Lato Agatowe po nowemu

41
11472
Oficjalne otwarcie LLA 2022 r.
Moment powitania gości i oficjalnego otwarcia XXIII LLA 2022 r.

Po dwóch latach przerwy do Lwówka Śląskiego powróciło Lwóweckie Lato Agatowe. Jednak w znacznie zmienionej formie. Różnice dostrzec można gołym okiem.

 

Przez lata Parada Poszukiwaczy Skarbów otwierała Lwóweckie Lato Agatowe. Był to jeden z symboli towarzyszących świętu mieszkańców, ale również znakomita okazja do promocji kultury, tradycji i dorobku. W paradzie udział brali nie tylko górnicy i poszukiwacze agatów. W tej szli mieszkańcy, dzieci z lokalnych klubów sportowych i szkół, prezentowały się miejscowe zespoły folklorystyczne, stowarzyszenia, pasjonaci… Jeszcze kilka lat temu w paradzie udział brali także motocykliści, którzy do stolicy naszego powiatu zapraszali swoich przyjaciół i kolegów z regionu promując w ten sposób nie tylko kulturę motocyklową, ale zachęcając ich także do udziału w tym święcie. Dziś po Paradzie pozostało tylko wspomnienie, tak jak po Latach Agatowych sprzed lat. Aczkolwiek na oficjalnej stronie wydarzenia organizatorzy twierdzą, że podczas LLA będą aż na dwie parady!!!

Ściema

„Elementem drugoplanowym Lwóweckiego Lata Agatowego jest rodzinny festyn rekreacyjny oferujący bogaty program estradowy, 2 parady (poszukiwaczy skarbów i motocykli) …” – czytamy na oficjalnej stronie wydarzenia i odnosimy wrażenie, że to zwykłe nabijanie ludzi w butelkę!

Dwa lata bez Lata

Ani w 2020 ani w 2021 roku w Lwówku Śląskim nie zorganizowano Lata Agatowego. Po części było to spowodowane obostrzeniami pandemicznymi. W tym roku LLA powróciło, jednak w zdecydowanie zmienionej odsłonie.

Brak Parady

Jedna z pierwszych rzucających się w oczy różnic to brak Parady Poszukiwaczy Skarbów, która w ostatnich latach w ocenie niektórych przekształciła się w podróbkę bolesławieckiej „parady śmieciarek”, w której główne role grali „aktorzy” z Bolesławca. Uwagę taką zwrócił jeden z bolesławieckich dziennikarzy, który po lwóweckiej paradzie w 2018 roku napisał, że we Lwówku samych śmieciarek nie było, chyba po to, aby odróżnić podróbkę od oryginału, ale za to zgromadzeni mieli okazję zobaczyć np. samochody Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Wskazał na upadek

„Mieszkańcy Lwówka cały rok czekali na Lwóweckie Lato Agatowe, bo przecież marzyli o tym, aby zobaczyć dwa fiaty panda z logo PWiK i przekonać się, że pracownicy tej spółki potrafią zamontować na samochodzie dostawczym dwa głośniki i puścić z nich piosenkę Zenka Martyniuka. Chyba, że pojechali do Lubania na Sudecką Giełdę Minerałów i stracili ten wspaniały widok…
Razem z ekipą BOK MCC i PWiK w paradzie we Lwówku pojawili się ludzie pomalowani gliną udający bolesławieckie Glinoludy. Zaledwie kilkanaście osób, głównie dzieci, które od małego uczy się, że własność intelektualna, szacunek dla czyjegoś dorobku i pracy (w tym przypadku do rozpoznawalnej na świecie marki, jaką z Gliniady stworzył Papa Glinolud Bogdan Nowak), to rzeczy gówno warte. W tej nauce solidarnie udział wzięli pani burmistrz Lwówka, Mariola Szczęsna, szefowa BOK MCC, Ewa Lijewska-Małachowska i prezydent Bolesławca, Piotr Roman.” – mogliśmy przeczytać na stronach portalu Bobrzanie.pl.

Trudno się nie zgodzić ze spostrzeżeniami bolesławieckiego dziennikarza, bo faktycznie w paradzie było coraz mniej kultury i lokalnej tradycji, a coraz więcej instytucji i firm, które z lokalną kulturą i poszukiwaczami skarbów nie miały zbyt wiele wspólnego.

Tak było podczas otwarcia LLA w 2014 roku

Zrezygnowano z parady, bankiet ocalał

Podczas otwarcia Lata Agatowego 2022 Parady Poszukiwaczy Skarbów nie zorganizowano. Nie odbyła się także Parada Motocyklistów. Odnieść można wrażenie, iż władze rezygnując z tych poszły tu po najmniejszej linii oporu. A przecież można było włożyć nieco wysiłku i zaangażować lokalnych działaczy, pójść w kierunku promocji dokonań dzieci, młodzieży, dokonań lokalnych zespołów muzycznych, czy stowarzyszeń, bo przecież LLA to nie tylko agaty, ale i mieszkańcy, którzy stworzyli to wydarzenie będące ICH świętem i tworzą je każdego roku swoją obecnością a taka parada to znakomita okazja do zaprezentowania całorocznego dorobku, która zapewne też nie generuje takich kosztów, jak doroczny bankiet dla vip-ów na rozpoczęcie LLA w jednej z miejscowych restauracji.

Jednak z tych bankietów nie wiedzieć dlaczego w tym roku nie zrezygnowano. A przecież pieniądze te, jeżeli nie na zorganizowanie parady mogłyby posłużyć np. do rozwijania talentów dzieci z miejscowych klubów sportowych, które same przyznawały, iż im się nie przelewa, czy pomóc w utrzymaniu czystości i porządku w mieście, z którym ostatnio jakoś krucho. Władza wybrała bankiet zwany oficjalnie „poczęstunkiem”.

41 KOMENTARZE

 1. WITAM DLACZEGO NIE JEST PROMOWANY NASZ BROWAR TYLKO JAKIS TRYBUNAŁ KTORY KOSZTUJE W SKLEPIE 2,50 A NA STADIONIE 10ZŁ TEGO SIE NAWET NIE MOZNA PORÓWNAC DO NAJTANSZEGO PIWA Z BIEDRY .JAK MOZNA ZROBIĆ TAKA IMPREZE I NIE PROMOWAĆ NASZEGO BROWARU .NIECH WŁODARZE WEJDA W TŁUM LUDZI I POSŁUCHAJA CO LUDZIE MAJĄ DO POWIEDZENIA NA TEMAT IMPREZY -nedza_

 2. Parada mogła by być,ale bez tych śmierdzących motorów,chcemy oddychać czystym powietrzem,a nie wdychać spaliny,niech sobie paradują gdzie indziej.Redaktor przesadził z tym artykułem,na temat Lata Agatowego.

  • Czyste powietrze bez śmierdzących motorów.. a na co dzień rynkiem przejeżdża tysiąc aut i jakoś nikt nie narzeka na jakość powietrza jak ktoś chce narzekać to na każdy temat coś wymyśli na siłę..

 3. głupio zrobione to LlLA,z rynku trzeba zap_____lac na stadion by wysłuchać byle kogo tu w rynku to oryginał ,bo jak by był konkretny zespół czy też piosenkarz to co innego ,Kwiatkowski to dla maluchow przecież to żadna gwiazdą JESZCZE

 4. Na biesiadzie bylo tez nudno i sztywnie, niektorzy jak zwykle przemycili wspolmazonkow,poza tym kicha,natomiast koncert w rynku zespolu z Filharmonii SUPER TO BYLA UCZTA DLA DUSZY!

 5. Nie masz już LLA co kiedyś. Z resztą to widać że ludzi mniej jest w tym roku nawet w 100% parkingów nie było zajętych a pare lat temu to nie było gdzie się wcisnąć.Szkoda

 6. Bez sensowna zmiana lokalizacji, zakorkowane miasto , służby muszę obstawiać całe miasto zamiast samego rynku. Brak zainteresowania ze strony zwiedzających przez to że impreza została rozłączona . Impreza na poziomie dożynek wiejskich…. Gratulacje pomysłodawcy;)

 7. co ma nasza parada do jakiejś parady smierciarek gdzie nigdy o niej nie slyszalam od zawsze na LA byla Parada i od kiedy jak jakis zasrany dziennikarz z Bolca powiedział to tak sie slucha i przestaje organizować paradę gdzie Lwowek słynął z rozpoczęcia LA w ten sposób i co to ma byc ze na stadionie 2 lata przerwy i takie dup3n zespoły i czemu Muzycznego radia nie ma chociaż by uratowali tą nędzna w tym roku impreze

 8. Najgorsze lato agatowe,scene wywalili na stadion ,a na tej w miescie jest dennie jak na stypie,ktos miał zajebisty pomysł by zepsuć impreze,smutne żałosne dla emerytów smuty,zawsze wesoło było grały piosenki ,scena dla dzieci była a teraz koszmar pogratulowania głupcom tego pomysłu ,jak można tak zepuć ,parady brak,zastanówcie się w gminie następnym razem nad tym co robicie takie smuty w Mojeszu niech Mariola urządza żenada,porażka i niezadowolenie

 9. Sprzedają piwo nie Lwóweckie jakby się wstydzili,Trybunał??? Koziel?? co to za żenada to tak jaby nazwać Jeleniogórskie lato agatowe.Super pomysłodawcy imprezy jesteście żałosni.

 10. Lato lato i po lecie. LLA powstalo jako impreza tematyczna zwiazana z mineralami. Niestety obecna wladza ,chyba nie bardzo to rozmumie i oddala pole Sudeckiej Gieldzie. Luban bardzo sprytnie wykorzystal zatargi , ale trzeba mu przyznac ,ze stanal byl na wysokosci zadania i to co sie tam dzieje ,to prawdziwa impreza zwiazana z mineralami a do tego targi turystyczne promujace region wraz z jego atrakcjami. Jeszcze kilka lat temu wystawcy mineralow czuli sie wyroznieni , bedac zaproszonymi na LLA ale juz chyba tak nie jest. Tak wiec niedlugo zostanie juz tylko chamski festyn na miare Gryfowa czy tez Mirska , bo juz np w Lubomierzu jakis temat przewodni jest. tak wiec gratulacje dla tych , ktorzy pogrzebali te impreze . Jak dla mnie to te sceny zkoncertami muzykow o watpliwej wartosci ( nie mylic z cena wystepu) w ogole nie sa potzrebne ( choc plebs lubi igrzyska) Cieszylbym sie z wyjatkowosci imprezy tematycznej akurat w moim miescie , ale pewnie jestem w mniejszosci i niech tak zostanie.

 11. To specjalnie te glupole to zrobili żeby wywalić część na stadion, chodzi o to żeby wszyscy narzekali mając oczywiście rację więc w przyszłym roku nie będzie już nic a kasę można wydać gdzie indziej wiadomo HaHaHa

 12. Porażka z tą sceną na stadionie. Dawniej było mnóstwo ludzi na koncertach. Teraz garstka porównując inne agatowe lata. Niedługo wszystko odbywać się będzie po za Lwówkiem. A ceny??? I gdzie piwo lwóweckie? Co na stadionie robiło jakieś piwo trybunał i po 10 zł na butelkę. Mnie tam nie zobaczycie już…tym bardziej że co roku ma tak być . Dla mnie to TOTALNA PORAŻKA.

 13. Beznadzieja! Byłam dziś przed południem. Sprzedawców było chyba więcej niż kupujących. Stoiska ni przypiął ni przyłatał. Góralskie kapcie, krakowskie precle, turecka chałwa na każdym rogu…

 14. Byłem w Lubaniu szczerze to w tym Lubaniu jakieś takie ułożenie stoisk było skojarzyło mi się z imprezami we Wleniu, jeszcze bardziej wszystko rozbite niż we Lwówku trzeba się nachodzić, taka marna podróba LLA, może z dwie gabloty ciekawsze lekko plus trochę historii Lubania z drugiej wojny światowej. Impreza jak impreza kiedyś to fakt było lepiej ale wszystkim covid popsuł zabawę i sposób spędzania wolnego czasu. I lepiej aby były zamykane ulice i przepustki ludzie z pracy wracają i parkują 300 m od domu a pod domem goście poparkowali i zabrali miejsca.

 15. Gdzie jest piwo lwoweckie? Co za idiota (idiotka?) dopuścił do tego, żeby na imprezie we Lwówku był lany browar z Piotrkowa…? Rozłączenie imprez to tragedia, ludzie chodzą po całym mieście, wszędzie syf, chodzenie po ulicach. Klimat na stadionie jak pod remizą. Hałas niesie się nawet na ulicę Polną przez osiedla, więc chyba jednak więcej osób jest tym dotkniętych. Idiotyczny pomysł.

 16. Decyzje jakie ostatnio zapadają w tym naszym mieście to jakaś porażka. Miasto emerytów i rencistów. Rynek, LLA, afery działkowe, ustawione przetargi, co następne? #szczesnaout

 17. LIPNE LATO AGATOWE to jest nowe rozwiniecie skrótu. Burmistrz ponoć chodził i z zadowoleniem opowiadał, że wielki sukces, a w przyszłym roku będzie dopiero HiT. Już stoiska dla wystawców droższe jak w Lubaniu. A wystawa główna do obciach , eksponaty może i fajne ale sposób prezentacji w starych gablotach, popękane szyby, zakurzone półki. Pan Krzysztof się nie popisał. No i ta manipulacja spotem tv, pokazali paradę z poprzednich lat. LIPNE LATO AGATOWE

 18. Dziennikarz z Bolesławca i mieszkańcy z Lwówka Śląskiego potwierdzają, że tegoroczne LLA, to nie to co kiedyś. Zamieniło się w festyn i jarmark. Ubogie bardzo to wszystko i jarmaczne. Ale bankiet musiał być bo to tradycja. Szkoda, że za pieniądze podatników bo innych chyba nie ma. Na scenie oficjele bo czują, że wybory blisko. Nawet szef Seniorów ale tych wybranych bo nie wszyscy się do niego przyznają musiał pozować do zdjęć. Co i ile się przyczynił do LLA nie wiadomo. Ale przy wyborach może być przydatny. Jednym słowem kompromitacja panie prezesie.

 19. Niektórzy sprzedawcy patrzą tylko jak wydoić ludzi. Gofr z cukrem pudrem 10 zł, z bitą śmietaną 20 zł. Ludzi już pogrzało, nie wiedzą ile wołać. Cen nie wywieszają celowo co niektórzy, a potem niespodzianka. Świństwo i zdzierstwo. Wstydu nie macie

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here