Ksiądz Łukasz Langenfeld proboszczem w krzeszowskim sanktuarium.

3
1681
fot.: FB ksiądz Łukasz Langenfeld

Pełniący niegdyś posługę m.in. w parafii pw. św. Mikołaja we Wleniu, parafii pw. św. Maternusa Biskupa i Męczennika w Lubomierzu, parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Jakuba w Lubaniu, ksiądz Łukasz Langenfeld został proboszczem w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie.

 

Informacja o mianowaniu księdza Łukasza proboszczem parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krzeszowie ukazała się na stronie parafii, w której aktualnie pełni posługę.

Łukasz Langenfeld urodził się dnia 20 kwietnia 1980 r. w Lubinie. Po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy, ukończył studia filozoficzno- teologiczne w Legnicy oraz na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, gdzie zdobył tytuł magistra, a następnie doktora teologii w zakresie historii Kościoła. Ukończył studia podyplomowe w zakresie Zarządzania w biznesie oraz studia podyplomowe w zakresie Edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną (oligofrenopedagogika).

Dnia 20 maja 2006 r. przyjął w katedrze legnickiej święcenia kapłańskie z rąk bpa Stefana Cichego.

Posługiwał w dwóch zgorzeleckich parafiach (pw. św. Jadwigi Śląskiej oraz pw. św. Bonifacego). Na terenie dekanatu Zgorzelec zajmował się ministrantami oraz dziećmi i młodzieżą, a także posługiwał wśród polonii zamieszkującej Goerlitz. W Zgorzelcu uczył też katechezy w trzech szkołach ponadgimnazjalnych (Zespół Szkół Zawodowych im. Bohaterów II Armii Wojska Polskiego, Zespół Szkół Zawodowych i Licealnych oraz Liceum Ogólnokształcące im. Braci Śniadeckich) oraz pracował w Telewizji Kablowej „Tomków”.

Następnie pracował w parafii pw. św. Mikołaja Biskupa we Wleniu, koło Jeleniej Góry, gdzie posługiwał jako wikariusz, kapelan Ośrodka Rehabilitacyjno-Opiekuńczego oraz Domu Pomocy Społecznej; był także reprezentantem Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Katechizował w miejscowym Zespole Szkół im. św. Jadwigi Śląskiej. W 2007 r.

W latach 2012 – 2018 r. pracował jako wikariusz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Jakuba w Lubaniu, gdzie zainicjował m.in. generalny remont kościoła, który rozpoczęto pod koniec 2017 roku.

W Lubaniu pełnił także funkcję katechety w miejscowym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Adama Mickiewicza oraz kapelana Szpitala i Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej – Łużyckie Centrum Medyczne.

W latach 2018 – 2020 był wikariuszem w parafii pw. św. Maternusa Biskupa i Męczennika w Lubomierzu oraz katechetą w miejscowej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II oraz w tamtejszym Liceum Ogólnokształcącym im. Aleksandra Kamińskiego.

Od dnia 30.06.2020 do dnia 03.06.2024 r. jest proboszczem parafii pw. Matki Bożej Anielskiej w Nowej Wsi Grodziskiej. W latach 2022- 2024 uczył katechezy w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II w Złotoryi.

Dnia 24 maja 2024 r. został mianowany proboszczem parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krzeszowie, kustoszem tamtejszych sanktuariów diecezjalnych pw. Matki Bożej Łaskawej oraz pw. św. Józefa, a także prezesem Fundacji Europejska Perła Baroku. 

Ksiądz Łukasz do nowej parafii ma przejść w dniu 3 czerwca. Zastąpi ks. Mariana Kopko, który od 16 lat pełnił posługę proboszcza i kustosza krzeszowskiego sanktuarium.

-/Na podstawie informacji z parafii pw. Matki Bożej Anielskiej w Nowej Wsi Grodziskiej/-

3 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here