Koronawirus uderzył w rynek pracy. Odczuwamy to także w powiecie lwóweckim

0
802

Coraz bardziej dotkliwie odczuwamy wpływ epidemii koronawirusa i związanych z nią obostrzeń na gospodarkę. Mimo, iż nasz rząd już w znaczymy stopniu poluzował zakazy, to trwające niemal dwa miesiące kontrole graniczne, obowiązkowe kwarantanny, czerwone światło dla wielu branż czy spowolnienie w inwestycjach rządowych i samorządowych dziś odbija się na rynku pracy. Wpływ na bezrobocie ma także zwykła ludzka obawa przed wyjazdami zagranicznymi w celach zarobkowych.

 

Bezrobocie w powiecie lwóweckim.

W 2013 roku bezrobocie w powiecie lwóweckim było na poziomie pomiędzy 24,9 procent a 27 procent wynika ze statystyk Powiatowego Urzędu Pracy. Zatem co czwarty mieszkaniec był bezrobotny. Wówczas chyba każdy z nas miał w rodzinie, bądź wśród znajomych osoby bez pracy.

Od tamtej pory sytuacja z każdym rokiem ulegała poprawie. Rok 2014 rozpoczął się od bezrobocie 26,4 procent bezrobocia a zakończył na 22,6 procent. Styczeń kolejnego roku przynosi oficjalne bezrobocie 22,8 procent a rok zamykamy stopą bezrobocia już poniżej dwudziestu procent. W roku 2016 stopa bezrobocia w powiecie lwóweckim spada poniżej 17 procent, w 2017 już poniżej 13 procent a w 2018 odejmujemy kolejny punkt procentowy. W 2019 roku stopa bezrobocia w powiecie lwóweckim nadal spadała od 12,5 procent w styczniu do 11 procent w grudniu.

Wiosenna odwilż na rynku pracy

Wraz z nadejściem wiosny w urzędzie pracy malała liczba osób zarejestrowanych jako bezrobotni. To głównie wynik ożywienia w rolnictwie i ogrodnictwie – tak w kraju, ale również i za naszymi granicami.

Czy rośnie bezrobocie w powiecie?

Z najnowszych danych Powiatowego Urzędu Pracy w Lwówku Śląskim wywnioskować można, iż w tym roku stopa bezrobocia jeszcze znacząco nie wzrosła, ale…, ale co było regułą do tej pory, w tym roku niestety bezrobocie nie spadła. Tegoroczna wiosna nie przyniosła spodziewanej „odwilży”.

W styczniu 2020 roku w urzędzie pracy zarejestrowanych było 1540 osób, miesiąc później było 1498, w marcu liczba ta spadła do 1485 osób, żeby w kwietniu nieco wzrosnąć. Z danych za ubiegły miesiąc wynika, iż osób zarejestrowanych było 1541.

Zauważalny jest już tu brak sezonowego odpływu bezrobotnych, który z pewnością jest związany z epidemią koronawirusa. Jak ta sytuacja będzie kształtowała się dalej, tu opinie ekspertów są jak zwykle podzielone. Jedni przewidują, iż bezrobocie będzie nieznacznie rosło, inni, iż będzie mocno wzrastało.

Jaka będzie rzeczywistość? Jak bardzo odczujemy skutki w powiecie lwóweckim?

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here