje powiat lwówecki i mieszkańcy nasi będą mieli możliwość skorzystania – oby jak najrzadziej ta karetka musiała do nich przyjeżdżać – ale jak już wyjedzie to będzie to nowy wóz.

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here