Jak pomóc alkoholikowi wyjść z nałogu?

3
877
zdjęcie poglądowe

Problemem, który dotyka znaczną część naszego społeczeństwa, jest nadużywanie substancji psychoaktywnych, w tym także alkoholu. Powoduje to trudności rodzinne, finansowe, zdrowotne oraz komplikacje w sferze zawodowej.

 

Choroba alkoholowa u każdej osoby wygląda inaczej i niewątpliwie wymaga specjalistycznego leczenia.

Jak rozpoznać, że bliska osoba ma problemy z alkoholem?

Większość ludzi nie dostrzega symptomów, które zwiastują chorobę alkoholową. Niemniej jednak granica pomiędzy kontrolą nad wypijanym alkoholem a uzależnieniem jest bardzo cienka i szybko zostaje przekroczona.

Jest wiele symptomów ostrzegawczych, które zwiastują alkoholizm. Często zdarza się, że są one bagatelizowane przez np. współmałżonków, czy osoby bliskie. W momencie, kiedy je dostrzegamy, z reguły jest już za późno na podjęcie samodzielnej walki z nałogiem.

Do symptomów, które są niepokojące i alarmują o problemie, należy:

  • sięganie po coraz większe ilości spożywanego alkoholu,
  • próby rozmów na temat wypijanego alkoholu, kończą się stanowczymi zaprzeczeniami oraz zapewnieniami o całkowitej kontroli,
  • brak zainteresowania bliskimi, życiem rodzinnym, znajomymi,
  • zaniedbywanie obowiązków zawodowych, poprzez częste nieuzasadnione zwolnienia L4, lub niestawianie się w miejscu pracy,
  • porzucenie dotychczasowych zainteresowań,
  • obecność alkoholu w miejscach, w których dotychczas go nie było np. w samochodzie.

Można wyjść z nałogu bez terapii?

Dostrzeżenie problemu jest najważniejszym punktem w walce o odstawienie alkoholu. Chęć podjęcia leczenia jest oznaką, że osoba uzależniona przestała ukrywać problem, usprawiedliwiać swoje zachowanie i chce zmienić swoje życie. To bardzo motywujące i warto to wykorzystać, aby nie zaprzepaścić okazji do życia w trzeźwości.

Alkoholizm jest chorobą złożoną i wyście z niej wymaga pełnego zaangażowania alkoholika i zespołu wykwalifikowanych specjalistów, którzy będą obecni i pomocni na każdym etapie terapii.

zdjęcie poglądowe

Leczenie alkoholizmu jest uwarunkowane od stopnia zaawansowania choroby, współpracy z uzależnionym, jego determinacji, podejścia i motywacji. Warto zaufać specjalistom, którzy są wykwalifikowani pod kątem walki z nałogiem niż podejmować samodzielne próby wyeliminowania alkoholu, które zazwyczaj nie przynoszą żadnych efektów.

Terapia to walka o powrót do społeczeństwa oraz prawdziwe i pełne funkcjonowanie w nim. Należy pamiętać, że obejmuje ona również całą rodzinę i najbliższych osoby uzależnionej.

Jak rozmawiać z osobą uzależnioną od alkoholu?

Milczenie osób najbliższych jest również elementem choroby. Odkładanie w czasie rozmowy pogłębi problem i wpłynie niekorzystnie na wszystkich.

Etapy skutecznej rozmowy z osobą uzależnioną krok po kroku:

1. Osoby bliskie najczęściej współmałżonek czy partner, powinny przygotować się merytorycznie do rozmowy. Należy wyciszyć emocje i zebrać w sobie siły do trudnej batalii o zdrowie najbliższej osoby. Dobrze jest przeanalizować niepokojące i niewłaściwe zachowania osoby uzależnionej.
Ułożyć sobie możliwy scenariusz takiej rozmowy i przygotować konkretne i silne argumenty. Tutaj pomocne będzie skontaktowanie się z terapeutą ds. uzależnień, który pomoże i nakieruje tok rozmowy, tak aby była ona, jak najbardziej skuteczna.
2. Rozmowa musi być przeprowadzona w momencie, kiedy alkoholik jest trzeźwy. Należy starać się zachęcić do dialogu tak, aby nie robić tego pod przymusem. W dyskusji może wziąć udział cała rodzina, przyjaciele czy znajomi. Pozwoli to zrozumieć osobie uzależnionej, jak dużego grona osób dotyka jego problem. Dobrym rozwiązaniem będzie usiąść tak, aby alkoholik nie czuł, że cała rzesza zebranych będzie go atakować.
3. Warto prowadzić całą rozmowę z naszego punku widzenia tzn. nie należy atakować alkoholika, a raczej skupić się na odczuciach. Dobrze jest przedstawić poszczególne sytuacje, opisując je tak, jak my je widzimy i jak je przeżywamy bądź z perspektywy osoby trzeciej. Warto również wyrazić swoje obawy np. o przyszłość czy zdrowie osoby uzależnionej.
4. W przypadku kiedy osoba uzależniona chce nam coś powiedzieć czy wyjaśnić, nie należy przerywać tej wypowiedzi. Słusznie jest pozwolić, by alkoholik mógł wyrazić swoje zdanie i przedstawić swój punk widzenia. Należy jednak wystrzegać się wchodzenia w dyskusję czy negowania. Całą uwagę skupmy na wysłuchaniu drugiej strony. Właśnie tego aspektu najczęściej brakuje w takich sytuacjach.
5. Kiedy stwierdzimy, że powiedzieliśmy już wszystko, co mieliśmy zaplanowane na sam koniec, warto zapewnić osobę uzależnioną, że może liczyć na wsparcie i nie będzie sam walczył o lepszą przyszłość.

zdjęcie poglądowe

Jak pomóc osobie uzależnionej od alkoholu na drodze ku trzeźwości?

Najważniejszym czynnikiem jest uzbroić się w cierpliwość i nie oczekiwać natychmiastowych efektów. Dobrze jest zainteresować się, jak osoba uzależniona się czuje, wspierać ją, ale nie wyręczać. Skuteczna pomoc to również zrozumienie i empatia. Wskazane jest powstrzymanie się od spożywania alkoholu czy udawania się na imprezy, gdzie używki są wszechobecne.

Sam widok trunków może być trudny do przezwyciężenia chęci sięgnięcia po niego, dodatkowo wzmaga głód alkoholowy. Po zakończonej terapii leczenia alkoholizmu warto zachować czujność, ale z umiarem, aby nie prowadziła ona do szczególnego nadzoru. Dobrze jest być otwartym na rozmowę, w tym także trudne tematy. Wsparcie osób bliskich jest bardzo ważne w wyjściu z nałogu i życiu w trzeźwości.

Często można spotkać się z opinią, że alkoholizm dotyka osób z marginesu społecznego, jest to nieprawda. Choroba ta możne spotkać każdego niezależnie od płci, wieku czy statusu społecznego. Najważniejsze jest dostrzec problem, przyznać się do niego i podjąć walkę o powrót do normalnego życia.

-/Materiał parter – Times Press/-

3 KOMENTARZE

  1. Osoboście przekonałam się jak podstępna i złożona to choroba. Nie trzeba pić taniego wina, wódki, upijać się do nieprzytomności czy „stać pod sklepem” aby być alkoholikiem. To choroba psychiczna niszcząca osobę pijącą i wszystko wokół. Pomalutku, cicho. Zbyt późno się o tym przekonałam

  2. Tylko terapia wstrząsową jest skuteczna, żadne gderanie nic nie daje. Ma być krótko i na temat. Albo przestajesz pić natychmiast, albo za drzwi.
    Tylko radykalne kroki pomagają, ja nie znam przypadku, aby tłumaczenie pomogło. Wiem co mówię.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj