Jeleniogórzanka chciała zarobić na giełdzie, a straciła 200 tysięcy złotych

1
757

Policja jeleniogórska ostrzega przed próbami oszustw i zaleca szczególną ostrożność przy inwestowaniu środków za pośrednictwem giełdy internetowej, na rynkach kryptowalut czy zakupie akcji różnych firm za pośrednictwem fałszywych serwisów internetowych. Policjanci prowadzą postępowanie w kierunku oszustwa na szkodę jeleniogórzanki, która przy pseudoinwestycji na giełdzie straciła 200 tysięcy złotych.

 

18 września br. do Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze zgłosiła się jeleniogórzanka, która złożyła zawiadomienie o oszustwie na jej szkodę, w wyniku którego straciła 200 tysięcy złotych i usiłowaniu oszustwa na kolejne 200 tysięcy złotych.

Kobieta na jednym z portali społecznościowych zauważyła ofertę o możliwości zarobienia pieniędzy poprzez inwestycję środków za pośrednictwem giełdy internetowej. Kobieta wpisała swój numer telefonu i jeszcze tego samego dnia zadzwonił do niej mężczyzna, który podał się za informatyka.

Pokrzywdzona z jego pomocą zainstalowała na swoim komputerze program Any desk, a następnie przejął on kontrolę nad komputerem pokrzywdzonej i zainstalował program służący do gry na giełdzie. Poinformował ją, że teraz powinna wpłacić 50 tysięcy złotych, aby móc inwestować. Po zakończonej rozmowie z rzekomym informatykiem zadzwonił kolejny mężczyzna , który poinformował ją, że te 50 tysięcy złotych, to za mało, aby móc grać na giełdzie i powinna wpłacić więcej. Tym sposobem kobieta straciła 200 tysięcy złotych oraz mogła stracić kolejne 200 tysięcy złotych, gdyby nie udało się tych środków zablokować.

Policja jeleniogórska apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku i ostrożność, nie wchodzenie w linki, które zachęcają do inwestycji i w szybkim czasie osiągnięcie dużych zysków. Policja przestrzega przed instalowaniem programu AnyDesk, za pomocą którego oszuści przejmują kontrolę nad naszymi mobilnymi urządzeniami. Nie należy nikomu udostępniać danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej; nie należy udostępniać danych poufnych dotyczących kart płatniczych ani przesyłać skanów swojego dowodu osobistego.

Firmy te ogłaszają swoje usługi za pomocą reklam w mediach społecznościowych, serwisach internetowych oraz aplikacjach mobilnych. Związek Banków Polskich rekomenduje sprawdzenie listy alertów Komisji Nadzoru Finansowego, gdzie publikowane są informacje o nieuczciwych podmiotach.

podinsp. Edyta Bagrowska, KMP Jel. Góra

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj