Lubomierz: Pierwszy etap rewitalizacji parku

20
568

Władze Lubomierza przystępują do rewitalizacji parku miejskiego – skweru będącego płucami miasta, a w przyszłości również stanowiącego jego zieloną wizytówkę.

Skwer miejski w Lubomierzu wchodzi w skład zabytkowego założenia kościelno- klasztornego, którego początki istnienia datuje się na rok 1278. Na kompozycję skweru składa się przede wszystkim sieć ścieżek, która łączu wejścia do późnobarokowego Kościoła Wniebowzięcia NMP i św. Maternusa, plebani, a następnie południowego skrzydła klasztoru oraz towarzysząca jej szata roślinna. Na skwerze występują elementy małej architektury o charakterze sakralnym – figura Najświętszej Mari Panny i krzyż usytuowane bezpośrednio przed budynkiem plebani oraz krzyż misyjny przed kościołem Znajdujemy tak również pomnik walczących o niepodległość.
Ubogą szatę roślinną stanowi dziś starodrzew, drzewa młodsze, nasadzane w kolejnych latach istnienia założenia oraz drzewa, które osiągnęły znaczne rozmiary a są efektem niekontrolowanego rozrostu samosiewów. Należą do niej również pojedyncze nasadzenia krzewów, których niskie walory estetyczne i niekontrolowany wzrost wprowadziły na teren skweru chaos i nieporządek. – czytamy w projekcie przygotowanym przez architekt krajobrazu Anetę Latarowską, którego celem jest wprowadzenie na dany obszar roślinności, która podkreśli charakter miejsca o wartościach historycznych oraz stworzy zieloną enklawę w centrum miasta.

Podstawą do opracowania projektu jest koncepcja rewaloryzacji skweru, która zakłada przywrócenie mu wartości użytkowych i wyeksponowanie dziedzictwa kulturowego zabytkowego zespołu kościelno- klasztornego. Rezultatem podjętych działań powinno być dostosowanie zdegradowanego dziś miejsca, z możliwie maksymalnym podkreśleniem walorów historycznych, do potrzeb współczesnych użytkowników. – wyjaśnia autor projektu.

Władze Lubomierza w tym roku przystępują do pierwszego etapu rewitalizacji skweru, która obejmie teren przy krzyżu misyjnym. Założenia projektowe zakładają stworzenie tam zielonego, kwitnącego tła dla krzyża znajdującego się bezpośrednio przy wejściu do kościoła. Projekt ten wprowadza nasadzenie róż w niskiej obwódce bukszpanowej. Ciepły herbaciany kolor projektowanych róż, nawiązuje do kolorów jakie mają okalające skwer zabytkowe budynki. Wprowadzenie nasadzeń stworzy spójną kompozycję z rosnącymi w centralnej części klombu żywotnikami i magnolią.

Zadanie wykonane zostanie w ramach programie „REVIVAL! – Rewitalizacja historycznych miast Dolnego Śląska i Saksonii”. Kolejny etap rewitalizacji parku planowany jest na rok przyszły.

20 KOMENTARZE

  1. W rynku w Lubomierzu podczas rewitalizacji wycieli wszystkie zabytkowe drzewa. A zamiast tego posadzili kilka młodych w zacienionym miejscu, tam gdzie zawsze jest cień.
    Także Lubomierzanie chrońcie drzewa w parku, bo je też zrewitalizują jak w rynku.

    • Masz rację.
      Drzewa powinny być posadzone po tej stronie gdzie rosły stare.
      Biorąc pod uwagę wysokie temperatury w ostatnich okresach letnich, latem w “rynku” będzie patelnia i upał nie do zniesienia (cienia nie uświadczysz), a godziny pracy urzędu skrócone – ale może o to chodzi.

  2. Za murami po byłych siostrach zakonnych park już 3-lata robią ile tam etapów jest. Dodajcie może zdjęcie projektu jak to będzie wyglądało a nie zdjęcia jak jest teraz

  3. Do etapy… Masz rację drzewa w rynku można było wysadzic w inne miejsce, a nie zniszczyć i posadzić pseudo magnolie. Ale najlepiej wyrzucić tak jak kamienne obramowania od figur morowych z rynku, które leżą koło internatu. Gdzie był konserwator…

    • A był chyba u mnie, tak popilim,i dogadalim się, powiedział że później mogę do swojej kolekcji przydomowej dołożyć. Skansen piaskowców zabytkowych otworzę, będzie jak w Krużewnikach, a co(!)

  4. Przecież z tego parku już wycięli drzewa. Jeszcze kilka lat wcześniej było ich dużo, potem wymyślili sobie pomnik tam postawić i drzewa wycięli a teraz będą “płuca miasta” sadzić? Żadne płuca sobie smrodem z internatu nie pomogą…

  5. Wytną dorodne drzewa w parku, posadzą zamiast nich parę wątłych klombów.
    I będą wciskać ludziom, że zrobili zielone płuca miasta, niezważając na trucie internatu.

  6. Proszę o postawienie w parku żółtej ławy biesiadnej, oczka wodnego i cokołu techniki aby nawiązywały do elementów na rynku, elementy zielone zlikwidować a plac zalać betonem zaoszczędzicie na pielęgnacji zieleni a kasę przytulicie.

  7. nic nie robią-ŹLE
    robią-JESZCZE GORZEJ
    NIE DA SIE WAM DOGODZIĆ ZERO W WAS OPTYMIZMU SAMA KRYTYKA WSTYDZCIE SIE LUBOMIERZANIE RZYGAĆ SIE CHCE OD WASZEGO NARZEKANIA NA WSZYSTKO

    • Może i sporo osób tutaj – na forum – narzeka, ale dobrze byłoby gdyby włodarze miasta wsłuchali się w głosy mieszkańców i uwzględnili chociaż część z nich w planach i prowadzonych pracach (modyfikacje zawsze można wprowadzić).
      Lubomierz jest bliski memu sercu i obecnym lubomierzanom życzę by żyło im się w miasteczku jak najlepiej.

  8. Rynek po rewitalizacji to tzw miasteczko duchów.. Zero życia w tym rynku.. Kiedyś to było ludzi widać a teraz ktoś od czasu do czasu przemknie do banku lub do Urzędu. Czy po to była ta rewitalizacja?

  9. Skandal !Jak mozna bylo w dobie kryzysu klimatycznego wyciac piekne, stare drzewa.Jak mozna dewastiwac tak sker, Rynek, czy cokolwiek to mialo byc.To co powstało wola o pomste do Boga, a ktos kto pidpisal ta rewitalizacje za to co zrobil bezwzgledne wiezienie za zabranie cienia, tlenu i zycia jakie mialo to miejsce przed rewitalizacja.Skandal

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj