Lwówecki szpital wejdzie w konsorcjum ze złotoryjskim?

2
336
Szpital w Lwówku Śląskim. (fot.: Lwówecki.info)

O planach konsorcjum, połączenia lwóweckiego szpitala z innymi placówkami z regionu słychać od kilku miesięcy. Jako pierwszy głośno o tym mówił w kwietniu br. Adam Zdaniuk wówczas jeszcze jako prezes bolesławieckiego szpitala.

Adam Zdaniuk zaproponował szefowej lwóweckiego szpitala rozważenie tematu konsorcjum. To zapewniłoby obu placówkom wyższy poziom referencyjności” – mogliśmy przeczytać na stronach bolesławieckiego portalu Istotne.pl

Chwilę po tej wypowiedzi pan Zdaniuk przestał być prezesem ZOZ Bolesławiec i w wyniku konkursu został Prezesem Powiatowego Centrum Zdrowia w Lwówku Śląskim.

Temat konsorcjum nie umarł. Dziś o takich planach wspominają legniccy dziennikarze. Ze szpitalem w Lwówku Śląskim połączyć chciałby się szpital w Złotoryi, który od pewnego czasu ma spore problemy. Obecnie władze Starostwa Powiatowego w Złotoryi stają na głowie aby jak najszybciej szpital im. Wolańczyka z powrotem wrócił pod zarząd starostwa. Tylko taki manewr może ocalić szpital przed upadkiem. Według informacji jakie podał portal e-legnickie.pl wszystko wskazuje na to iż do końca sierpnia złotoryjskie Starostwo powoła do życia powiatową spółkę leczniczą, która po zawarciu porozumienia z dotychczasowym dzierżawcą wystąpi do Narodowego Funduszu Zdrowia o cesję kontraktów na świadczenie usług na wszystkich oddziałach. Wydzierżawiony w 2015 roku majątek (budynki, sprzęt) oraz załoga przejdą pod nowego zarządcę.

Praktycznie zaraz po tym fakcie – jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie – nowy podmiot lecznicy w Złotoryi zamierza rozpocząć rozmowy z Powiatowym Centrum Zdrowia spółka z o.o. w Lwówku Śląski w celu utworzenia konsorcjum. PCZ spółka z o.o. w Lwówku Śl. mimo że w 2018 roku zamknęło minimalną stratą, a nie tak dawno miało kryzys i posypał się oddział wewnętrzny, to jednak kryzys zażegnano a sytuacja lecznico-finansowa Powiatowego Centrum Zdrowia jest po stokroć lepsza niż sytuacja szpitala w Złotoryi. Wtajemniczeni przyznają iż nie przypadkiem w roli “koła ratunkowego” PCZ w Lwówku Śląskim od kilku miesięcy znakomicie sprawdza się złotoryjanin Adam ZDANIUK.

Co ciekawe plan połączenia ze szpitalem w Lwówku Śląskim miał – lub ma nadal – szpital w Bolesławcu. Jednak inne formy prawne obu placówek wykluczyły realizację takiego planu…

Nikt oficjalnie o planach utworzenia konsorcjum leczniczego nie chce mówić, potwierdzać ani dementować. Nawet w Narodowym Funduszu Zdrowia we Wrocławiu wolą nieoficjalnie przyznać w sprawie powstanie leczniczego konsorcjum, że “jest coś na rzeczy”. – czytamy na stronach e-legnickie.pl

Według ustaleń złotoryjskich dziennikarzy plan powstania leczniczego konsorcjum jest gotowy w zasadzie w 100 procentach. I mimo “zasłony dymnej” jest zaakceptowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Autor materiału redaktor Zbigniew Jakubowski wyjaśnia także po co w ogóle powoływać konsorcjum. Odpowiedź jest prosta: duży może więcej, jest wiarygodniejszym partnerem zarówno dla NFZ, jak i dostawców lekarstw czy środków medycznych. Oba szpitale mają oddziały0( wyposażenie, kadra lekarska), które mogą przy niewielkich nakładach stać się “leczniczymi perełkami” w skali Dolnego Śląska. Powstanie konsorcjum wpisywałoby się idealnie w strategię Ministerstwa Zdrowia, które chce postawić na silne ośrodki lecznice, sprawnie zarządzane itp. Dla małych, słabych, zadłużonych placówek medycznych w strategii Ministerstwa Zdrowia, a tym samym i w planach Narodowego Funduszu Zdrowia nie ma miejsca….

Pan Adam Zdaniuk Prezes Powiatowego Centrum Zdrowia w Lwówku Śląskim w rozmowie z nami wyjaśnia, iż o planach jakiegokolwiek połączenia lwóweckiego szpitala z inną placówką nic mu nie wiadomo. Przyznaje także, iż jak najbardziej optuje za tworzeniem konsorcjum i wspólnym występowaniem o kontrakty do NFZ-u. Mówi, iż jeżeli będzie to z korzyścią dla lwóweckiego szpitala, to w ramach takiego konsorcjum, czyli niezależnych podmiotów może występować z każą placówką, nie tylko ze złotoryjską. Niemniej podkreśla, iż takie rozwiązanie widzi tylko w przypadku znaczących korzyści dla szpitala w Lwówku Śląskim.

do tematu wrócimy …

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here