Lwówek Śląski: Co stara wanna robi w lesie?

8
674

Zaklinanie rzeczywistości jest w tym przypadku mało skuteczne. Żeby walczyć z problemem zaśmiecenia w mieście i gminie trzeba mieć wiedzę, chęci, pomysł na kampanię ale wpierw trzeba przyznać, iż problem istnieje.

 

 

Zaśmiecone miasto

Śmieci w Lwówku Śląskim to temat rzeka. Redakcja Lwówecki.info niejednokrotnie pokazywała zaśmiecone ścisłe centrum miasta, gabaryty walające się tuż przy rynku, przystanki, gdzie w koszach już dawno przestały się mieścić śmieci, syf w parku miejskim, czy na plantach. Ale problem śmieci jest zdecydowanie szerszy, bo te walają się w lasach, na leśnych parkingach, w przydrożnych rowach, … właściwie wszędzie tam, gdzie niezauważonym łatwo jest się pozbyć odpadów.

Dlaczego ludzie wyrzucają śmieci do lasu?

Pytani o postawienie się w sytuacji śmiecących leśnicy tłumaczyli ich faktem, że części odpadków trudno się pozbyć w legalny sposób, a to ze względu na ich gabaryty (nie są odbierane z gospodarstwa, pojawia się kłopot z ich składowaniem lub transportem do punktu utylizacji).

Kto wyrzuca śmieci do lasu?

Jak tłumaczą leśnicy, wśród śmieci wyrzucanych do lasu dominują dwie grupy: śmieci podrzucane przez okolicznych mieszkańców, pozbywających się tego co zalega im na podwórkach, jest kłopotliwe lub kosztowne w utylizacji oraz śmieci pozostawione przez turystów.

Powody powstawania dzikich wysypisk śmieci

Śmieci podrzucane do lasów to zazwyczaj śmieci o większych rozmiarach. Osoby decydujące się na wyrzucenie śmieci w lesie robią to z pełną świadomością a do całego procesu starannie się przygotowują, organizują transport, zapewniają dogodny czas, zazwyczaj po zmroku, wybierają ustronne miejsce i co ważne, oceniają ryzyko – bilans zysków i strat związanych z podrzuceniem śmieci do lasu.

Kara za wyrzucenie śmieci w lesie

Osobom, które z jakiegoś powodu zdecydowały się na wyrzucenie śmieci do lasu grozi kara aresztu lub grzywny – w wysokości do 5000 zł.

Art. 162. § 1. Kodeksu wykroczeń: „Kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, śmieci, złom, padlinę lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las, podlega karze grzywny albo karze nagany.”

Możliwe jest także, że zanieczyszczanie lasów nie zostanie zakwalifikowane jako wykroczenie, lecz jako przestępstwo. W tym przypadku sprawcy grozi nawet kara więzienia. Reguluje to art. 183 Kodeksu karnego:

„§ 1. Kto wbrew przepisom składuje, usuwa, przetwarza, zbiera, dokonuje odzysku, unieszkodliwia albo transportuje odpady lub substancje w takich warunkach lub w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

W praktyce taki proceder kończy się zazwyczaj nałożeniem mandatu w wysokości do 500 złotych i obowiązkiem uprzątnięcia śmieci.

Małe ryzyko wyrzucenia śmieci w lesie

Jednak ryzyko zatrzymania na gorącym uczynku takiego śmieciarza jest znikome. I biorąc pod uwagę trudności jakie napotyka na drodze do legalnego pozbycia się odpadów Iksiński nadal wiele osób zamiast PSZOK-u wybiera las, czy przydrożny parking.

Problem dzikich wysypisk śmieci

Takich przykładów dzikich wysypisk śmieci na terenie gminy Lwówek Śląski jest całkiem sporo. Zużyte opony, stare materace, wersalki, telewizory, lodówki, a nawet wanny!

Jak pozbyć się wanny?

Przy drodze wojewódzkiej 364 Lwówek Śląski – Bielanka, tuż za Płakowicami przy leśnej drodze ktoś porzucił starą wannę. Ta leży tam już od pewnego czasu i nikt się nią nie interesuje. Kierowcy tuż przed wjazdem do miasta mogą podziwiać uroki lwóweckich krajobrazów.

Co stara wanna robi w lesie?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się być oczywista. Wanna wraz z zalegającymi w niej śmieciami czeka, aż znajdzie się ktoś kompetentny i posprząta to miejsce.


8 KOMENTARZE

  1. W lecie – jak będzie cieplutko, a do tego napada deszczu to w takiej wannie będzie można się wykąpać ! I to tutaj w tym wszystkim właśnie chodzi !

  2. Wystarczy wystawić kilka kontenerów, do których można wyrzucić śmieci ZA DARMO. Nikt nie będzie wywoził do lasu. Ale radni na słowa ZA DARMO dostają kociokwiku dlatego mamy jak mamy.

  3. Ok, PSZOK działa, można zawieźć. Dlaczego jednak w trakcie corocznej, (czasem 2 x do roku) zbiórki gabarytów można oddawać praktycznie tylko meble i wykładziny? Wcześniej można było oddać chociaż jeden komplet opon- teraz nie 🙁 Z takimi właśnie wannami, muszlami, starymi telewizorami, sprzętem AGD czy innymi domowymi ,,gabarytami”- trzeba sobie radzić samemu. I pomimo stałych, wysokich opłat za wywóz odpadów- trzeba ponosić dodatkowe koszty za transport do PSZOK-u. Uważam, że nie jest to uczciwe rozwiązanie.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here