Jak odwołać się od mandatu drogowego?

0
500
zdjęcie poglądowe

Wystawiono ci mandat drogowy? Przyjąłeś go, ale teraz masz pewność, że wypisano ci go niesłusznie? Jest tylko kilka przypadków, kiedy można go uchylić. Sprawdź, kiedy i jak odwołać się od mandatu.

 

Kto może się odwołać od mandatu?

Jak czytamy na rządowych stronach (gov.pl) od mandatu może odwołać się każdy, kto dostał mandat i ma pewność, że dostał go niesłusznie. Ponadto odwołać mogą się:

  • jeśli osoba, która dostała mandat ma mniej niż 17 lat – rodzic lub opiekun prawny,
  • przedstawiciel ustawowy lub kurator osoby ubezwłasnowolnionej, która dostała mandat,
  • przedstawiciel służby (na przykład policji, straży granicznej), która wydała mandat niesłusznie – z urzędu,
  • przedstawiciel sądu, który dowiedział się, że przedstawiciel służby wystawił mandat niesłusznie – z urzędu.

Odwołać od mandatu możesz się tylko w kilku przypadkach. Jeśli dostaniesz mandat:

  • za działanie, które nie było wykroczeniem – na przykład było wykroczeniem tylko do 14 kwietnia, a policjant wystawił ci mandat 15 kwietnia,
  • za działanie, za które może ukarać tylko sąd – na przykład grozi za to areszt, a nie mandat,
  • za działanie w obronie koniecznej lub obronie dobra chronionego prawem, jeśli niebezpieczeństwa nie można było uniknąć. Na przykład parkujesz samochód w niedozwolonym miejscu, by ratować czyjeś życie,
  • za działanie, które zostało spowodowane twoją chorobą psychiczną, upośledzeniem umysłowym lub innym zakłóceniem czynności psychicznych. Na przykład przekraczasz prędkość, bo masz atak schizofrenii i wydaje ci się, że musisz uciekać.

Dobro chronione prawem to wartość uznana w społeczeństwie za doniosłą i dlatego podlega prawnej ochronie. Ta wartość może być osobista (na przykład wolność), społeczna (na przykład przystanek autobusowy), majątkowa (na przykład samochód) lub niemajątkowa (na przykład zdrowie).

Wniosek o uchylenie mandatu

Nie ma jednego wzoru wniosku o uchylenie mandatu drogowego, dlatego każdy musi samodzielnie go napisać. Podać w nim należy kilka ważnych rzeczy. Koniecznie podaj w nim swoje imię i nazwisko, numer PESEL, miejsce zamieszkania, serię i numer mandatu (zobacz na zdjęciu poniżej, gdzie je znajdziesz), opis całego zdarzenia i okoliczności, które wyjaśnią, dlaczego twój mandat powinno się uchylić.

Napisany wniosek o uchylenie mandatu drogowego złóż do sądu rejonowego, który jest właściwy dla terenu, na którym wystawiono ci mandat. Możesz zrobić to na dwa sposoby; albo zanieś wniosek do biura podawczego sądu, albo wysłać go pocztą (listem poleconym) na adres sądu. Pamiętaj, iż nie ma ustawowo określonego terminu rozpatrzenia wniosku o uchylenie mandatu drogowego. Sądy starają się jednak, żeby czas oczekiwania był jak najkrótszy. W odpowiedzi z sądu dostaniesz list, z którego dowiesz się o terminie posiedzenia w twojej sprawie. Na zakończenie posiedzenia sędzia wyda postanowienie o uchyleniu mandatu albo odmowę jego uchylenia. Pamiętaj, że nie możesz odwołać się od takiej decyzji sądu. Przeprowadzenie postępowania w sądzie jest bezpłatne.

W całej procedurze niezwykle ważne są terminy. Jeśli jesteś osobą, która dostała mandat na odwołanie się od niego masz do 7 dni od przyjęcia mandatu.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj