Gryfów Śląski: nie płacisz uczciwie za śmieci? Dostaniesz mandat

5
1062

Strażnicy miejscy wystawią mandaty za brak deklaracji „śmieciowej” lub podanie w niej nieprawdziwych informacji

 

W związku z nowelizacją Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wykroczeń, za które strażnicy straży gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego, informujemy, że od dnia 4 września 2020 r. strażnicy miejscy mają prawo nałożyć mandat do 500 zł na osobę, która nie złożyła deklaracji „śmieciowej”. Takiej samej kary może spodziewać się mieszkaniec gminy, który by płacić mniej za odpady, w złożonej przez siebie deklaracji podał mniejszą, niż rzeczywista, liczbę domowników. Mandat czeka także właściciela nieruchomości, który oświadczył, że posiada przydomowy kompostownik, a tak naprawdę nie kompostuje bioodpadów.

Apelujemy zatem do mieszkańców gminy o uczciwe wywiązywanie się z obowiązku składania deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz podawanie w deklaracjach faktycznej liczby osób zamieszkujących nieruchomość.

Jednocześnie przypominamy, że w przypadku zmiany danych będących podstawą ustalenia wysokości należnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, np. narodziny dziecka, powrót domownika z zagranicy/ studiów itp., właściciel nieruchomości jest obowiązany złożyć nową deklarację w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła zmiana.

 

-/ UGiM Gryfów Śląski /-

5 KOMENTARZE

  1. Dziś ze Spółdzielni otrzymałem (w skrzynce) informację / groźbę. Z jej treści wynika, że przez “notoryczne nienależyte segregowanie nieczystości domowych…” grozić będzie mi podwyżka za tą usługę. Czy my teraz będziemy musieli zawiązywać lokalne komitety “w kierunku i na rzecz”, śledzić sąsiadów z sąsiedniego bloku “podwiązanego” do naszego boksu śmietnikowego, wyłapywać przestępców, i może doprowadzać ich przed oblicze Prezesa SM? Gdzie tu prawo – a gdzie sprawiedliwość? Z tego miejsca pozdrawiam wszystkich niezadowolonych – szanowni Państwo, głowy do góry!

  2. Każda rodzina powinna dostawać worki na śmieci ze swoim stałym kodem kreskowym,wtedy będzie wiadomo kto segreguje kto nie.Worki bez kodów nie powinny być odbierane i po kłopocie.Ogólnie jest problem który tak łatwo rozwiązać….

  3. Nie tylko worki z kodem ale także limit śmieci na osobę, np: 5 butelek po piwie 3 butelki plastykowe po wodzie mineralnej itp. Będzie straż miejska pole do popisu a może trzeba ich więcej zatrudnić. Wiem, że to głupie ale takich czasów dożyliśmy, że tylko karać, karać, karać.

  4. Opłata za śmieci powinna być w podatku od nieruchomości i wtedy wszystkie śmieci powinna gmina odbierac bez szemrania i bez tych głupich kontroli i napuszczania ludzi na ludzi, zamykania śmietników na klucz. W “komunie” nigdy nie było problemu z odbiorem smieci, śmietniki były rozstawione w całym mieście ogólnodostępne i nie było śmieci w lesie.
    A w ogóle jakim prawem do Polski są przywożone śmieci z całej Europy ? Może tym by się ktoś zajął, a nie zwykłym Kowalskim.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here