Jasełka w ZSOiZ w Lwówku Śląskim

2
1616

Ostatni dzień przed przerwą świąteczną w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lwówku Śląskim upłynął pod znakiem zbliżającego się Bożego Narodzenia, ten magiczny nastrój zapanował na dobre za sprawą tradycyjnych Jasełek.

Uroczystość swoją obecnością zaszczycili samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych i duchowieństwa.

Wszystkich przybyłych powitał Pan Roman Ciechanowicz Dyrektor ZSOiZ, który przypomniał niektóre z najistotniejszych wydarzeń mijającego roku. – Co u nas się wydarzyło w mijającym roku? Kwiecień – protesty nauczycieli. Protesty, które były słuszne. Nauczyciele walczyli o godność, o prestiż, a na samym końcu o pieniążki. Co na tym zyskali? Śmiem powiedzieć, że nic, a nawet gorzej. Atmosfera budowana wokół nauczycieli jest taka sama jak ta obecnie dotycząca sędziów i sądów. – mówił dyrektor – Co za nami? Młodzież – wreszcie po wielu latach przyjęliśmy młodzież ze szkół podstawowych. Było to dla nas wyzwanie organizacyjne. Poradziliśmy sobie z tym, dzięki naszej kadrze, której chciałbym podziękować za ten wysiłek. Co za nami? Mikołajkowy Turniej Piłki Siatkowej wpisany w tradycje naszej szkoły oraz wigilie klasowe wpisane w tradycje naszej szkoły. – wspominał Pan Roman Ciechanowicz – A co przed nami? Być może w odległej perspektywie remont od czterech do sześciu pracowni. Dlaczego mówię, że od sześciu do czterech? Bo pieniądze są, że tak powiem sztywnym wydatkiem, natomiast koszty rosną niesamowicie. – podkreślał dyrektor, który nie krył nadziei, iż szkole uda się zrealizować wszystkie założenia. Pan Roman Ciechanowicz z okazji nadchodzącego Nowego Roku złożył także wszystkim nauczycielom i uczniom najserdeczniejsze życzenia – Życzę wszystkim tutaj w Nowym Roku, żeby był lepszy od tego starego i dużo ciepła.

Pan Zbigniew Grześków Wicestarosta Lwówecki i Pani Teresa Wachal Radna Rady Powiatu Lwóweckiego również nie kryli, iż miniony rok był dla oświaty, nauczycieli i uczniów rokiem bardzo trudnym i pełnym wielkich wyzwań. Oboje złożyli wszystkim obecnym najlepsze życzenia – Niech ten czas, wyjątkowy czas Świąt Bożego Narodzenia będzie tym okresem miłości, radości, spokoju, ale także pozytywnego myślenia. – życzył Wicestarosta.

Życzę Wam, ażeby te Święta Bożego Narodzenia stały się rzeczywistością Waszego życia. Pan Bóg się rodzi w szopce, pokazuje przez to, że chce wejść do każdego domu, do każdego miejsca, do każdej szkoły i do każdej rodziny. – mówił zwracając się do uczniów ojciec Piotr Reizner proboszcz parafii franciszkanów w Lwówku Śląskim, który zwracając się do nauczycieli nadmieniał, iż z czasów szkolnych do dziś pamięta nauczycieli, których lubił i właśnie tego, żeby nauczyciele byli lubiani życzył im proboszcz. – Życzę Wam z całego serca, żeby Was uczniowie po prostu lubili.

Po raz kolejny uczniowie ZSOiZ przygotowali widowisko oparte na historii biblijnej i po raz kolejny spektakl zachwycał oryginalnością i pięknem przygotowanej oprawy muzycznej. Jasełka w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych pod kierunkiem Pani Karoliny Perzyńskiej i Pani Romany Żoga dostarczyły wielu artystycznych doznań. Nie zabrakło występu solistów oraz chóru szkolnego. Nie zabrakło najpiękniejszych Polskich kolęd. Widowisko niosło z sobą także niezwykłe przesłanie:

Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy milkniesz, aby wysłuchać, jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy rezygnujesz z zasad, które jak żelazna obręcz uciskają ludzi w ich samotności, jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy dajesz odrobinę nadziei tym, którzy są przytłoczeni ciężarem fizycznego, moralnego i duchowego ubóstwa, jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy rozpoznajesz w pokorze, jak bardzo znikome są twoje możliwości i jak wielka jest twoja słabość, jest Boże Narodzenie. Zawsze, ilekroć pozwolisz by Bóg pokochał innych przez ciebie, zawsze wtedy jest Boże Narodzenie.

Warto, by przywołane słowa bł. Matki Teresy z Kalkuty pozostały bliskie naszym sercom nie tylko w okresie świąt Bożego Narodzenia, ale przez cały rok.

2 KOMENTARZE

  1. Do uczenica LO: rzeczownik “jasełka” używany jest w liczbie mnogiej, od “jasło”, “jasełko” /żłób, żłóbek/.
    A przy żlobie pasterze, owce, woły i osły. Skąd nauczyciele i sędziowie?

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here