Kto zostanie dyrektorem „Jedynki”?

44
4019

Tylko jeden kandydat przystąpił do konkursu na dyrektora szkoły podstawowej nr 1 i nie był to obecny dyrektor, który na tym stanowisku zasiada od siedemnastu lat. Komisja Konkursowa nie była jednomyślna.

 

Na nowym dyrektorze placówki oświatowej spoczywa wiele obowiązków, zarówno tych związanych z zarządzaniem szkołą, oddziałem przedszkolnym, jak i tych dotyczących spraw kadrowych. Dobry dyrektor, to nie tylko dobry administrator, ale także lider potrafiący wyznaczać kierunki i motywować zespół do pracy.

Obecnie dyrektorzy szkół powoływani są na pięcioletnią kadencję w wyniku konkursu. W komisji konkursowej zasiadają przedstawiciele samorządu, kuratorium oświaty, związków zawodowych, rady rodziców i rady pedagogicznej. To ta komisja ocenia zaprezentowany przez kandydata na dyrektora plan pracy i rozwoju szkoły na najbliższe lata.

Taki Konkursu na stanowisko Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Lwówku Śląskim zarządzeniem burmistrza ogłoszony został w dniu 9 maja 2024 roku. Kilka dni później poznaliśmy członków Komisji Konkursowej, w skład której weszli:

 • Robert Szawłowski – przedstawiciel organu prowadzącego – Gminy i Miasta Lwówek Śląski – przewodniczący komisji,
 • Justyna Wrzesińska – przedstawiciel organu prowadzącego – Gminy i Miasta Lwówek Śląski – członek komisji,
 • Grzegorz Ślusarczyk – przedstawiciel organu stanowiącego – Rady Miejskiej w Lwówku Śląskim – członek komisji,
 • Ewa Szkałuba – przedstawiciel organu nadzorującego – Kuratorium Oświaty we Wrocławiu – członek komisji,
 • Bożena Browarczyk – przedstawiciel organu nadzorującego – Kuratorium Oświaty we Wrocławiu – członek komisji,
 • Jacek Miklasiński – przedstawiciel organu nadzorującego – Kuratorium Oświaty we Wrocławiu – członek komisji,
 • Agnieszka Puchalska-Szawłowska – przedstawiciel Rady Pedagogicznej – Szkoły Podstawowej nr 1 w Lwówku Śląskim – członek komisji,
 • Alicja Skrzydłowska – przedstawiciel Rady Pedagogicznej – Szkoły Podstawowej nr 1 w Lwówku Śląskim – członek komisji,
 • Marta Trościanko – przedstawiciel Rady Rodziców – Szkoły Podstawowej nr 1 w Lwówku Śląskim – członek komisji,
 • Wojciech Pender – przedstawiciel Rady Rodziców – Szkoły Podstawowej nr 1 w Lwówku Śląskim – członek komisji,
 • Teresa Wachal – przedstawiciel związku zawodowego – Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Lwówku Śląskim – członek komisji,
 • Andrzej Kredkowski – przedstawiciel Regionu Jeleniogórskiego NSZZ „Solidarność” – członek komisji

W odpowiedzi na ogłoszenie o konkursie, w wyznaczonym terminie wpłynęła tylko jedna oferta i nie była to oferta złożona przez obecnego dyrektora, Pan Robert Primke, który „Jedynką” kieruje od siedemnastu lat.

Jak w rozmowie z Lwówecki.info przyznaje Burmistrz Lwówka Śląskiego swoją kandydaturę na nowego dyrektora szkoły wysunął Pan Tomasz Przybyło, który w swojej zawodowej karierze był nauczycielem geografii i podstaw przedsiębiorczości w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lwówku Śląskim. Pełnił także funkcję Zastępcy Dyrektora ZSOiZ. Nie uzyskał on jednak większości głosów Komisji Konkursowej.

W tej sytuacji przed Burmistrzem twardy orzech do zgryzienia. Może on oczywiście ogłosić nowy konkurs, może na 10 miesięcy powołać jakiegoś nauczyciela jako pełniącego obowiązki dyrektora, albo na okres od roku do pięciu lat samodzielnie powołać kogokolwiek – oczywiście z zaznaczeniem, iż osoba ta musi spełniać szereg wymagań.

Jaką decyzję podejmie Burmistrz Dawid Kobiałka? Kto powinien zostać dyrektorem “Jedynki”?

Szkoła Podstawowa Nr 1 w Lwówku Śląskim

44 KOMENTARZE

 1. Panie Burmistrzu, skoro rodzice przeciw, nauczyciele przeciw, kuratorium przeciw, no to chyba cos jest na rzeczy? Bycie zastępcą ponad 10 lat temu w szkole średniej nie ma nic wspólnego z byciem dyrektorem podstawówki i do tego po reformie szkolnictwa. Dawne liceum brało dzieci po gimnazjum na 3 lata. Dajmy spokój z menagerem szkoła ma mieć doświadczonego pedagoga jako dyreklora

  • “Nie uzyskał on jednak większości głosów Komisji Konkursowej”
   szkoda że nie wiemy jaka to większość na 12 osób w komisji ale widać minimum 7 osób było przeciw o ile nie więcej. Jedna rzecz pozostaje faktem musi być inny kandydat

   • Jak głosowała komisja? Uprzedzam, że to tylko domysły.
    Kto był na ” Nie”:
    -nauczyciele i rodzice – 4 głosy.
    – Pani Justyna- syn pracuje w Sp1,
    – Pan Andrzej- mógł być przeciw, bo żona tam pracuje. Chociaż z drugiej strony kandydat na dyr. to ziomek z PiS.
    W sumie to inni też mogli być przeciwni.

 2. Z całym szacunkiem dla kandydata związanego z Prawem i Sprawiedliwością z ostatnich wyborów do rady powiatu ale nigdy pan nie pracował w szkole podstawowej a w ogólniaku pracował pan kilkanaście lat temu. Dziękujemy za ofertę ale nie.

 3. Obecny Pan Dyrektor mógłby dalej pełnić swoją funkcję gdyby nie to, że z pewnymi problemami (zwłaszcza z jednym problemem) został zupełnie sam. Jeśli ktoś nie rozwiąże skutecznie tego problemu, to niebawem inni nauczyciele też podziękują za pracę w tej szkole. Najgorszee jest jednak to, że przez nieudolność systemu cierpią dzieci.

  • Pamiętajmy, że Dyrektorem szkoły może być również osoba niebędąca nauczycielem. Na stanowisko dyrektora powołuje ją organ prowadzący. Do powołania dyrektora – menedżera wymagana jest opinia organu nadzoru pedagogicznego. Nie jest ona jednak wiążąca (art. 62 ust. 2 Prawa oświatowego).

   Stosunek pracy z dyrektorem niebędącym nauczycielem zawiera szkoła reprezentowana przez organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego, w tym wypadku burmistrza

   Zgodnie z art. 7 Prawa oświatowego status prawny pracowników niebędących nauczycielami, zatrudnionych w szkołach i placówkach samorządowych przepisy o pracownikach samorządowych. Oznacza to, że dyrektor niebędący nauczycielem jest pracownikiem samorządowym.

   Menedżer nie może sprawować nadzoru pedagogicznego. W przypadku powołania takiej osoby na stanowisko dyrektora nadzór pedagogiczny sprawuje nauczyciel zajmujący inne stanowisko kierownicze (art. 62 ust. 3 Prawa oświatowego).

 4. A co ma Solidarność do dyrektora szkoły . Niech ten członek komisji zajmie się czymś a nie tylko bije pianę bo jeszcze nic nie załatwił a pcha się wszedzie

 5. Tu się nie ma co zastanawiać , głosy sprzeciwu są oczywiste . Znałeś po/ dyrektora i szukać dorego kandydata który będzie odpowiadał nauczycielom i radzie rodziców

 6. Nie dziwię się panu Primie, że zrezygnował. Bycie dyrektorem szkoły z takim obciążeniem obowiązków i odpowiedzialności, za “śmieszne” pieniądze. Trzeba być chyba kamikadze…

 7. Ludzie pierwsze co to ta pseudo komisja do zmiany ludzie którzy są tam podani to podjęli decyzję czy lubią gościa i będzie kolesiostwo czy nie w takim Lwówku gdzie większość się zna to jest wybór czy osobę lubimy czy Nie

  • …i że troje przedstawicieli wrocławskiego kuratorium przyjechało na wieś dla uprawiania kolesiostwa 😀 😀 😀 no chyba cię obserwatorze fantazja poniosła 😀
   Fajnie by było, gdyby zostały podane do publicznej wiadomości ostateczne wyniki głosowania komisji – może rzuciłoby to światło na ocenę kandydatury pana Pe

 8. No fajnie się dzieje. Już nie ma osób merytorycznych, z pasją, prezencją i polotem. Pan kandydat wie, że go nigdzie nie chcą. Wszędzie mu drzwi przed nosem zamykają a prze na siłę…no i po co? Dzieciakom potrzeba kogoś z ikra, kogoś kto trochę rozkreci ta szkole, kogoś kto wprowadzi trochę świeżości, kogoś kto zjedna nauczycieli, będzie otwarty na nowe pomysły, inicjatywy, na wyjście do ludzi, na zachecienie do zajęć pozalekcyjnych, na nocne oglądanie filmów w szkole to jest coś co zachęca, coś co powoduje, iż dzieciaki oderwać się od telefonów, nauczyciele zintegrują z młodzieżą, poznają ich od innej strony. Może wyjazdy na basen w ramach wf? Można połączyć godizne wychowawcza i wf i chociaż 1xw tygodniu pojechać na basen.
  Miło wspominam szkole, Dyrektora szczerepe, nauczycieli z lat 90, profesjonalnych z pasją, zajęcia pozalekcyjne…teraz nauczyciele też mają to coś w sobie ale potrzeba kogoś kto będzie im przychylny w realizacji ciekawych pomysłów.
  Miejmy nadzieję, że młody burmistrz pamięta Kandydata jako nauczyciela i…nie zrobi tego kolejnym pokoleniom. Miłego.

 9. wpis ze strony Dolnośląski Oddział Regionalny ARiMR o szkoleniu w Mirsku, w którym uczestniczyło 39 rolników z gminy Mirsk w 2023 r.

  …Tomasz Przybyło, Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Lwówku Śląskim zs. w Uboczu zaprezentował temat: „Zmiany w zasadach rejestrowania i znakowania zwierząt od 6 stycznia 2023 roku”.
  NA LICZNE PYTANIA HODOWCÓW ZWIERZĄT, dotyczące tych nowych zmian w zasadach rejestrowania i znakowania zwierząt ODPOWIADAŁA SYLWIA SOROCZYŃSKA, Główny Specjalista ds. Rejestracji Zwierząt w Biurze Powiatowym ARiMR w Lwówku Śląskim zs. w Uboczu.

 10. Szkoła w Płóczkach obsadzona nauczycielami z Niwnic od września dalsze zmiany . Zmiany na gorsze najlepszy nauczyciel w szkole zmienia placówkę po tylu latach . Dlaczego ?

  • Przedszkolanka to nie nauczyciel. Wlasnie radosc, ze ta baba juz nie bedzie róznić dzieci na gorsze lepsze, bogate biedne i robic plotek we wsi, a fermentu w tej szkole. Kto sie cieszy, ten milczy

   • Twierdzę, że komentarz napisany jest przez zawistnego nauczyciela z tej szkoły. Moje dzieci chodziły do oddziału przedszkolnego, a następne już nie pójdzie, ze względu na odejście najlepszego NAUCZYCIELA. Ale wcale nie dziwi mnie zmiana szkoły, gdyż zawiść i mobbing w tej placówce wyczuwa się na odległość.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here