Kwarantanna po powrocie z zagranicy

6
3267

Każdy, kto wrócił do Polski z zagranicy i ma obowiązek spędzenia dwóch tygodni w domu na obowiązkowej kwarantannie może dostać zasiłek z funduszu chorobowego. Żeby dostać wypłatę trzeba – w terminie 3 dni roboczych od dnia zakończenia kwarantanny – złożyć specjalne oświadczenie.

Osoba, która przekracza granicę państwową, ma obowiązek odbycia obowiązkowej kwarantanny, która trwa 14 dni. Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia taka osoba może ubiegać się o świadczenia z tytułu choroby.

– Wiele problemów osobom, które wróciły po zamknięciu granic do kraju sprawiał brak jakiegokolwiek zaświadczenia, które potwierdzałoby fakt przekroczenia granicy i konieczności odbycia kwarantanny. Sytuacja tych osób jest już jasna – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Także te osoby maja oczywiście prawo do zasiłku za czas kwarantanny, aby go dostać wystarczy w złożyć specjalne oświadczenie w terminie 3 dni roboczych od dnia zakończenia kwarantanny. Wzór oświadczenia jest dostępny na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – wyjaśnia rzeczniczka.

Takie oświadczenie pracownik lub zleceniobiorca składa bezpośrednio do swojego płatnika składek, czyli pracodawcy lub zleceniodawcy.
– Tylko osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą i osoby z nimi współpracujące składają oświadczenie w ZUS. Oczywiście najłatwiej zrobić to elektronicznie za pośrednictwem PUE. Przypominam jednak, że aby dostać wypłatę trzeba mieć ubezpieczenie chorobowe, które dla samozatrudnionych i osób na umowach zlecenia jest dobrowolne – dodaje Kowalska-Matis.

Zasada jest taka, że jeśli zasiłek chorobowy wypłaca ZUS, płatnik składek (pracodawca) w ciągu siedmiu dni przekazuje oświadczenie ubezpieczonego (swojego pracownika) do ZUS. Może to zrobić korzystając z pośrednictwa Platformy Usług Elektronicznych (PUE).

Płatnik składek, który wypłaca zasiłki lub ZUS może wystąpić do Państwowej Inspekcji Sanitarnej w celu weryfikacji danych zawartych w oświadczeniu.

Należy pamiętać, że jeśli państwowy inspektor sanitarny zdecyduje o skróceniu lub zwolnieniu osoby, która odbywa kwarantannę z obowiązku jej odbywania, osoba ta powinna o tym poinformować wypłacającego świadczenie chorobowe (np. pracodawcę, zleceniodawcę albo ZUS).

Osoby, które powracają z zagranicy i są objęte obowiązkową kwarantanną nabywają prawo do świadczenia chorobowego na ogólnych zasadach. W tej sytuacji zleceniobiorcy oraz przedsiębiorcy muszą mieć opłaconą składkę chorobową, która jest dobrowolna.

 

Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku

6 KOMENTARZE

  1. A jak to się ma do pracownika, który ma niemiecką umowę o pracę. I jak to jest z kwarantanną . Bo jedni mówią że jak masz umowę na czas nieokreślony w Niemczech to bierzesz od pracodawcy zaświadczenie pokazujesz na granicy i nie musisz odbywać kwarantanny. A sanepid mówi że każdy odbywa kwarantanne. Można o wyjaśnienie tej sprawy?

  2. teraz to się już wyjaśniło,jak posiadasz zaświadczenie od pracodawcy ,to nie podlegasz kwarantannie,no chyba ,że tak jak ja trafisz na niedouczonego.Jestem kierowcą zawodowym i w piątek jeden taki nałożył na mnie kwarantannę.Siedzę teraz w domu,sanepid nie może uchylić kwarantanny bo została nałożona wbrew prawu,a straż graniczna odbija piłeczkę bo jedynym organem uchylającym bądż skracającym według rozporządzenia jest sanepid.Ogólnie burdel,najlepsze jest to ,że nikt nie wyda ci żadnego dokumentu że jesteś na kwarantannie,bo jest to kwarantanna z urzędu,właśnie w poniedziałek straciłem pracę z tego powodu.Nie pojawiłem się w pracy,i nie mam usprawiedliwienia

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj