Goprowcy uratowali czworo nierozważnych turystów

0
414
fot.: Karkonoska Grupa GOPR

Rekordowe opady śniegu, wiatr dochodzący do 100 km/h i temperatura odczuwalna w granicach – 25 stopni Celsjusza! Takie warunki panowały w Karkonoszach w miniony weekend.

 

Ostatnie dni przyniosły rekordowe opady śniegu oraz zmienne warunki atmosferyczne w całym paśmie Karkonoszy, co bezpośrednio przełożyło się na ilość akcji oraz interwencji dla ratowników górskich.

W niedzielę około południa, ratownik dyżurny w stacji centralnej Karkonoskiej Grupy GOPR odebrał zgłoszenie od czwórki turystów, którzy z uwagi na ekstremalne warunki panujące na grzbiecie Karkonoszy, utknęli w rejonie Czarnego Grzbietu.

„Z wywiadu wynikało, że wszyscy poszkodowani wskutek skrajnego wyczerpania oraz wychłodzenie, nie są w stanie kontynuować wędrówki” – tłumaczą ratownicy

Warto wspomnieć o bardzo silnym wietrze, dochodzącym do nawet 100 km/h, temperatura odczuwalna w tym rejonie oscylowała w granicach – 25 stopni Celsjusza!

„Do akcji zadysponowane zostały trzy zespoły (w sumie ośmiu ratowników). Po dotarciu do poszkodowanych oraz odpowiednim zabezpieczeniu termicznym, zapadła decyzja o niezwłocznej ewakuacji. Niestety jeden z turystów nie był w stanie poruszać się samodzielnie, wobec powyższego ratownicy musieli użyć specjalistycznego środka transportu – noszy SKED. Tak po 5 godzinach ewakuacji w eksponowanym terenie oraz iście polarnych warunkach, udało się bezpiecznie dotrzeć do stacji ratunkowej w Karpaczu” – dodają ratownicy z Karkonoskiej Grupy GOPR, którzy apelują do wszystkich turystów wybierających się w góry o rozwagę.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here