Katechetka każe wyrzucać kanapki z wędliną?

43
8882

“Korytarz szkolny to jedna wielka gazetka religijna, głównie o Janie Pawle II”. “Katechetka sprawdza w piątek dzieciom kanapki. Jeżeli są z mięsem, to lądują w śmietniku”. Skargi na temat szkolnych nieprawidłowości zbiera Fundacja Wolność od Religii, która jak zapewnia działa na rzecz realnego rozdziału kościoła od państwa oraz ochrony praw osób bezwyznaniowych.

 

W ostatnich dniach na łamach portalu O2.pl pojawił się artykuł dotyczący nieprawidłowości związanych z lekcjami religii w szkołach. Materiał oparty został o raport i zgłoszenia do Fundacji. Jedne z głównych skrzypiec grała w nim Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Lubomierzu.

To w tej szkole według zgłaszających życie podporządkowane jest uroczystościom religijnym. Jak donosi O2 występy dzieci z okazji rozpoczęcia roku czy Dnia Matki organizowane są w kościele a korytarz szkolny i duża część sal lekcyjnych to jedna wielka gazetka religijna, głównie o patronie szkoły, a poczet sztandarowy występuje w strojach stylizowanych na gwardię papieską. Jak wskazano w materiale, w ocenie zgłaszających katechetka ma być osobą ważniejszą od dyrektora.

Niemniej chyba największe oburzenie internautów wywołało stwierdzenie jednego z opiekunów, który wskazał, iż podczas lekcji religii, które odbywają się w piątki katecheta sprawdza, z czym dzieci mają kanapki i jeśli te są z wędliną lub mięsem, nakazuje wyrzucać je do śmieci.

Fundacja Wolność od Religii prowadzi specjalną mapę (nie)równości w szkole i równolegle z nią połączony formularz zgłoszeniowy. To tam każdy niezadowolony może napisać, co go oburza.

„Masz “okienko”, bo nie chodzisz na katechezę? Na początku roku szkoła organizuje mszę “dla wszystkich uczniów”? Mediów społecznościowych szkoły nie sposób odróżnić od gazetki parafialnej? Zgłoś nieprawidłowość, będzie widoczna na interaktywnej mapie.” – zapewnia Fundacja, która w celu pomocy zgłaszającym przygotowała już gotowe podpowiedzi zgłoszeń.

Poruszanie się po formularzu jest banalnie proste. Wybierasz województwo, powiat, gminę, szkołę i z gotowych typów zgłoszeń zaznaczasz te, które ci doskwierają, a wybór jest dość spory.

Fioletowa pinezka na mapie, to kategoria pn. „Nieprawidłowości w organizacji lekcji religii i etyki w szkołach i przedszkolach”, która ma siedem propozycji zgłoszeń, np.: „Wymuszanie od uczniów niezapisanych na religię obecności w szkole nawet, gdy jest to pierwsza lub ostatnia godzina lekcyjna”. Różowa pinezka, to kategoria pn. „Msze, rekolekcje, parareligijne imprezy szkolne np. apele z okazji dni papieskich”, w której wśród podpowiedzi jest ta dotycząca organizacji rekolekcji, „np. spowiedź w kantorku wuefisty”. Natomiast granatowa pinezka to kategoria pn.: „Przemoc symboliczna i wartości szkoły”, w której mamy do wyboru m.in. takie podpowiedzi: „Krzyże w salach i pomieszczeniach szkolnych”, „Jan Paweł II lub inny święty katolicki patronem szkoły”.

Do tego jest pole, w którym każdy może wpisać własny opis sytuacji w wybranej szkole. Co niezmiernie istotne, to wprawdzie w formularzu jest pole „imię i nazwisko”, jednak nikt nie weryfikuje w sieci, kto jak się podpisze. Ponadto Fundacja wskazuje w tym miejscu, iż imię i nazwisko są wyłącznie do wiadomości fundacji, a całe zgłoszenie pozostaje anonimowe.

Żeby znaleźć się na tej liście wystarczy, że szkoła ma imię patrona jednego ze świętych. W powiecie lwóweckim takich szkół nie brakuje: Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Jana Pawła II w Lwówku Śląskim, Zespół Szkół im. Św. Jadwigi Śląskiej we Wleniu, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Bł. ks. Alojsa Andrickiego w Rząsinach, ZSOiZ im. Jana Pawła II w Gryfowie Śląskim, Szkoła Podstawowa im. św. Floriana w Rębiszowie.

Jak się okazuje, na tej wirtualnej mapie zgłoszeń nieprawidłowości oprócz szkoły z Lubomierza, w której dokonano dwóch zgłoszeń, gdzie wskazano: nieprawidłowości w organizacji lekcji religii i etyki w szkołach i przedszkolach, zaznaczono punkt: msze, rekolekcje, parareligijne imprezy szkolne np. apele z okazji dni papieskich i punkt przemoc symboliczna i wartości szkoły swoje miejsce znalazły również inne placówki. Jedno zgłoszenie dotyczy Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów II Armii Wojska Polskiego w Mirsku, jedno Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Pobiednej, jedno podstawówki z Rząsin, jedno Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Matejki w Bolesławcu i aż sześć zgłoszeń Dolnośląskiego Zespołu Szkół w Biedrzychowicach.

Fundacja z pierwszego etapu badania ankietowego przeprowadzonego w ramach programu Równość w Szkole – działania na rzecz praw mniejszości bezwyznaniowej opracowała specjalny raport, w którym m.in. podsumowała zgłoszenia z całej Polski.

W ramach kategorii Nieprawidłowości w organizacji lekcji religii i etyki w szkołach i przedszkolach zdecydowanie najliczniej wskazywane były „okienka” spowodowane umieszczeniem katechezy między lekcjami obowiązkowymi (blisko 32% procent wszystkich wskazań w obrębie kategorii). Wymuszanie oświadczeń o nieuczęszczaniu na zajęcia religii od uczniów nigdy niezapisanych stanowiło lekko powyżej 19% zgłoszeń w obrębie danej kategorii, a trudności w dostępie do lekcji etyki i dyskryminujący sposób organizacji tych lekcji (np. etyki uczy katecheta, lekcje są w bardzo późnych godzinach poprzedzone “okienkiem”) stanowiły blisko 17% nieprawidłowości w ramach opisywanej kategorii. (…)

W kategorii Msze, rekolekcje, parareligijne imprezy szkolne np. apele z okazji dni papieskich najliczniejsze były zgłoszenia indoktrynujących lub wykluczających inicjatyw szkolnych (np. jasełka czy konkursy religijne z nagrodami, które wykluczają nieuczęszczających na katechezę uczniów z nagród typu “dzień bez pytania”) – lekko powyżej 42%. Zbliżone liczebnie były zgłoszenia wydarzeń w rodzaju mszy w ramach szkolnych uroczystości (np. rozpoczęcia roku szkolnego) “dla wszystkich uczniów”, rozpoczęcie roku szkolnego “jak ksiądz skończy mszę” – blisko 38% zgłoszeń z powyższej kategorii. Nieprawidłowości związane z organizacją rekolekcji (np. spowiedź w kantorku wuefisty, przerywanie ciągu lekcji, zmuszanie niezainteresowanych nauczycieli do opieki) stanowiły natomiast blisko 19% zgłoszeń w tej sekcji.

W kategorii Przemoc symboliczna i wartości szkoły zdecydowanie najwięcej zgłoszeń odnotowaliśmy w podkategorii krzyże w salach i pomieszczeniach szkolnych – blisko 60%. Zgłoszenia z podkategorii inne rodzaje przemocy symbolicznej (np. wystawy prac z konkursów religijnych na korytarzach szkolnych, pieśń religijna jako hymn szkoły) stanowiły blisko 29% w tej grupie nieprawidłowości. Najmniejszą pod kątem liczebności podkategorią były tu zgłoszenia szkół, gdzie Jan Paweł II lub inny święty katolicki jest patronem szkoły – 11,5%.

Rozmawialiśmy z dyrektorem Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Lubomierzu. Ten zapewnił nas, iż nikt z fundacji nie weryfikował u niego tych anonimowych zgłoszeń. Jednocześnie dyrektor nie chciał oficjalnie komentować całej sprawy.

Religia w szkole budzi coraz większe kontrowersje i z każdym rokiem słyszymy o słabnącym zainteresowaniu w udziale młodych ludzi w tych lekcjach. Trudno nie odnieść wrażenia, iż to pokłosie afer w Kościele oraz dużego zaangażowania Kościoła w życie polityczne w naszym kraju. Osobom niewierzącym trudno też z przychylnością patrzyć na szkoły, w których z każdej strony maja do czynienia z religijnymi symbolami i uroczystościami. I jak cieszyć może, że ta fundacja zbiera głosy niezadowolenia z całego kraju, tak smuci to, że przy tych anonimowych zgłoszeniach nie ma weryfikacji, stanowisk dyrekcji szkół, bo te z pewnością wiele byłyby w stanie wyjaśnić. Wszak trudno całkowicie wymazać z naszego życia, z historii Polski, historii Europy i świata religię i kościół. Ta była, jest i pewnie nadal będzie obecna w naszym życiu, przynajmniej do póki większość Polek i Polaków będzie deklarowała przywiązanie do wiary.

Jakie są Wasze doświadczenia z życia w szkole? Jak codzienność w szkołach odbierają Wasze dzieci i wnuki? Czy jesteście za całkowitym wykreśleniem religii i wszelkich symboli religijnych ze szkół, czy raczej za tym by nie popadać w skrajności i nauczać dzieci zgodnie z przykazaniami?


Stanowisko Dyrekcji Szkoły w Lubomierzu

43 KOMENTARZE

 1. No tak bo marnowanie jedzenia to przecież żadne grzech! W innych krajach z katolicyzmem zniesiono zakaz spożywania mięsa w piątek ale polscy chierarchowie chcieli być świętsi od papieża… I tak oto głupota i zabobon rodzi idiotyzm.
  Trzeba odjaniepawlić nasze miasta bo ręce odpadają. We Lwówku już szkoła jedna zmieniła patrona z besti z Wadowic na Dzieci Piastów.
  Teraz jeszcze ulicę zmienić nazwe i zakazać parad męszczyzn w sukienkach w około kościoła bo się rzygać chce w kwietniu i maju! Niech se wierzą w co chcą ale się nie obnoszą, od tego są kościoły i niech tam robią co chcą!

 2. A co to za katechetka pewnie stara panna odbiło Babinie myśli że jest święta a gdzie kurator napisać skargę wyleci z hukiem.Jeszcze trochę i przed szkołom zapłonie stos będzie palić cheretykow i czarownice

 3. Wyrzucanie kanapek jest niedopuszczalne. Jednak nie widzę nic złego w organizowaniu mszy na rozpoczecie czy zakonczenie roku szkolnego. W szkole mojego dziecka nikt nie zmusza do udziału w takiej mszy. Młodzież,która nie chodzi na religię,ma zapewniona opiekę. Należy przede wszystkim być dobry człowiekiem,a religia z pewnością w tym nie przeszkada.

 4. Czy ktoś weryfikuje te rzekome nieprawidłowości? Co to za instytucja, która na podstawie kilku anonimowych wpisów osądza szkoły? Tytuł artykułu idealnie wpisuje się we współczesną pogoń za tanią sensacją. Teraz wielu będzie bezmyślnie ekscytować się wynikami tegoż rankingu i znów “obrażać” się na szkoły. Wydaje nie się,że tu nie chodzi o dobro naszych dzieci i młodzieży,a szkoda,bo to oni są najważniejsi.

  • Dlaczego dyrektor szkoły nie wypowie w tej sprawie, co to za dyrektor ,zastępca dyrektora pozwalają na rozpowszechnianie nieprawdy że ktoś w swoje gniazdo ładuje.

  • zdajesz sobie sprawe że ten artykół nie jest o dzieciach a raczej nieodpowiedzalnej osobie dorosłej?
   poza tym sądząc po twim komentarzu mogę stwierdzić że nie posiadasz dzieći oraz jesteś osobą niedoedukowaną.
   poza tym zachowanie dziecka nie jest jedynie kwestią wychowania rodzica…słyszałeś/aś może o czymś takim jak wychowanie wturne(Ltp)? wątpie, w skrucie oznacza to że osoba dostosowywuje się do otoczenia nawet wbrew temu jak została wychowana.

 5. Nie chcecie religii to wypiszcie dzieci i po temacie. Ale jednocześnie nie deklarujące dzieci do sakramentów, nie przywłaszczajcie sobie chrześcijańskich świąt i nie wypowiadajcie się w tematach o których nie macie pojęcia. I zmieńcie kanał w TV

  • zdajesz sobie sprawę z tego że:
   1. w artykule jest mowa o tym że dzieci przymusowo chodziły do kościła oraz na lekcje religi mimo że nie były zapisane
   2. wiele “chrześcijańskich” świąt oraz tradycji są w rzeczywistości związane z wiarą pogańską np. dożynki(pogańskie święto zbiorów) czy 12 potraw na wigili (również tradycja pogańska)

   więc nim zaczniesz krytykować co robią inni bez wiedzy na dany temat zapoznaj się z danym tematem.Ale tym razem przeczytaj cały artykół nim zaczniesz komentować znając tylko jego tytół ktury często bywa nie prawdziwy bądz wprowadzający w błąd

   Ps.polecam zamiast mówienia co kto ma oglądać na TV samemu zacząć oglądać coś edukacyjnego

 6. Znam katechetki, które uczą w tej szkole. Są cudownymi nauczycielkami. Absolutnie nie zgadzam się pomówieniom, które zostały przez jakąś,,mamuśkę,, przedstawione. Jest to stek kłamstw. Współczuję katechetką ,że muszą się teraz tłumaczyć z czegoś czego nie zrobiły. Lepiej weźmy się wszyscy za wychowanie naszych dzieci. Bo dzisiejsa młodzież jest bardzo trudna. W szkołach powinien być przede wszystkim zakaz używania telefonów. W czasie przerw szkolnych młodzież nie rozmawia ze sobą. Wszyscy siedzą na telefonach. To jest ogromny problem. A nie bzdury jakiegoś paniska!

  • W tej szkole ta Pani uczyła trójkę moich dzieci (wszyscy wiemy o którą Panią chodzi, tylko jedna jest po….na), także proszę nie pisać takich farmazonów że jest normalna. A może tak kurator wysłałby psychologa żeby porozmawiał z dziećmi o tej pseudo nauczycielce? Wszystko się wtedy pięknie wyjaśni.

 7. A czy ktoś z komentujących bierze wogóle pod uwagę, że są tu pomówienia. Raport spisany przy pomocy anonimu. Byłem na tej stronie i bez problemu można napisać na fikcyjnych danych co się komu podoba. Można oczerniać wszystkie możliwe szkoły. Bez weryfikacji ten raport nadaje się do toalety. Pozdrawiam myślących.

 8. Kościół jaki instytucja którą działa na stratę i niekorzyść RP powinna zostać rozwiązana, a jej dobrą przejęte
  i oddane Państwu. Ten rak na zdrowym organizmie Państwa Polskiego zbyt długo bytuje jako niezależny i niekontrolowany i bezkarny.

 9. To są bzdury z za które ktoś powinien zostać pociągnięty do odpowiedzialności. Nie można pluć na człowieka. Komentujący myślą, że są bezkarni, a tak nie jest

  • Jak Ci Polska demokracja się nie podoba to jedź do Chin albo do Rosji, ba tam nie Będziesz Miał prawa nawet pierdnąć bez pozwolenia Kościół nie jest do tworzenia prawa Państwowego ani tworzenia ustaw, Kościół jest od nauczania i szerzenia wiary, ale nie na siłę i nie pod groźbą kary Kościół to nie ustrój polityczny, Wierzyć trzeba z serca a nie z przymusu.

 10. “Mamo” ,jak katechetki są cudowne, to trzeba je ogłosić świętymi, oczywiście subito.
  Po drugie,primo,katechetke trzeba w piątki wyrzucać do kosza, bo też jest mięsem. Ameno.

 11. Do Mama, a kto te telefony kupuje i robi kanapki z wędliną w piątek. Drodzy rodzice, zajmijcie się troszkę własnymi dziećmi i ich zdrowiem. Nie jestem praktykująca katoliczką, ale w tym wypadku się z panią katechetka zgadzam. Dobrze, że chociaż w piątek nie jedzą tego, co teraz nazywamy mięsem, a tak naprawdę tym nie jest.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here