Kto dostanie z Gminy pieniądze na ochronę zabytków?

9
1104

Burmistrz przedstawiła radnym projekt uchwały w sprawie udzielenia dotacji na prace przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków.

 

 

Podczas dzisiejszej sesji lwóweccy radni pochylą się nad projektem uchwały w sprawie udzielenia dotacji w 2023 roku z budżetu Gminy i Miasta Lwówek Śląski na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków.

„Mając na uwadze fakt, że w uchwale budżetowej nr LX/397/22 Rady Miejskiej w Lwówku Śląskim z dnia 29 grudnia 2022 r. w sprawie uchwalenia budżetu Gminy i Miasta Lwówek Śląski na rok 2023, zaplanowano dotacje celowe na dofinansowanie prac remontowych i konserwatorskich obiektów zabytkowych w wysokości 50.000,00 zł (słownie: pięćdziesiąt tysięcy złotych), Burmistrz zaproponował udzielenie dotacji na sfinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru w celu zachowania i zabezpieczenia” – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały przedłożonej radnym, zgodnie z którym:

 

 

 1. Udziela się dotacji Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Mikołaja i MB Śnieżnej w Kotliskach w wysokości 25.000,00 zł (słownie: dwadzieścia pięć tysięcy złotych i 00/100) z przeznaczeniem na prace naprawcze elewacji zewnętrznej oraz elewacji wieży Kościoła pw. Matki Boskiej Śnieżnej w Kotliskach.
 1. Udziela się dotacji Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Mikołaja i MB Śnieżnej w Kotliskach w wysokości 12.500,00 zł (słownie: dwanaście tysięcy pięćset złotych i 00/100) z przeznaczeniem na konserwację obrazu „Św. Mikołaj” w Kościele pw. Matki Boskiej Śnieżnej w Kotliskach.
 1. Udziela się dotacji Pani Iwonie Ławińskiej- Tarsa w wysokości 12.500,00 zł (słownie: dwanaście tysięcy pięćset złotych i 00/100) z przeznaczeniem na naprawę pokrycia dachu kościoła poewangelickiego przy ul. Malinowskiego w Lwówku Śląskim.

9 KOMENTARZE

 1. Pani Burmistrz to jest przegięcie pały, a co z kaplicą na cmentarzu ,brak toalety / toalety/ujęcie wody . Czy ma Pani odrobinę przyzwoitości dawać prywatnej osobie dofinansowanie?

 2. Czy można wiedzieć gdzie we Lwówku na ul. Malinowskiego jest Kościół poewangelicki. Z tego co wiem to jest wieża pozostałość po kościele. Więc nie wiem jakie dofinansowanie daje się dla jakieś pani na kościół. Coś mi tu nie pasuje. Chyba że się mylę i kościół poewangelicki jednak gdzieś na Malinowskiego jest

 3. Celowa zagrywka ze strony Urzędu Gminy żeby się nie połapać.Kościoła ewangelickiego juz niema od 1967 roku,został wysadzony.Ten rzekomy dach to pokrycie wieży,która była remontowana ok.2006-8 roku prawdopodobnie z budżetu gminy przed sprzedażą.To właściciel obiektu już sam powinien wystąpić do WKZabytków o dofinansowanie,ma możliwości prawne i pewnie finansowe też.

 4. Popieram komentarz dot. kaplicy cmentarnej. A co do kościoła ewangelickiego, no cóż układy , układziki. Sprzedając wieżę osobie prywatnej zapewniano iż będzie ona ciekawym obiektem dla turystów. A fak… ogrodzono, bez dostępu, bez tablicy informacyjnej o jak by nie było ciekawej budowli a w dodatku doklejono klockową zabudowę. Mleko się już rozlało i ciekaw jestem jakie będzie kolejne rozdawnictwo….

 5. Kaplica Hochbergów jest zabezpieczona dzięki inicjatywie Anity i Beaty Pysz,Roberta Zawadzkiego i kilku innym osobom.To oni utworzyli fundację odbudowy,pojechali do byłych (niemieckich) mieszkańców ówczesnego Lwówka i zbierali tam środki finansowe na remont,(tak w skrócie).Co to znaczy mleko się rozlało,to ma się dalej rozlewać? Od tego żeby mleko się nie rozlewało są NIK,CBA itp organy szanowny Mieszkańcu.

  • ale się uśmiałem bo koszt wykonania zadania 98.800 zł pokrył Urząd Gminy i Miasta Lwówek Śląski plus darowizna przekazana przez Geschichtsverein Kreis Löwenberg Schlesien e. V. w wysokości 3.700 euro.

 6. do Anonima… czytaj z uwagą komentarze i dopiero siadaj do pisania. Jezeli chodzi o NIK, CBA, to wierzysz ze to jeszcze w słusznych sprawach funkcjonuje, mam duże wątpliwości.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here