Awarie sprzętu są zawsze niepożądane, ale szczególnie dają się we znaki w sezonie. Nawet jeden dzień nieplanowanego przestoju może oznaczać znaczne straty, a co najmniej pokrzyżowanie planów. Usterek nie sposób uniknąć – oczywiście poza tymi, które wynikają z błędów w trakcie użytkowania. Można jednak być na nie odpowiednio przygotowanym i zamiast w pośpiechu szukać zużytej części, wyciągnąć ją spokojnie z magazynu czy garażu i dość szybko wymienić. Które elementy w najpopularniejszym sprzęcie rolniczym psują się najczęściej? Jak przygotować się na awarię kombajnu, ciągnika czy maszyny?
Części do kombajnów – co psuje się najczęściej?
Jednym z najważniejszych pojazdów w gospodarstwie jest kombajn. Nadal wiele osób prowadzących skromną działalność, decyduje się na jego wynajem w trakcie żniw. Jednak w przypadku średnich i dużych gospodarstw, posiadanie własnej maszyny jest raczej niezbędne.
Do najczęstszych awarii kombajnów należą drobne usterki silnika, które zaniedbane, mogą przerodzić się w poważny problem, wymagający ogromnych nakładów finansowych. Z uwagi na działające obciążenia, zużywają się koła zębate, tarcze, łożyska i tulejki. Zwłaszcza w starszych modelach może szwankować wtrysk paliwa, a także elementy elektryczne.
Wśród części do kombajnu, które warto mieć zawsze pod ręką, należy zatem wymienić przede wszystkim różnego rodzaju drobiazgi: obejmy, cięgna, łożyska i półłożyska, nakrętki, piasty i czujniki.
Najpowszechniejsze awarie ciągników
Jeśli nawet nie każdy właściciel gospodarstwa musi posiadać własny kombajn, to już ciągnik jest wyposażeniem obowiązkowym. Bez niego nie sposób wyobrazić sobie sprawne przeprowadzenia prac – tak w sezonie, jak i poza nim, w polu, w lesie, w sadzie czy nawet robót drogowych i wodnych.
Intensywność użytkowania sprawia, że awarie będą co jakiś czas się zdarzać – choćby na skutek naturalnego zużywania elementów.
W warsztacie czy w magazynie warto zatem posiadać zapas części najbardziej narażonych na ścieranie, pękanie i odkształcanie. Należą do nich paski klinowe, nakrętki i sworznie, uszczelki, śruby, podkładki i nakrętki. Większych elementów nie warto kupować na zapas – w przypadku poważniejszej awarii o wiele bardziej opłaci się mieć sprawdzoną, zaufaną hurtownię o szerokim asortymencie.
Maszyny rolnicze – w jakie części zamienne się zaopatrzyć?
Od rodzaju gospodarstwa zależy, jakie maszyny rolnicze będą w nim użytkowane. Podstawowymi urządzeniami są siewnik, opryskiwacz, beczkowóz czy rozrzutnik. Każdy z nich ma inną specyfikę i inne słabe punkty.
Najważniejsze części do opryskiwacza, które zawsze warto mieć pod ręką, to m.in. elementy pompy, rozdzielacza czy dysz. W beczkowozach zużywają się manometry, łopaty wirnika, węże, wzierniki, uszczelki i złączki. Aby przygotować się na usterkę siewnika, warto zaopatrzyć się w cięgna, groty i czubki redlicy oraz kółka wysiewające. Powszechne awarie rozrzutników wymagają wymiany kół przekładni, stożkowych, zapadkowych, zębatych i łańcuchowych.
Łatwo można więc zauważyć, że najczęściej zużywają się części najtańsze, których wymiana nie wymaga fachowej wiedzy.
Części do pojazdów i maszyn rolniczych – samodzielna wymiana czy pomoc fachowca?
Warto poruszyć również ten temat – czy napraw maszyn i pojazdów rolniczych można dokonywać samodzielnie, czy też lepiej zaangażować mechanika? Wszystko zależy od wiedzy i umiejętności użytkownika, który miałby przeprowadzić remont. Jedne urządzenia cechuje prosta budowa, inne są dość skomplikowane. Poszczególne układy wymagają również odmiennego poziomu zaawansowania w mechanice.
Najczęściej w przypadku drobnych elementów, wystarczy podstawowe obycie i umiejętność posługiwania się kilkoma narzędziami ręcznymi – wówczas nie warto przepłacać, korzystając z usług fachowca. Okażą się one jednak nieodzowne, gdy dojdzie do poważniejszej awarii i każdy błąd może spowodować dalsze niszczenie maszyny.
Gdzie zaopatrywać się w części zamienne do kombajnów, ciągników i maszyn rolniczych?
Dostawcy części do maszyn rolniczych warto poszukać wśród hurtowni internetowych. Dlaczego? Ponieważ są one na ogół znacznie lepiej zaopatrzone niż sklepy stacjonarne. Sprawdź, jak ogromny wybór części znajduje się na stronie polskiego dystrybutora: https://www.blaut-rol.pl/.
W Internecie elementy najczęściej kosztują mniej, co może mieć znaczenie zwłaszcza podczas większych remontów. Wybierz hurtownię, która posiada duże stany magazynowe i deklaruje błyskawiczny termin realizacji oraz możliwość zamówienia nietypowych podzespołów pod konkretnego klienta.
-/materiał partnera/pr-7