Legionella wykryta na Dolnym Śląsku, czy jesteśmy bezpieczni?

8
2493

Legioneloza to choroba układu oddechowego. Jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą. Wywołują ją bakterie Legionella, które występują w wodzie i rozmnażają się w temperaturze 20-50 stopni Celsjusza.

 

 

Do zakażenia może dochodzić poprzez wdychanie powietrza, w którym znajduje się aerozol skażonej bakteriami wody (mgła wodna powstała w wyniku rozprysku wody). Podczas oddychania kropelki aerozolu dostają się do naszych dróg oddechowych i osadzają na błonach śluzowych nosa lub płucach. Natomiast Legionella nie przenosi się drogą pokarmową tzn. nie jest dla nas niebezpieczna gdy trafi do układu pokarmowego wraz ze spożytą wodą.

Utrzymujące się wysokie temperatury powietrza sprzyjają namnażaniu się pałeczek Legionella w wewnętrznych instalacjach wodnych.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie przekazuje aktualizacje dotyczącą ogniska wywołanego zakażeniem Legionella pneumophila.

 

 

Jak podaje rzeszowski sanepid, gdzie bakterie bardzo szybkosie rozwinęły i zebrały śmiertelne żniwo, na dzień 29.08.2023r. zakażenie Legionella pneumophila potwierdzono łącznie od początku wystąpienia ogniska u 153 (9 nowych) pacjentów hospitalizowanych na terenie Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego, Dębicy, Przemyśla, Kolbuszowej, Łańcuta, Sędziszowa Małopolskiego, Jasła oraz Lublina. 9 nowych potwierdzonych wyników badań w kierunku Legionella pneumophila dotyczy pacjentów dotychczas hospitalizowanych w szpitalach w województwie podkarpackim. Łącznie w całym kraju bilans ofiar bakterii wzrósł już do 14 osób.

We wtorek (29 sierpnia) sanepid potwierdził obecność bakterii Legionelli w jednym z kranów szpitala w Legnicy. Informacje podaną przez lokalne media potwierdza dyrekcja tamtejszego szpitala. „Informujemy, że w ostatnim czasie podwyższone zawartości Legionelli stwierdzono podczas rutynowych badań w jednym punkcie – w kranie przy umywalce w jednym z gabinetów Oddziału Medycyny Paliatywnej w tzw. małym budynku, gdzie przeprowadzane są remonty i sieć ciepłej wody jest użytkowana w niewielkim stopniu.” – wskazuje legnicki szpital.

 

 

Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia

  • Regularnie czyść i dezynfekuj urządzenia natryskowe w domu (głowice prysznicowe, nawilżacze powietrza, wanny z hydromasażem), zgodnie z zaleceniami producenta.
  • Po nieużywaniu kranu ponad 2 tygodnie, odkręć wodę na przynajmniej 2 minuty zanim zaczniesz z niej korzystać.
  • Okresowo opróżniaj i przepłukuj urządzenia grzewcze, zgodnie z zaleceniami producenta, aby zredukować osiadające na dnie i ściankach zanieczyszczenia.
  • Jeżeli możesz, zachowaj temperaturę wody w urządzeniach grzewczych na poziomie 60°C.

8 KOMENTARZE

  1. Przecież to bakteria, która towarzyszy nam od zawsze. Chyba ludzie przestali się już interesować wojną, więc przygotowali kolejną sensację aby nastraszyć i wydoić nas z kasy.

  2. Ta bakteria jest od zawsze‍♀️ ludzie opamiętajcie się. Straszą Was czymś z czym macie na codzień do czynienia a w okresach podwyższonych temperatur to tak na prawdę co roku macie z tym styczność nawet nie wiedząc. I jeśli chorowal ktoś w okresie letnim na zapalenie płuc to zawsze była to wina ,,wirusa” nikt Was nie badał czy to przypadkiem nie Legionella. A dziwnym trafem akurat jak im co…d przestał działać to mamy nagle innego ,,potwora z szafy”‍♀️

  3. A czy będzie w tym roku grypa, czy następna mutacja kowida? Jak myślicie co dla nas maja! Nowa pani minister mówiła ze ludzi trzeba wyłapać i zaszczepić na sile jak kiedyś psy na wsi hmmm.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here