Indywidualny projekt budynku mieszkalnego kontra projekt gotowy. Co wybrać, żeby zyskać?

0
317
AW

Decyzja o budowie własnego domu jest jedną z ważniejszych, jakie przychodzi nam podjąć w ciągu całego życia. Do tematu należy podejść odpowiedzialnie, uwzględniając nie tylko korzyści finansowe, ale przede wszystkim jakość inwestycji. To właśnie od projektu zależy, czy obiekt budowlany będzie odzwierciedlał wizję osób, które mają w nim zamieszkać. O przewadze projektów indywidualnych nad projektami gotowymi, piszemy poniżej. Jeśli czeka Cię wybór jednego ze wspomnianych rozwiązań, poświęć chwilę, aby zgłębić temat!

 

Możesz kupić gotowy projekt domu albo zlecić wykonanie projektu na zamówienie

Jedną z możliwości stojących przed osobami planującymi budowę domu, jest kupno gotowego projektu. Wiąże się to ze skorzystaniem ze standardowego rozwiązania, które jest powtarzalne i może zostać wykorzystane przez innych. Oczywiście nie istnieje projekt uniwersalny, a co za tym idzie, projekt gotowy zawsze wymaga adaptacji. Stosunkowo niska cena początkowo może przyciągać, jednak ostatecznie będzie dużo wyższa: dostosowanie projektu do wymogów działki to kosztowna oraz czasochłonna procedura. Architekt przeprowadzający adaptację musi wziąć pod uwagę m.in. takie czynniki, jak ukształtowanie terenu czy nośność gruntu.

Druga opcja to skorzystanie z usług biura projektowego, specjalizującego się w wykonywaniu indywidualnych projektów budynków mieszkalnych. Dedykowany projekt uwzględnia nie tylko specyfikę działki i kwestie prawne, ale również (a może nawet przede wszystkim) preferencje osoby, zlecającej wykonanie projektu. Każdy element konstrukcji jest przemyślany, co wymaga zaangażowania ze strony architekta, jak też inwestora – nie obędzie się bez konsultacji, podczas których strony omawiają dziesiątki możliwości i wybierają te najlepsze. W przeciwieństwie do projektu gotowego, indywidualny nie jest poddawany adaptacji.

Masz konkretne oczekiwania względem domu? Projekt indywidualny to wybór dla Ciebie

Jedyną słuszną drogą, pozwalającą otrzymać projekt perfekcyjnie wpisujący się w potrzeby inwestora, jest zdecydowanie się na współpracę z biurem projektowym. Tylko wówczas można mieć gwarancję, że projekt zostanie przygotowany zgodnie z przedstawioną koncepcją. Jeśli chodzi o koszt, ściśle wiąże się on z lokalizacją. W większych miastach ceny są wyższe, niż na obrzeżach małych miejscowości. W przypadku projektu warto jednak ponieść jednorazowy wydatek i zyskać pewność, że praca będzie wykonana rzetelnie. Zlecając wykonywanie projektu indywidualnego najlepiej zgłosić się do polecanego wykonawcy, posiadającego rozbudowane portfolio. Pracownia Architektoniczna PSW Architektura http://pswarchitektura.pl/ oferuje kompleksowe usługi z zakresu obsługi inwestycji na etapie projektowym. Wybór rozwiązania „szytego na miarę” to dobry pomysł, jeśli zależy nam na profesjonalnym projekcie, dopasowanym do indywidualnych wymagań. Gdy jesteśmy skłonni pójść na kompromis, nie mamy sprecyzowanych oczekiwań, a konieczność kosztownej adaptacji nas nie odstrasza, możemy rozważyć skorzystanie z gotowej oferty.

 

-/ Materiał partnera /- Aw

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here