#Koronawirus: Sytuacja w powiecie lwóweckim

3
3752

Liczba osób zakażonych koronawirusem na świecie przekroczyła już 470 tysiące. Liczba zmarłych przekracza 21,3 tysiąca. Dobra wiadomość jest taka, iż liczba osób, które wyzdrowiały wynosi ponad 114 tysięcy wynika z aktualnych danych serwisu worldometers.info.

W Polsce z danych z wczorajszego wieczora wynika, iż w sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 1051/14 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe). Dobrą wiadomością podawaną przez serwis worldometers.info jest ta o 7 osobach, które wyzdrowiały.

https://twitter.com/MZ_GOV_PL/status/1242864260381839360?s=20

Jak informuje Wojewoda Dolnośląski na terenie województwa dolnośląskiego w środowy wieczór było 150 potwierdzonych przypadków zachorowania na wirusa SARS – CoV-2, w tym pięć osób zmarłych.

Dane dla województwa dolnośląskiego z godz. 19:11 dnia 25.03.2020 r

  • liczba osób objętych kwarantanna lub izolacja – 4114,
  • liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym – 2949,
  • liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie zachorowania na 2019-nCoV – 248.

Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

  • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
  • wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

czytaj: Co wolno w związku z nowymi obostrzeniami?

Ważną kwestią, o którą pytało wiele osób jest możliwość wychodzenia na spacery, czy uprawiania sportu. Kancelaria Premiera potwierdza, iż jak najbardziej można wychodzić na spacery, ale przy zachowaniu najwyższej ostrożności w kontaktach z innymi osobami.

W Jeleniej Górze warunkach kwarantanny w mieście pozostają 63 osoby (w mieście i powiecie razem 132 + 160 w nadzorze epidemicznym).

Na ciekawą kwestię dotyczącą zagrożenia związanego z rozprzestrzenianiem się koronawirusa zwracają jeleniogórskie władze, które dostrzegają, iż przedłużający się okres zagrożenia epidemicznego ujawnia wiele problemów, pozornie błahych, a koniecznych do rozwiązania systemowego, choćby tak drobnych jak odbiór śmieci z mieszkań objętych kwarantanną. Zgodnie z wytycznymi sanepid odpadki z takich mieszkań nie mogą być wynoszone przez lokatorów, muszą się tym zająć osoby z zewnątrz, a lokator powinien ograniczyć się tylko do wystawienia worka przed próg. Tyle, że ktokolwiek miałby się tym zająć musi przystąpić do takiej pracy ubrany w odzież ochroną, z maseczkami, rękawiczkami jednorazowego użytku, itp., w dodatku włożyć worek z odpadkami do innego worka, przyniesionego ze sobą, który nie jest w najmniejszym stopniu obciążony wirusem.

W Powiecie Lubańskim wg informacji przekazanych nam przez PSSE w Lubaniu w czwartek 26 marca o godzinie 07.45, 4 osoby są zarażone koronawirusem. 1 z tych osób przebywa w szpitalu w Bolesławcu, a 3 przebywają w izolacji domowej pod nadzorem służb sanitarnych w Lubaniu i są to mieszkańcy: Leśnej – 2, Olszyny – 1, Świeradowa Zdroju – 1.

Dziś kilka minut po godzinie 9 Ministerstwo Zdrowia poinformowało, iż w sumie w kraju liczba osób zakażonych koronawirusem wynosi już 1085. 15 osób zmarło.

W powiecie lwóweckim sytuacja jest równie dynamiczna, jak w województwie, czy w kraju, Z jednej strony pojawiają się nowe przypadki osób objętych nadzorem, czy kwarantanną a z drugiej strony kolejne osoby wychodzą spod nadzoru Sanepidu. Dziś rano Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Lwówku Śląskim potwierdziła, iż na dzień dzisiejszy mamy 8 osób objętych kwarantanną, 37 osób objętych nadzorem epidemiologicznym oraz trzy osoby hospitalizowane, które oczekują na wyniki testów.

Na terenie powiatu lwóweckiego mamy jeden potwierdzony przypadek zachorowania na koronawirusa. Chorą jest kobieta, która jest w stanie dobrym i przebywa w domowej izolacji.

3 KOMENTARZE

  1. A ja pytam kiedy zaczną się kontrole w rejonie wiejskich sklepów tam teraz jest życie wiejskie niby po zakupy a wszyscy stoją i gadają aż strach naprawdę iść po pilne zakupy.

  2. No właśnie ale to stoją te same pijaczki które ciągną zimne piwo przy -20 stopniach tak więc żaden wirus im nie straszny ale bez żartów to jest prawda co pisze wyżej rolnik.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here