Jak mówi stare przysłowie, fortuna kołem się toczy. Passa w każdej chwili może się odwrócić, a bez odpowiedniego zabezpieczenia niejednokrotnie skutkuje to problemami finansowymi. Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie rodziny, warto zawczasu przygotować się na takie sytuacje. Nie musi to być wcale trudne! Sprawdź, jak zabezpieczyć się finansowo na trudniejsze czasy!
Oszczędności i inwestycje
Po pierwsze, nie możesz liczyć na to, że w życiu Twojej rodziny nigdy nie wystąpią okoliczności wymagające dodatkowych środków finansowych. Należy też pamiętać, że w razie niespodziewanych sytuacji często najlepiej jest liczyć na siebie. Właśnie dlatego tak ważne jest oszczędzanie na tzw. czarną godzinę. Eksperci finansowi zalecają, aby każdego miesiąca odkładać 20% zarobków, choć należy pamiętać, że każda kwota jest lepsza niż nic!
Jeśli masz problem z wygospodarowaniem w budżecie domowym środków na oszczędności, dobrym pomysłem jest planowanie budżetu. Skrupulatnie notuj wszelkie przychody i wydatki, a następnie sprawdź, z czego możesz zrezygnować. Często dokładnie przyglądając się temu, na co „idą” pieniądze, można zidentyfikować niepotrzebne koszty i zredukować ilość środków przeznaczanych na niepotrzebne rzeczy.
Gdy już zaczniesz oszczędzać, warto również zainteresować się odpowiednim ulokowaniem pieniędzy. Trzymanie ich po prostu na koncie czy w przysłowiowej skarpecie nie jest zbyt rozsądne, szczególnie w okresie wysokiej inflacji. Dlatego oszczędności warto inwestować – chociażby w fundusze inwestycyjne, lokaty czy kruszce. Dzięki temu pieniądze będą przynajmniej częściowo zabezpieczone przed inflacją (czy też nierozsądnym wydawaniem), a jednocześnie na tyle łatwo dostępne, by móc z nich skorzystać w kryzysowej sytuacji.
Ubezpieczenie na życie
W przygotowaniu się na rozmaite nieprzewidywalne sytuacje zdecydowanie pomaga też ubezpieczenie na życie. To polisa, która pozwala uzyskać odszkodowanie w razie śmierci ubezpieczonego, ale także wielu innych zdarzeń jak choroba, uraz czy wypadek. Otrzymane z tego tytułu środki pomogą w zabezpieczeniu bytu Twojej rodziny, gdy nie będziesz mógł tego zrobić osobiście. Mogą być też wykorzystane na leczenie, rehabilitację i inne niezbędne rzeczy. W przypadku poważnej choroby lub innego podobnego zdarzenia koszty potrafią bardzo szybko się piętrzyć, dlatego taka pomoc będzie nieoceniona. Jeśli boisz się o swoją przyszłość na emeryturze, dobrym pomysłem może być ubezpieczenie na życie i dożycie, które zapewnia wypłatę zgromadzonych środków po osiągnięciu przez ubezpieczonego określonego wieku. Dzięki specjalnym internetowym porównywarkom, takim jak rankingubezpieczennazycie.pl, możesz łatwo zapoznać się z dostępnymi ofertami ubezpieczeń i znaleźć taką, która spełni Twoje oczekiwania.
Do klasycznej polisy na życie często można dobrać rozmaite produkty dodatkowe, które pomogą się zabezpieczyć na nieprzewidziane sytuacje. To np. ubezpieczenie z tytuły powiększenia rodziny (urodzenia się dziecka), zabezpieczenie kredytu hipotecznego czy też np. ubezpieczenie od konkretnych chorób, takich jak nowotwory. Tego typu dodatkowe polisy często nie są bardzo kosztowne, a mogą się okazać niezwykle potrzebne w czasach kryzysu. Więcej informacji o ich zakresie i opłacalności znajdziesz m.in. pod adresem: https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/b/ubezpieczenie-na-wypadek-nowotworu-czy-jest-oplacalne/18.html.
Zabezpieczenie finansowe dzieci
Wiele osób zaczyna się martwić o przyszłość dopiero po pojawieniu się w ich życiu potomków. Wówczas również to dzieci stają się najważniejsze, a własne przyjemności często schodzą na drugi plan. Rodzice zwykle chcą, aby ich dzieci miały łatwiej niż oni sami, dlatego coraz więcej osób interesuje się zabezpieczeniem przyszłości potomków. Można to robić na wiele sposobów, ale jednym z ciekawszych i łatwiejszych jest tzw. polisa posagowa. Jest to również rodzaj ubezpieczenia na życie, ale zakładanego dla dziecka. Umowa jest podpisywana na konkretny okres. Środki wpłacane przez rodziców w formie składek są gromadzone, a we wskazanym w umowie terminie (np. po ukończeniu przez dziecko 18 roku życia) wypłacane. Młody człowiek może je wówczas przeznaczyć na dowolny cel – np. naukę czy zakup mieszkania. Dodatkowo ubezpieczenie posagowe można rozszerzyć o:
- odszkodowanie z tytułu uszczerbku na zdrowiu powstałego w wyniku wypadku,
- rentę z powodu śmierci rodzica,
- świadczenie z tytułu poważnego zachorowania dziecka,
- dodatkowe zabezpieczenie finansowe na wypadek pobytu w szpitalu.
Czas obowiązywania polisy i wysokość składek można dobierać zgodnie z potrzebami i możliwościami. Dlatego jest to dość uniwersalne rozwiązanie, a przy tym dodatkowy sposób na zabezpieczenie przyszłości dziecka i ochronienie go na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
-/materiał partnera/-