Komisja wojewody nie oszacowała strat popowodziowych! Wiemy, kto zawalił

4
1515

W dwóch gminach powiatu lwóweckiego specjalna komisja wojewody nie była w stanie sporządzić protokołów szkód. Zobacz, dlaczego?

 

 

W lipcu i sierpniu nad powiatem lwóweckim kilkukrotnie doszło do podtopień spowodowanych ulewnymi deszczami i wezbraniami lokalnych potoków. Skutki działań natury okazały się poważne. Zalane domy, piwnice, garaże, zniszczone samochody, które silny nurt wezbranej wody porywał sprzed domów, zniszczone ogrody, przydomowe place zabaw, … To straty, które ponieśli zwykli mieszkańcy. Od strat nie uchroniły się także samorządy.

Ulewne deszcze przeszły nad gminami: Lwówek Śląski, Lubomierz i Wleń. To w ich wyniku zniszczone zostały drogi, mostki, przepusty …

Z pomocą w usuwaniu skutków klęski miał przyjść pan Wojewoda, który jak niejednokrotnie słyszeliśmy od samorządowców, miał przysłać komisję do oszacowania strat i wspomóc samorządy dotacją w zakresie usuwania skutków klęsk żywiołowych. I jak się okazuje Wojewoda specjalną komisję przysłał, jednak ta z dwóch gmin powiatu lwóweckiego odjechała z przysłowiowym „kwitkiem”. Z tłumaczeń, jakie otrzymaliśmy z biura prasowego Wojewody Dolnośląskiego jasno wynika, że zawalili nasi urzędnicy.

Redakcja Lwówecki.info ustaliła, iż w dniu 18.10.2021 roku Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego wystąpił do samorządów, w których wystąpiły szkody i gdzie skompletowano dokumentację (protokoły komisji wojewódzkiej wraz z kosztorysami) z mailem następującej treści:

Dzień dobry, w związku z planowanym podjęciem próby wystąpienia z wnioskiem/wnioskami do MSWiA, w sprawie realizacji zadań z zakresu zwalczania skutków klęsk żywiołowych w roku 2021, prosimy o informację czy Państwa jednostka do końca roku 2021 jest w stanie zrealizować i rozliczyć potencjalną dotację – w zakresie szkód powstałych w roku bieżącym (2021).

Proszę o ostrożną ocenę zadań ujętych w Protokole Komisji Wojewódzkiej pod kątem czasu. Oczywistym jest, że nie będzie możliwości przedłużenia terminu realizacji zadania na przyszły rok. Jeżeli zadanie nie zostanie zrealizowane do końca 2021 roku jednostka będzie musiała w całości zwrócić przyznaną dotację. (…).”.

Mail takiej treści trafił m.in. do Gminy Lubomierz, która wcześniej przekazała wrocławskim urzędnikom komplet dokumentów dotyczących strat popowodziowych. Jej władze z uwagi na wyjątkowo krótki czas nie zdecydowały się jednak na ryzyko rozpoczęcia inwestycji poprzedzonych przetargami i zakończonej pełnym rozliczeniem.

Gmina Lubomierz nie podjęła ryzyka wykonania zadań w tak krótkim czasie (do końca roku).”. – dowiadujemy się w biurze prasowym Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu – „Kolejne wystąpienie z wnioskiem/wnioskami do MSWiA, w sprawie realizacji zadań z zakresu zwalczania skutków klęsk żywiołowych będzie miało miejsce na początku kolejnego roku budżetowego. Oczywiście dotyczy to jednostek gdzie zgromadzono pełną dokumentację (protokoły komisji wojewódzkiej wraz z kosztorysami).”. – dodają wrocławscy urzędnicy.

Zatem władze Lubomierza już na początku nowego roku będą mogli przystępować działań związanych z usuwaniem skutków lipcowych i sierpniowych powodzi.

Takiego komfortu nie mają władze z Gminy Lwówek Śląski i Gminy Wleń.

W przypadku Gmin w Lwówku Śl. oraz Wleń dokumentacja nie była kompletna, co uniemożliwiło weryfikację strat przez komisją wojewódzką a w jej następstwie sporządzenia protokołów.”. – czytamy w odpowiedzi na nasze pytania z DUW.

To wymowne zdanie może być potraktowane, jako wizytówka pracy burmistrzów i urzędników z Wlenia i Lwówka Śląskiego.

Oprócz szkód spowodowanych na terenie gmin te wystąpiły także na terenie Powiatu Lwóweckiego. Wrocławscy urzędnicy dwukrotnie, raz w sierpniu i raz we wrześniu weryfikowali szkody Powiatu.

Dokumentacja dotycząca strat poniesionych przez Powiat Lwówecki była kilkakrotnie poprawiana.”. – tłumaczy Paweł Bednarz p.o. Kierownika Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu, który wspomina, iż Dolnośląski Urząd Wojewódzki aktualnie czeka na ostateczną akceptację kosztorysów uznanych obiektów, przez ich kosztorysanta, co ma pozwolić na stworzenie protokołu Komisji Wojewódzkiej.

„Cały czas jesteśmy w kontakcie z Powiatem Lwóweckim. Ostatnią rozmowę telefoniczną z Jednostką pracownik przeprowadził 05.11.2021 r.” – dodaje szef WBiZK DUW.

Zwrócić należy uwagę, że Wojewoda (Urząd) jest pośrednikiem w sprawie, a ostateczną decyzję dotyczącą udzielenia dotacji z zakresu usuwania skutków klęsk żywiołowych podejmuje MSWiA oraz Ministerstwo Finansów. Środki pochodzą z rezerwy specjalnej utworzonej na te cele.

4 KOMENTARZE

  1. Cóż w tym dziwnego‍♂️‍♂️Burmistrz Lwówka śląskiego najlepiej wychodzi w tv odnośnie sytuacji mieszkaniowych pewnych osób , gdzie nic Ją to nie obchodzi tak mówi włodarz miasta
    Burmistrz Wlenia ma sztab ludzi i brygadę remontową od wszystkiego i takich spraw nie potrafił załatwić ot i cała prawda o umiejętnościach i przydatności urzędniczej ???? Czy nie????

  2. aktorka teraz wystepuje w telewizji co ja obchodza powodziane powina sprzedawac plody rolne bo to jej wuchodzilo nie najgorzej wywiezc ja na taczce bo to wszystko jest karygodne

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj