Gryfów Śląski: Solidarni z Ukrainą

0
2000
fot.: UGiM Gryfów Śląski

Spacer przy Jeziorze Złotnickim, zabytki Gryfowa Śląskiego, czy gryfowskie obiekty sportowe, to niektóre z atrakcji przygotowanych w miniony weekend dla uchodźców z Ukrainy.

 

Z inicjatywy burmistrza Gminy i Miasta Gryfów Śląski zorganizowano spotkanie integracyjno- informacyjne z uchodźcami z Ukrainy. To odbyło się w niedzielę 13 marca. Dzięki uprzejmości PKS Voyager do Gryfowa Śląskiego dotarła trzydziestoosobowa grupa uchodźców zakwaterowanych w Młyńsku, Uboczu i Krzewiu Wielkim. Tu czekało na nich szereg atrakcji.

– Po zabytkach miasta oprowadził ich prezes Towarzystwa Miłośników Gryfowa Śląskiego Jan Wysopal. Następnie grupa zwiedziła zespół boisk przy Szkole Podstawowej nr 1, gdzie o możliwościach skorzystania z nich poinformowała nauczycielka SP Agnieszka Cichoń. Po zapoznaniu się z ofertą sportową, uchodźcy mieli możliwość zobaczyć Jezioro Złotnickie oraz odbyć spacer na zaporę wodną w Złotnikach Lubańskich pod przewodnictwem inspektor UGiM Agnieszki Muszki. – wspomina Olgierd Poniźnik Burmistrz Gminy i Miasta.

fot.: UGiM Gryfów Śląski

Kolejnym punktem spotkania była wizyta w gryfowskim ratuszu, gdzie Burmistrz Olgierd Poniźnik przekazał uchodźcom niezbędne informacje, wynikające z ustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy, podpisanej w sobotę przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Najwięcej pytań dotyczyło możliwości kontynuowania nauki szkolnej przez dzieci oraz podjęcia pracy. To spotkanie zostało przygotowane przez pracownice Urzędu Gminy i Miasta inspektor Agnieszkę Muszkę i referent Andżelikę Król.

– Chcę serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji spotkania z uchodźcami z Ukrainy: kierowcy z PKS Voyager – panu Grzegorzowi Bruchalowi, tłumaczowi języka ukraińskiego panu Maximowi z firmy El-Stan, prezesowi TMG panu Janowi Wysopalowi, pracownikom Urzędu Gminy i Miasta Andżelice Król i Agnieszce Muszce. – dziękuje Burmistrz Olgierd Poniźnik, który zapewnia, że spotkania zmierzające do integracji uchodźców w Gryfowie Śląskim będą kontynuowane.

Najbliższe planowane jest na sobotę 19 marca. To przygotowuje rada sołecka z Proszówki.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here