Kolejny etap znoszenia ograniczeń. Co z fryzjerami, restauracjami i szkołami?

5
1407
fot.: Twitter KPRM

Dzisiaj, 13 maja br., odbyła się konferencja prasowa Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowa Łukasza Szumowskiego oraz ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego, podczas której usłyszeliśmy szczegóły kolejnego etapu znoszenia ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa.

 

Drugi etap znoszenia ograniczeń przyniósł otwarte sklepy w centrach handlowych i miejsca noclegowe, wznowiona działalność instytucji kultury i rehabilitacji, czy możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli.

Trzeci etap znoszenia obostrzeń.

Na te informacje czekaliśmy od dawna. Wszyscy spodziewali się, iż znowu będziemy mogli korzystać z restauracji, usług fryzjerów, gabinetów kosmetycznych. Kontrowersje budziła decyzja związana z powrotem dzieci do szkoły. Tu zdania były mocno podzielone.

Od 18 maja będą mogły funkcjonować zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. Otwarte zostają restauracje i bary. Od poniedziałku rząd daje możliwość do funkcjonowania szkół wyższych

Od 18. maja będą mogły funkcjonować zakłady fryzjerskie i kosmetyczne w rygorze sanitarnym, o którym mówimy np. umawianie się na konkretne godziny, a nie gromadzenie się w zakładach.

Częściowo otwieramy również lokale gastronomiczne, restauracje, bary, kawiarnie, ale też z utrzymaniem tego reżimu. Zachęcamy do otwierania ogródków tam, gdzie się da.

Od 18 maja także zmienione będą reguły funkcjonowania transportu publicznego. Do tej pory było to co drugie miejsce siedzące, teraz to 30% miejsc siedzących i stojących.

Zmiany dotkną również edukacji – od poniedziałku umożliwiamy prowadzenie zajęć praktycznych w szkołach policealnych. Również szersza możliwość korzystania z otwartych miejsc uprawiania sportu – stadionów, boisk, orlików.

Chcemy umożliwić organizowanie prób, ćwiczeń, indywidualnych zajęć uczelni muzycznych i artystycznych. Te zmiany będą obowiązywały od 18 maja.

Od 18 maja wraca możliwość uprawiania sportu na otwartej infrastrukturze

 

Szkoły od 25 maja

Od 25 maja w klasach 1-3 szkół podstawowych zostanie uruchomiona opieka nad dziećmi w formie zajęć opiekuńczo-wychowawczych. Możliwe będą również konsultacje z nauczycielami maturzystów i uczniów klas 8. Od 1 czerwca umożliwimy to wszystkim uczniom.

To rodzice, w przypadku dzieci i młodszej młodzieży decydują o tym, czy dziecko będzie posłane do szkoły. Podtrzymujemy dalej zasiłek opiekuńczy, żeby była możliwość wyboru.

 

Planowany kalendarz zmian w szkołach w kolejnych tygodniach – do wakacji

Od 25 maja br. przywracamy zajęcia opiekuńczo-wychowawcze z możliwością prowadzenia zajęć dydaktycznych dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Utrzymujemy obowiązek realizowania podstawy programowej. W zależności od sytuacji w danej szkole dyrektor zdecyduje czy będzie to kształcenie w formie stacjonarnej, czy z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Od 25 maja br. uczniowie klas VIII szkół podstawowych, w tym specjalnych, będą mieli możliwość korzystania z konsultacji na terenie szkoły ze wszystkich przedmiotów, w szczególności z tych przedmiotów, z których od 16 do18 czerwca będą zdawać egzamin ósmoklasisty. Wymiar tych konsultacji zostanie uzależniony od potrzeb ucznia, a także warunków szkoły. Konsultacje będą dobrowolne dla ucznia, natomiast dyrektor szkoły będzie zobowiązany je zorganizować, biorąc pod uwagę możliwości szkoły i potrzeby uczniów, w tym szczególnie z niepełnosprawnością. Apelujemy do samorządów, dyrektorów szkół, aby wesprzeć uczniów i w miarę potrzeb oraz możliwości zorganizować dla uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego indywidualne zajęcia.

Od 25 maja br. będą mogły ruszyć konsultacje szkolne dla absolwentów szkół, w tym specjalnych, którzy w tym roku przystąpią do egzaminu maturalnego. Apelujemy do dyrektorów szkół oraz nauczycieli, aby zorganizować takie spotkania, jeśli pojawi się taka potrzeba. Zależy nam, aby szczególnie wesprzeć uczniów z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego i w miarę możliwości i potrzeb zorganizować dla nich konsultacje indywidualne.

Od 1 czerwca br. uczniowie pozostałych klas ze szkół dla dzieci i młodzieży będą mieli możliwość korzystania z konsultacji ze wszystkich przedmiotów na terenie szkoły. Wymiar tych konsultacji zostanie uzależniony od potrzeb ucznia, a także warunków szkoły. Konsultacje będą dobrowolne dla ucznia, natomiast dyrektor szkoły będzie zobowiązany je zorganizować, biorąc pod uwagę możliwości szkoły.

W kolejnych tygodniach będziemy sukcesywnie wydawać stosowne rozporządzenia oraz przekazywać wytyczne sanitarne dotyczące organizacji zajęć w szkołach i placówkach oświatowych.

na żywo

 

5 KOMENTARZE

    • I co żal du.. pe Ci ściska Pisiorze ??? Nie pracują i nie odprowadzają podatków, dlatego że nie chcą tylko dlatego że państwo im nie pozwala!! A za 2 tyś to można opłaty uregulować a za co żyć??? Pomysl a potem zacznij się wypowiadać skoro nie masz zielonego pojecia

  1. Polacy wciąż umierają na zawał serca, nowotwory, niewydolność narządów wewnętrznych. W naszym kraju dziennie umiera 1100 osób.
    Z powodu COVID-19 pozostaje 1 proc. codziennych zejść śmiertelnych w Polsce, tj. mniej niż np na grypę. Gospodarka traci dziennie ok 7 mld zlotych. Przedsiębiorcy zaczna pracowac w podziemiu, przestaną placic ZUS-y i dawac umowy pracownikom, bo ich na to nie stać. A PiSiory wypłaca sobie kolejne premie a obywatelom rzuca ochlapy, wykoncza to państwo a wy dalej będziecie siedzieć w domu i sugerować kolejny miesiąc za opiekuńcze.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj